Rock Albania TOP 100

by

Cover - Rock Albania TOP 100

100 kenget me te bukura rock sipas tirana calling

Shkarko Albumin

Kjo eshte thjesht nje liste qe kemi bere me shume pasion e pune.
Jo aq shume per te bere nje liste perfundimtare – vete lista smund te jete kurre perfundimtare – por per te kujtuar ca ka ndodhur ne keto vite e per te pasur nje permbledhje, sa nostalgjike aq edhe personale.

Muzika eshte personale, keshtu qe ne asnje moment nuk kemi menduar se kjo liste eshte perfekte apo e pamodifikushme ( ne fakt tani qe e rishikojme  edhe ne nuk jemi dakord me veten tone )

Keshtu qe kur ta lexoni, kijeni parasysh. E para se te thoni qe sjeni dakord a qe smarrim vesh nga muzika, shtypni ne tastieren tuaj edhe fjalen Faleminderit cuna.
Album: Rock Albania TOP 100

001. Baladë për Jakup Ferrin (Djemtë e Detit)
002. Na lini të jetojmë (Tingull i Zjarrte)
003. Mbret i fuqishem (Akullthyesit)
004. Dua të vdes (Elita 5)
005. Drejt fatit tim (Ritfolk)
006. Jo Tani (Djemte e Detit)
007. Emer i vete jetes (Tingull i Zjarrte)
008. Dikur Luaja me ndjenjen e saj (Redon Makashi)
009. E urrej shiun (Elita 5)
010. Brez i djegur (Centaur)
011. Hija (Ritfolk)
012. Do te shkrihem (Fisniket)
013. Udhe te mbare (Cute Babulja)
014. The order executers (Thunderway)
015. Lotë në shi (Redon Makashi)
016. Qyteti i vjeter (Elton Deda)
017. Do të them diçka (Ritfolk)
018. Mos qaj (Djemte e Detit)
019. Artur (Gjergj Jorgaqi)
020. Nuk Kerkoj Tjeter Njeri (E.Deda & A.Gjoka & R.Makashi)
021. Shiu (Fisniket)
022. Alkapone (Elita 5)
023. Djemte (Akullthyesit)
024. Afrohu (Ritfolk)
025. Zemra e nje gruaje (Aleksander Gjoka)
026. The last warrior (Thunderway)
027. Zemerthyeri (Djemte e Detit)
028. Perse me bere te urrej (Redon Makashi)
029. Renia e Debores (Gjergj Jorgaqi)
030. Bjondina (TNT)
031. Asgje e larget (Bojken Lako)
032. Hapa ne ndergjegje (Centaur)
033. Mos prit deri neser (Redon Makashi)
034. Harroje vetmine (Elita 5)
035. Kolateralisht (Cute Babulja)
036. Kohe pa ty (Djemte e Detit)
037. Falja njerit dashurine (Redon Makashi & Pirro çako)
038. Sajzeza (Elita 5)
039. Shfletoj gazeten (Minatori)
040. Cilet jemi (Ritfolk)
041. Nora (Elita 5)
042. Diçka (Alban Skenderaj & Kthjellu)
043. Loti i ndarjes (Akullthyesit)
044. Merre lehte (Bojken Lako)
045. Lamtumire (Djemte e Detit)
046. Vjeshta (Redon Makashi)
047. Mendoja se çdo gje merr fund pa ty (Asgje Sikur Dielli)
048. Mallkimi (Bojken Lako)
049. Dite dimri (Aleksander Gjoka)
050. Premtim ne nate (Edmond Mancaku)
051. Luledielli (Gilliepsie)
052. Se do ti them asaj (Redon Makashi)
053. Amarida ne kete vend (Qelbanix)
054. Vetem ti (Alban Skenderaj)
055. Mundohem te harroj (Kthjellu)
056. Qielli dhe toka (Bojken Lako)
057. Fol vetem Fol (Elita 5)
058. Mos me moho (Akullthyesit)
059. Kur te kam prane (Votra)
060. Burning roses (Centaur)
061. Pluhur pluhur (Linda ne boten e çudirave)
062. S’dua te tjere (Supernova)
063. Eklips (Alban Skenderaj)
064. Jena Na (Troja)
065. Endrra ime (Djemte e Detit)
066. Te paarsyeshmit (Qelbanix)
067. Ninulla (Humus)
068. Hapat (Gremza)
069. Sinfonia e detit (Elita 5)
070. Njeriu Qe Msoi Te Fshehet (Cute Babulja)
071. Hero i qytetit pa lume (Gjurmet)
072. Treni i endrrave (Come on die young)
073. Dyfishohem (Humus)
074. Deshire dhe heshtje (Ritfolk)
075. Hold on (Germs)
076. Enderr e njejte (Koha)
077. Erresira (Elita 5)
078. Beteja e Dhimbjes (Djemte e Detit)
079. Flight the rainbow (Centaur)
080. Kenga e Tetoves (Agron Berisha)
081. Ajo (Orient Express)
082. E di (Gilliespie)
083. S’eshte e thene por ti e ke thene (Permit of stay)
084. Stine dreqi (Eugent Bushpepa)
085. Days of rage (Crossbones)
086. Enderroj (Ritfolk)
087. Dikush (Asgje Sikur Dielli)
088. Asaj (Humus)
089. E di (Upstream)
090. Per ty vella (Aleksander Gjoka)
091. Vetem me thuaj (Votra)
092. Epos (Djemte e Detit)
093. Melody (Alban Skenderaj)
094. Engjejt (Anarky)
095. Spring (Orchid Trip)
096. Genti ecen vete (00 Genti)
097. Dallendyshe (Ngroba)
098. Te gjithen per vehte (Oda)
099. Koha skthehet me (E.N.)
100. Hekurani dhe shoket e tij (Silvan)

001. Baladë për Jakup Ferrin (Djemtë e Detit)

002. Na lini të jetojmë (Tingull i Zjarrte)

003. Mbret i fuqishem (Akullthyesit)

004. Dua të vdes (Elita 5)

005. Drejt fatit tim (Ritfolk)

006. Jo Tani (Djemte e Detit)

007. Emer i vete jetes (Tingull i Zjarrte)

008. Dikur Luaja me ndjenjen e saj (Redon Makashi)

009. E urrej shiun (Elita 5)

010. Brez i djegur (Centaur)

011. Hija (Ritfolk)

012. Do te shkrihem (Fisniket)

013. Udhe te mbare (Cute Babulja)

014. The order executers (Thunderway)

015. Lotë në shi (Redon Makashi)

016. Qyteti i vjeter (Elton Deda)

017. Do të them diçka (Ritfolk)

018. Mos qaj (Djemte e Detit)

019. Artur (Gjergj Jorgaqi)

020. Nuk Kerkoj Tjeter Njeri (E.Deda & A.Gjoka & R.Makashi)

021. Shiu (Fisniket)

022. Alkapone (Elita 5)

023. Djemte (Akullthyesit)

024. Afrohu (Ritfolk)

025. Zemra e nje gruaje (Aleksander Gjoka)

026. The last warrior (Thunderway)

027. Zemerthyeri (Djemte e Detit)

028. Perse me bere te urrej (Redon Makashi)

029. Renia e Debores (Gjergj Jorgaqi)

030. Bjondina (TNT)

031. Asgje e larget (Bojken Lako)

032. Hapa ne ndergjegje (Centaur)

033. Mos prit deri neser (Redon Makashi)

034. Harroje vetmine (Elita 5)

035. Kolateralisht (Cute Babulja)

036. Kohe pa ty (Djemte e Detit)

037. Falja njerit dashurine (Redon Makashi & Pirro çako)

038. Sajzeza (Elita 5)

039. Shfletoj gazeten (Minatori)

040. Cilet jemi (Ritfolk)

041. Nora (Elita 5)

042. Diçka (Alban Skenderaj & Kthjellu)

043. Loti i ndarjes (Akullthyesit)

044. Merre lehte (Bojken Lako)

045. Lamtumire (Djemte e Detit)

046. Vjeshta (Redon Makashi)

047. Mendoja se çdo gje merr fund pa ty (Asgje Sikur Dielli)

048. Mallkimi (Bojken Lako)

049. Dite dimri (Aleksander Gjoka)

050. Premtim ne nate (Edmond Mancaku)

051. Luledielli (Gilliepsie)

052. Se do ti them asaj (Redon Makashi)

053. Amarida ne kete vend (Qelbanix)

054. Vetem ti (Alban Skenderaj)

055. Mundohem te harroj (Kthjellu)

056. Qielli dhe toka (Bojken Lako)

057. Fol vetem Fol (Elita 5)

058. Mos me moho (Akullthyesit)

059. Kur te kam prane (Votra)

060. Burning roses (Centaur)

061. Pluhur pluhur (Linda ne boten e çudirave)

062. S’dua te tjere (Supernova)

063. Eklips (Alban Skenderaj)

064. Jena Na (Troja)

065. Endrra ime (Djemte e Detit)

066. Te paarsyeshmit (Qelbanix)

067. Ninulla (Humus)

068. Hapat (Gremza)

069. Sinfonia e detit (Elita 5)

070. Njeriu Qe Msoi Te Fshehet (Cute Babulja)

071. Hero i qytetit pa lume (Gjurmet)

072. Treni i endrrave (Come on die young)

073. Dyfishohem (Humus)

074. Deshire dhe heshtje (Ritfolk)

075. Hold on (Germs)

076. Enderr e njejte (Koha)

077. Erresira (Elita 5)

078. Beteja e Dhimbjes (Djemte e Detit)

079. Flight the rainbow (Centaur)

080. Kenga e Tetoves (Agron Berisha)

081. Ajo (Orient Express)

082. E di (Gilliespie)

083. S’eshte e thene por ti e ke thene (Permit of stay)

084. Stine dreqi (Eugent Bushpepa)

085. Days of rage (Crossbones)

086. Enderroj (Ritfolk)

087. Dikush (Asgje Sikur Dielli)

088. Asaj (Humus)

089. E di (Upstream)

090. Per ty vella (Aleksander Gjoka)

091. Vetem me thuaj (Votra)

092. Epos (Djemte e Detit)

093. Melody (Alban Skenderaj)

094. Engjejt (Anarky)

095. Spring (Orchid Trip)

096. Genti ecen vete (00 Genti)

097. Dallendyshe (Ngroba)

098. Te gjithen per vehte (Oda)

099. Koha skthehet me (E.N.)

100. Hekurani dhe shoket e tij (Silvan)

Nje falenderim i veçante per WwW.Dendi86.CoM i cili ka bere te mundur edhe shkarkimin e albumit.

Shkarko Albumin


Nëse artikulli ju pëlqen ndajeni me miqtë tuaj në Facebook

Tags: , , , ,

32 Responses to “Rock Albania TOP 100”

 1. harold Says:

  Bravo ju qofte.Pune e bukur dhe e lodhshme.

 2. Mateo Says:

  Atehere, faleminderit.

  Trishtimi i gjith shqipetar eshte qe ne 100 kenge, grupet jane me pak se gjysma.

 3. uj pa gaz Says:

  man ca kenga sjan rock fare 😛 edhe orchid trip jan ban inglish :P:P:P
  skan lidhje me shqiperin…
  gjtihsesi jan ca kenge qe me pelqyen …megjithse shqiperia si ka akoma top 100 ….ska akoma 100 kenge me tmirat …per mu kjo lista eshte thjesht ca kengesh kan qen ne vite ne shqiperi…por shum pal tmira…nese bukur mpelq :):):)

 4. yummania Says:

  ju lumsin duart

 5. martianhaemoglobinx Says:

  Faleminderit rock’n roll çuna!

 6. Mateo Says:

  Me ben pershtypje pse s’eshte “Izolimi vdes”.

 7. Ledio Says:

  faleminderit cuna 😛

 8. Darien Says:

  Flm Harold.

  Per fat te keq jam dakord edhe me Mateon; grupet ata jane, skemi ca tu bejme.

  Mungon nje grup i ri qe te jete qa lart sa te imponohet.

  Uje Pa Gaz ; per mua O Trip jane rock, apo indie rock, apo brit pop ndonjehere, po sidoqofte tingujt ata jane.

  Them se jane ca kenge te tjera tip 42 apo 54 qe sduhet te jene aty.

 9. Darien Says:

  Per kopertinen prisja ndonje reagim po as nje gje.

 10. Nina Says:

  Po per Alban Skenderajn a prisje ndonje reagim?

 11. Mateo Says:

  I degjova pak… ça trishtim! Jane te gjitha pak a shume te njejta ne tematika.

  Megjithate grupi 403 me kengen Shoku profesor nuk ishte keq.

 12. ... Says:

  mua trecereku kengeve me duken te lodhura fare …dhe ky tipi duket qe sja ka haberin edhe i fut orchid trip edhe i fut me spring kur ajo ndoshta mund tjet nji nder kenget me te digjushme te tye po kurrsesi me e bukra…me pak fjal ky tipi qe ka bo ket listen esht ec para…i ka digju kenget ngaiher e ben kot

 13. Darien Says:

  Sic e thashe edhe vete Nina,

  Them se jane ca kenge te tjera tip 42 apo 54 qe sduhet te jene aty.

 14. sigh Says:

  mire bukur , bravo

 15. dana Says:

  pune e mire vertete..
  dhe pse me vrasin pak syrin 4 kenge te A.Skenderaj ne top100 kur jane lene jashte kenge si kjo:

 16. denor Says:

  Orchid trip edhe ate kenge qe kane ne liste e kane me mik. Gjithekush ka gustot e veta muzikore, po besoj qe shume nga ju qe nuk i pelqen treçereku i kengeve, eshte ngaqe treçerekun e tyre nuk i njeh fare. Mund te isha dakort me ato qe ankohen per mungesen ne liste te Izolimi Vdes apo Minatori po per fansat e Gjeto Luces si …. me vjen shume keq po kane ngaterruar vend.

 17. Nina Says:

  Keni bere vertet pune te mire me klasifikimin ne nje list te gjithe ketyre kengeve rok, por me shume se nje kenge e Alban Skenderajt ne liste eshte vertet e tepruar. Me mire dy kenge te Orchid Trip se 4 kenge te Alban Skenderajt.

 18. Bariu Says:

  Cute Babulja rocks!
  Jeni dashur ti futni edhe Blla Blla Blla…

 19. dissorder Says:

  gjysmen e bendeve nuk i njoh fare!
  mungojne bendet edhe kenget fundamentale qe kan ndiku ne rokun shqiptar sidomos bendet kosovare, po e jap ni liste te shkurte kush duhet te ishte ne kete liste:

  MUHARREM QENA
  GJURMET
  BLLA BLLA BLLA
  JERICHO
  TELEX
  LINDJA
  RETROVIZORJA
  SANSARA
  ODA

  nuk di ku i gjetet disa bende qe me shume me duken underground sese qe kane kontribuar ne top 100 rock kenget shqiptare.

  rrnofshi…

 20. Tirana Calling Says:

  Flm Dissorder
  Normal qe ndonjerin, sidomos ne ate skenen kosovare ne edhe se kemi futur sepse per fat te keq i njofim pak

 21. lissus Says:

  MUHARREM QENA
  GJURMET
  BLLA BLLA BLLA
  JERICHO
  TELEX
  LINDJA
  RETROVIZORJA
  SANSARA
  ODA

  eshte rock albania top 100 jo rock diaspora top 100

 22. Rina Germs Says:

  Mire fare….i njoh pothujse te gjitha kenget dhe 90 % e tyre me pelqejn.
  Edhe un mendoj si dissorder, sidomos per grupet ODA; RETROVIYORJA;JERICHO;GJURMET.
  Gent Bushpepa duhej te ishte me kengen ‘ Maska e madheshtise’,qe eshte kenga me rock e tij.
  pune e mire!
  faleminderit cuna! 😛

 23. dissorder Says:

  une nuk po e kuptoj nese Rock Albania Top 100 eshte bere vetem per bendet qe kane origjinen nga Shqiperia, apo per bendet shqipetare gjithandej.
  Neshte bere vetem mbi bendet e Shqiperise atehere eshte okej, por nese eshte bere ne kontekstin e gjitha bendeve shqipetare mbrenda dhe jashte Shqiperise atehere eshte bere shkelje dhe anashkalim idiotesk mbi ikonat e bendeve qe kan inspiru shum e shum gjenerata siq jane bendet qe i kam shkruar me lart…

 24. sigh Says:

  O lissusi cfare do te thote rock albania 100 edhe rock diaspora ,klasifikohen kenget shqiptare sipas bukurise apo sipas kufinjve administrativ ,

 25. Kaçi Kaya Says:

  permbledhja mu me pelqej shum,por me erdhi gjynah qi jane 4 kange te Albanit e asnji e Black Moon ose edhe shum kang te tjera qi e meritojne ma shum

 26. Gottfried Lenz Says:

  punè e paqme kameraden 😉

 27. OriginalOfTheSpecies! Says:

  Kane harruar Abaz Zusin e ca liqenas te tjere…
  Mire, keq, kane bere rock dhe ata.

  Megjithate, “faleminderit cuna”!

 28. Kreont Scorpions Says:

  Çuna, faleminderit kini bërë një punë shumë të shkëlqyer, këto janë këngët Rock edhe Metal në istorinë Shqiptare…që ta kërkonja vet një koleksjon kaq të madh do më merte shumë kohë pasi nuk i njoh edhe aq shumë mirë të gjitha Bandat Rock/Metal Shqiptar…në këtë rast kini treguar kulturën muzikore Shqiptare në të gjithë ata që besojnë se Shqiptarët nuk kanë muzikë Rock por dëgjojnë vetëm këngë Turke edhe Arabe hahaha flm vazhdoni kështu !!!

 29. Irma ttbmlj Says:

  Flm cunat, Elita 5 besoj se eshte fut, nga cfare kemi perjetu nga kenget e tyra, para se te dimin qe ishin te vjedhura 🙂

 30. Muzika shqiptare: Nga ëndrrat e thurura tek marsi i thyer Says:

  […] i vërtetë i muzikës rock shqiptare. Grupet i njohim mirë, janë ata që mund të gjeni në Rock Albania Top 100 e s’dua t’i ripërmend. Dua ama vetëm të shtoj te këta emra një personazh roli i të cilit […]

 31. Parma accoglie la settimana della cultura albanese Says:

  […] particolarmente attivi negli anni 90 che sono oramai entratidi tutto diritto nella storia della musica albanese . La loro performance sarà intervallati dagli ritmi folkloristici ballati in costumidel Gruppo di […]

 32. 3akorde | Muzika shqiptare: Nga ëndrrat e thurura tek marsi i thyer Says:

  […] i vërtetë i muzikës rock shqiptare. Grupet i njohim mirë, janë ata që mund të gjeni në Rock Albania Top 100  e s’dua t’i ripërmend. Dua ama vetëm të shtoj te këta emra një personazh roli i të cilit […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: