Posts Tagged ‘tirana calling’

Një libër në kafe

02/08/2012

Tirana Calling Ju fton:

Kur? Të shtunën datë 4 dhe të dielën datë 5 Gusht 2012.

(more…)

Në vend të fjalëve, një pikturë.

11/07/2012

https://tiranacalling.files.wordpress.com/2012/07/most-famous-painting-cafe-terrace-at-night.jpg?w=236

Një nga punimet artistike më të bukura të  Van Gogh.  Pikturë e një kafeneje në Arles të Frances.  Kjo kafene mban emrin e Van Gogh.  Stil unik i të pikturuarit. Kombinim i  ngjyrave të ngrohta dhe thellësisë së perspektivës.

Ian Curtis e Joy Division. Nje vend i vetmuar i quajtur shpirt.

13/05/2012

nga Xixellonja

Eshte rruge pa kthim muzika e Joy Division, nje bilete vetem ne ikje. Sikur lind nga hici e shnderrohet ne nje rrjete kapese ku emozionet e forta jane merimanga qe i end. I dashuron ose i urren s’ka vije te mesme. Eshte dicka e semure nese te ndodh e para sepse rrezikon te humbasesh barrierat mbrojtese per tu futur ne nje bote tjeter nga ku s’do dalesh me njesoj.

I’ve been waiting  for a guide to come and take me by the hand
Could these sensations make me feel the pleasures of a normal man?

(more…)

Nata. Vazhdo.

01/08/2011


nga Darien LEVANI

Lexo në PDF : Nata. Vazhdo

Ngjitem në autobus te Shkolla e Bashkuar, ulem në një vend bosh e pres. Përballë ushtarët e akademisë Skënderbeg duhet të kenë leje sepse dalin një nga një e i shikoj tek përshkojnë rrugën për të hipur në autobusin tim. Fytyra të vrara, njerëz të lodhur nga një javë presion. Pas pak ngjiten edhe dy djem që njoh, dy hajdut të vegjël. Shkojnë deri në qendër e kur bëjnë 3-4 portofole kthehen mbrapsht. E jetojnë jetën ngadalë, ditë pas ditë. Tresin heroinën në shkallët e ndonjë pallati dhe kalojnë natën jashtë. I njoh sepse dikur më vidhnin edhe mua. Tashme jam rritur e kur i takoj ulim të gjithë sytë. Janë të vetmit që mbajnë bluze me mëngë të gjata, fshehin venat e bërë copë nga qindra shiringa. Por s’kam dëshirë të merrem me ta sot. Nuk dua t’i shikoj, nuk dua të mendoj për ta. Mund të nxjerrin edhe armë e të vjedhin autobusin, s’me intereson. (more…)

Asgjë

04/07/2011

Ben Goossens

Nga e.h

Eshtë një fragment kohe që më përket mua. (more…)

Muzikë n’kub – 13 – Post Punk

04/06/2011

Vodpod videos no longer available.

Në 2 javët parardhëse ju kemi prezantuar me disa grupe të cilët kanë kontribuar në estetikën punk e cila shumë shpejt (në fundin e viteve 70′ ) u degëzua në drejtime të ndryshme për të na sjellë punk-un new wave i cili është më i gëzueshëm dhe komercial, art punk-un i cili eshte më i përpunuar dhe i intelektualizuar, si dhe nje grup tjetër muzikantësh veçoria e të cilëve është vazhdimi i ekperimentimit të metejshëm me idenë fillestare të punk-ut. (more…)

Dy vjet më vonë

09/03/2011

nga Francesco Guccini

La verità

La voce triste del silenzio abbraccia gli angoli del tempo,
si è fatto giorno, ed è già sera e dove è andata primavera?
I camions corrono lontani, mi tengon fermo le tue mani.
Le fughe sono ormai finite sulle autostrade ormai ingiallite,
risate a vuoto si sono spente sui visi noti della gente.
Le frasi storiche son dette, le mani nobili son strette,
la mia canzone è morta già, qualcuno forse ascolterà
cercando assieme a me la verità… (more…)

Gëzuar 2011

01/01/2011

Të uroj gëzimin, të kesh gjithmonë dikë
me të cilin të ndash çdo gjë.
Të uroj të kesh kujtime të bukura
në të cilat të kthehesh me mëndje në momente të këqija.
Të uroj një nga gëzimet e vogla më të mira të përditshme:
të hapësh një libër që mban mend mirë, (more…)

Ca statistika.

30/04/2010

Ca statistika me artikujt më të lexuar të Tirana Calling.

(more…)

Thertorja 5 i Kurt Vonnegut Jr

05/04/2010

Librat vërtet të mëdhenj kanë një gjë të përbashkët : e rregjistrojnë ndodhinë dhe e ruajnë mes tyre. Mund ta rihapësh edhe mbas shumë shekujsh e ngjarja do ndodhi sikur koha s’ka kaluar.

Thertorja 5 është një libër i tillë!

Dresden është një qytet në Gjermani, sot përmban rreth gjysëm milion banorë. Është qyteti i parë i rrafshuar komplet nga aleatët gjatë luftës së dyte botërore.

Nuk kishte ndonjë gjë të madhe në Dresden, as nazist as ushtri as SS. Kishte 1) industri armësh por kjo nuk u bombardua dhe 2) trena plot me njerëz. Aleatët mendonin se ishin ushtarë që niseshin drejt Rusisë por në fakt ishin civile që vinin në Dresden për tu shpëtuar bombardimeve duke qënë se ishte qyteti me i sigurt gjerman.

(more…)

1 vit

09/03/2010

Tirana Calling, viti 1

When we were young, and your heart, was an opened book, we used to say, Live and let live…
Sot i bie të jetë data 9 mars, që do të thotë se është mbushur tashme një vit nga 9 mars tjetër 2009.
Në 9 mars 1845 Amerika pushton Meksiken.
Në 9 mars 1916 gjeneral Pancho Villa udhëheq 1500 trupa drejt Columbos.
Në 9 mars 1987 një grup irlandez nxjerrin në shitje The Joshua Tree.
Midis këtyre gjërave kaq të rëndësishme, ka ndodh dhe diçka më pak e rëndësishme. Që ka dalë në linjë Tirana Calling.

Ndoshta ndokush e di, por shumë shkurt, T.C  është një blog/vendtakim/sit internet ku shkruhet . Kaq. Më së shumti mbi muzikë, kinema, letërsi. E deri këtu asgjë e veçantë, bota është plot më gjerë të tilla. Ndryshimi i vetëm është që këtu shumica e njerëzve e dinë se për çfarë shkruajnë, askush nuk është çupa çups nga ata që kanë vështirësi më përdor tastierën por japin mendimet mbi gjëra për të cilat zakonisht informohen te wikipedia.

(more…)

Disa statistika

05/02/2010

WordPress është tepër i nevojshëm sepse, midis te tjerash, të lejon të shikosh shumë statistika. Një nga këto – artikujt më të lexuar – po e fusim si artikull. Është interesant për të parë se cilët janë ata më të lexuarit, apo për te ri-lexuar ndonjë që keni humbur, thjesht duke klikuar mbi të.

(more…)

Ca statistika

30/11/2009

Ca statistika.

WordPress është tepër i nevojshëm sepse, midis te tjerash, të lejon të shikosh shumë statistika. Një nga këto – artikujt më të lexuar – po e fusim si artikull. Është interesant për të parë se cilët janë ata më të lexuarit, apo për te ri-lexuar ndonjë që keni humbur, thjesht duke klikuar mbi të.

(more…)

Rock Albania TOP 100

04/10/2009

Cover - Rock Albania TOP 100

100 kenget me te bukura rock sipas tirana calling

Shkarko Albumin

Kjo eshte thjesht nje liste qe kemi bere me shume pasion e pune.
Jo aq shume per te bere nje liste perfundimtare – vete lista smund te jete kurre perfundimtare – por per te kujtuar ca ka ndodhur ne keto vite e per te pasur nje permbledhje, sa nostalgjike aq edhe personale. (more…)

Shtatori ne T.C

01/09/2009

Ka krijuar  polemike të pashjpegueshme një artikull mbi edicionin e 10 të K’tu ka art në blog. Kritika kryesore që i bëhet është ajo që duke mos njohur vështiresite mbrapa këtij organizimi, nuk duhet të kritikohet. E kemi thënë edhe në komente, dhe e përsëerisim, që presim këdo qoftë që dëshiron të shkruajë se sa e vështire është të organizosh një koncert për se gjalli në Tiranë. Per fat të keq pra, një diskutim që mund të bëhej interesant dhe i nevojshem, degjeneroi në çështje personale e në toka të djerra nga të cilat nuk lind asgjë. Si diskutim tifozësh, tha një mik, dhe ka të drejtë.

(more…)

Gushti në T.C.

01/08/2009

Linda në botën e Çudirave, këndon në K'tu ka art

Muaji i ngrohtë ka mbërritur edhe këtu, dhe si çdo vit është muaji më i mërzitshëm pvr ata qe nuk arrijnë të ndalen, ai në të cilin nuk ndodh asgjë.  Pak filma, pak libra, e me te drejtë edhe shumë prej nesh marrin pushime. Pushime apo jo, ne sidoqoftë jemi gjithmonë këtu.
(more…)

Maj 2009 ne Tirana Calling

02/05/2009
Skena nga In Bruges

Skena nga "In Bruges"

Ja ku jemi, perseri, si ne çdo fillim muaji, ndersa kerkojme te shpjegojme.

S”mund te mos ja dedikojme kete numer punetoreve, atyre qe jetojne akoma ne situate te njejta me 100 vjet, ata heronjte e perditshme te cilet nuk i shikojme tek shitemi te Blloku. Per kete arsye dje vume nje poezi madheshtore te Bertolt Brecht.

(more…)

Tirana viti zero, shiko online

22/04/2009

nga Lenci Deda
Eshte film i vitit 2001 dhe flet per realitetin shqiptar fill pas ’97 famekeqe.

(more…)

Me sa dimë ne është fundi i botës, por kultura shpëton jetë.

09/03/2009

Ideja për këtë sit ka disa muaj që më vjen rreth e rrotull në mendje. Besoj se në Shqipëri e nëpër shqipfolësit ndihet mungesa e një reviste serioze që të merret vetëm me muzikë, kinema e letërsi, kështu që detyrimisht edhe mungesa e një siti, konceptuar si një hapësire demokratike dhe e lirë ku gjithkush mund të diskutojë e, pse jo, edhe të shkruajë.

(more…)