Posts Tagged ‘tirana’

Për Genti dhe Zana!

13/09/2012

nga Kozi Nasi

Rreth 4 vjet më parë vendosa më në fund të shlyej edhe unë detyrimin tim si qengj i bindur i perëndisë dhe me ndihmën e tij/saj (oh, jo, aspak frymë e shenjtë këtu!) solla në jetë njëri pas tjetrit 2 krijesat më të mrekullueshme që kanë shkelur deri më sot Tokën: dy fëmijët e mi Genti dhe Zana. Pa qenë e ndërgjergjëshme aspak për patriarkalitetin tim (të liundur) primitiv, më kënaqi radhitja e gjinive, duke menduar se e plotësova me sukses trashëgimin e gjakut me djalin të parin dhe u kujdesa për të përjetësisht me vajzën të dytën. (more…)

Attila The Stockbroker – I’ll see you in Tirana

16/04/2012

Don’t want to spend a fortnight on the Costa del Sol!
Don’t want to go to Bognor Regis its a plague ridden hole! (more…)

Në trotuaret e Tiranës si përgjatë lumit Seine të Parisit

19/11/2011

Francezët kanë zbuluar një fllad Parisi në qendër të Tiranës. Janë bouquinstet, kështu quhen shitësit e librave të përdorur e të rrallë, tezgjet e të cilëve prej vitesh zbukurojnë bulevardin e Senës, në Paris.

E njejta bukuri godet dhe vizitoret e huaj te Tiranes, qe ne kryeqytetin shqiptar kane vene re bollekun e librave ne shitje ne çdo cep, neper kioska, neper tezgje o thjeshte pergjate bulevardit mbi mbulesa shtreterish e tapete shumeperdoruese.

Keshtu, dje Courrier International u dedikoi Bouquinisteve te Tiranes faqen e saj mbi Europen. Sipas artikullit te Courrier, ne kryeqytetin shqiptar, te apasionuarit e librave, mund te gjejne me çmime me se te arsyeshme libra te rralle, vepra antike e te pagjendshme ne librarite tradicionale, midis shitesve te erezave, farave, fruta-perimeve, kepuceve e veshjeve intime. Nderkohe mund te shkembehen dhe dy fjale me shitesin qe ne pergjithesi ka njohuri te gjera mbi librat.

Mes teksteve me interesante ne shitje, eshte Kodi Penal i mbretit Zog, nje prodhim i 1888 i Kostantin Kristoforidhit, shkrimtar i periudhes se Rilindjes, i njohur per perkthimin e Dhiates se Re e per devotshmerine e tij per njehezimin e gjuhes shqipe.  Vlera, vetem 1000 Leke ( 7 euro)

Si te mos e kemi zili bleresin fatlum?

http://www.courrierinternational.com

Mbi panairin…

11/11/2011

Këta janë autorët shqiptarë në panairin e librit në Tiranë. Më bën përshtypje mosha mesatare e autorëve, ku më i riu ka lindur në vitin 1973, vetëm tre kane lindur gjatë viteve 60, ndërsa të tjerët…

Kuptohet, nuk kemi ndonjë gjë kundër moshës apo kundër këtyre autorëve në vetvete, por…

Moikom Zeqo – 1949

Faslli Haliti – 1935

Roland Gjoza – 1950 (more…)

Tregomë Tiranën.

26/10/2011

Eja miku im, ulu para kësaj gotë birre që kam porositur për ty. I kam folur kamerierit në një gjuhë të huaj miku im vetëm për të vënë këtë birrë para teje. Është një drogë që të bën të dëshirosh të flasësh, ndaj fol. (more…)

Nata. Vazhdo.

01/08/2011


nga Darien LEVANI

Lexo në PDF : Nata. Vazhdo

Ngjitem në autobus te Shkolla e Bashkuar, ulem në një vend bosh e pres. Përballë ushtarët e akademisë Skënderbeg duhet të kenë leje sepse dalin një nga një e i shikoj tek përshkojnë rrugën për të hipur në autobusin tim. Fytyra të vrara, njerëz të lodhur nga një javë presion. Pas pak ngjiten edhe dy djem që njoh, dy hajdut të vegjël. Shkojnë deri në qendër e kur bëjnë 3-4 portofole kthehen mbrapsht. E jetojnë jetën ngadalë, ditë pas ditë. Tresin heroinën në shkallët e ndonjë pallati dhe kalojnë natën jashtë. I njoh sepse dikur më vidhnin edhe mua. Tashme jam rritur e kur i takoj ulim të gjithë sytë. Janë të vetmit që mbajnë bluze me mëngë të gjata, fshehin venat e bërë copë nga qindra shiringa. Por s’kam dëshirë të merrem me ta sot. Nuk dua t’i shikoj, nuk dua të mendoj për ta. Mund të nxjerrin edhe armë e të vjedhin autobusin, s’me intereson. (more…)

Rasti i çuditshëm i kalit të Gjergj Kastriotit ( Skander Bey )

13/01/2011

nga Dorian Isai

Mengjes ne Tirane,mengjes ne sheshin Skenderbej,nje mengjes i njetrajtshem,pa vezullim te jashtezakonshem ne pellgjet e vogla ndane trotuareve dhe pa  gumezhimen tipike te shesheve ne oret e para te mengjeseve.Eshte nje  paramengjes,nje agim,nje paraagim,eshte tamam koha kur ngjarjet e vogla(ose edhe te medha) çelin, pa patur nevojen per driten e duhur te diellit.Me nje mengjes  te tille,kur rrezet fillojne te perskuqen  nga forca qe mbartin ne vetehte,veshtrimet e para te kalimtareve-makina u mbarsen( mbase nuk eshte tamam rasti te thuhet keshtu) me nje imazh te pazakonte qe kapte ne befasi te gjithe ata qe kishin ..fatin ( le ta quajme keshtu) te perballeshin me kete imazh-mirazh te thjeshte ne dukje por te komplikuar ne permbajtje.Kali i Skenderbeut qe gjithmone ka qene nje personazh i dores se dyte ne histori dhe ne shesh,kishte pesuar nje ndryshim(jo dhe aq te vogel) ne pjesen e fundbarkut te tij.  (more…)

TIRANA CALLING

20/10/2010

Linda ne Boten e Cudirave tek Tirana Rock Caffe

06/12/2009

nga Aira

Le te jemi te qarte dhe te sinqerte qe ne fillim :  Linda  eshte nga te paktat artiste qe arrin te elektrizoje publikun ne menyre masive , eshte nje nga ata artiste qe muziken ta imponon ne nje menyre gati te pavetëdijshme, do per potencialin qe mbart ne zerin e saj, per unikalitetin e rrymes apo energjine qe grumbullohet ne menyre perfekte mes anetareve te grupit e, si perfundim, edhe per shumellojshmerine e ndjesive qe te percjell.

(more…)

Kjo nuk është një apologji për rininë!

11/04/2009

nga Andi N. H.

–  O çuno, i kafe dhe i uj’ pa gaz t’lutem!
E ç’të mos bëhesh sedentar kur dhe tek kjo fjali bazike ke difekte gramatikore?

(more…)