Posts Tagged ‘The Doors’

Morrison : nje histori jo vetem amerikane

13/05/2009

nga Aris Mamo
Hera e pare qe njoha vdekjen?…Po ecnim permes shkretetires ne agim.Babai ngadaleson shpejtesine e makines.

Nje kamion i mbushur me Indian Navahos,ishte perplasur me nje makine apo dicka tjeter.Une nuk dola nga makina
por shikoja gjithcka nga dritarja e saj.Babai im doli me gjyshin per te pare c’kishte ndodhur….
Gjithcka qe pashe ishe nje boje me ngjyre te kuqe e hedhur mbi trupat e indianeve te shtrire pertoke,por kuptoja
se cpo ndodhte ne te vertete,sepse ndjeja shpirtrat e shqetesuar te personave qe ndodheshin aty.Ne ate moment
kuptova dicka akoma me te rendesishme dhe shume tragjike per ata persona te shtrire pertoke.Kuptova qe ata indiane nuk dinin me shume se mua se cfare po i ndodhte ne ato momente….dhe pata ndjesine qe shpirtrat e  vdekur te indianeve
po vertiteshin rreth meje,dhe ndjeja se depertonin ne shpirtin tim…dhe une isha si nje sfungjer,i gatshem per tu ulur aty e per ti thithur ato….

(more…)

Maj 2009 ne Tirana Calling

02/05/2009
Skena nga In Bruges

Skena nga "In Bruges"

Ja ku jemi, perseri, si ne çdo fillim muaji, ndersa kerkojme te shpjegojme.

S”mund te mos ja dedikojme kete numer punetoreve, atyre qe jetojne akoma ne situate te njejta me 100 vjet, ata heronjte e perditshme te cilet nuk i shikojme tek shitemi te Blloku. Per kete arsye dje vume nje poezi madheshtore te Bertolt Brecht.

(more…)

Prilli 2009

08/04/2009

Prilli eshte muaji me mizor.
T.S. Eliot

Nje fare pembledhje.
Edhe kete muaj, do flasim per shume gjera, si gjithmone. Perseritet takimi mujor “ Ne rrenjet e muzikes popullore”, nje tentative per te shpjeguar historine e Shqiperise sipas kengeve popullore. Tema e ketij muaji jane nizamet.

(more…)