Posts Tagged ‘poezi shqip’

Flamuri

21/06/2013
Faik-konica
Nga: Faik Konica

Skenderbeu kur jetonte
Shqipëria lulëzonte.

Ishe e fortë, ish e zonjë
Kish në flamur një shqiponjë

Një shiponjë me dy krerë
Ai lirisht hapej në erë. (more…)

Të pres ( edhe pse nuk du që t’vish )

13/11/2012

Nga Elona Çuliq

Grija e qiellit m’asht ba pellg lotësh nen kambë
ylli i parë i shpresës s’fundit asht zhugatun me shkëlqim t’sforcuem
ulun kambëkryq n’zbrazëtinë e syve, pritja asht ajo çka di me ba ma mirë. (more…)

Pa rregulla, pa asgjë, veç…

10/10/2012

   Pablo Picasso

Nga Enera Hiver

Eci se
mbase rrugët
dinë ta mbajnë
këtë peshë.
Eci,
mbase kjo natë
do shërojë
atë që mëngjeset
zgjojnë.. (more…)

Me Jetue

23/07/2012

Nga Ali Podrimja

Tim bir, Lumit
Erdhe në jetë
Nuk ka më nevojë për kuje, lutje (more…)

16/07/2012

Derek Jones

Nga Alter Ego

Dhe tani më vjen në mendje.
Një arsye nuk më lë të çohem i çmendur,
të vij të të gjej.
Largohu kohë, ajo të afrohet, (more…)

Fundmars

02/05/2012

nga Dritan Mesuli

Pashmangshëm,
si magjia e fjalës,
shpërthejnë sythat në pranverë!!!! (more…)

Tregim

03/12/2011

Nga Alter Ego

Kapitulli I.

Do të të duhet të zgjohesh përsëri,
një ditë tjetër të fillosh,
natën e djeshme si shall pas supeve hedhur,
hapat përpara mbi trotuar t’i numërosh… (more…)

letër 1

10/08/2011

Nga Arbër Zaimi

 

sot lexova

një letër që një i burgosur

ia dërgonte një ish-të burgosuri

 

dhe një miliard të lirëve të tjerë

(more…)

Asgjë

04/07/2011

Ben Goossens

Nga e.h

Eshtë një fragment kohe që më përket mua. (more…)

Moment

25/05/2011

Nga E.H

Ashtu sikur shiu,

i dehur

lëshuar ndër rrugët e qytetit

ashtu sikur unë… (more…)

Cmendinë (ose kurth)

23/02/2011

nga Dritan Mesuli

Gjurmë gishtash,
vagullt,
të heshtuna,
si murgj gjuhpreme e dëshira të ngërdheshuna,
l’varen djersët
në gotën e kërbulun të së shtunës. (more…)

Ku shtrohet Vala… (Romancë)

31/01/2011

 

Lasgush Poradeci

Ku shtrohet vala përmi zall
E fryn një këng’ e pakuptuar,
Të pashë, motër, plot me mall,
më pe me shpirt të llaftaruar.

Q’aherë silleshim me nge,
Gjith vet-i dytë, vet’e dytë..
Dh’i shtinja sytë gjith përdhe-
Gjithë përdhe m’i shtinje sytë.. (more…)

Një ditë e ka dhe korbi

11/12/2010

Nga Martin Camaj

Erdhi një korb te dheu i butë nën shkrepa,
ai s’dinte me ndjekun vallet e pllumbave
palë e palë nën hijen e ullive.
E u ruente mos me lshuemun za
mes gazullimit të përgjithshëm
për mos prishë
ritmin e flatrave ndër valle.
Kur te e vona pllumbat kthyen në banesa,
e ndieu vehten korbi pllumb në shpirt.

Dorëzohet bora

13/11/2010

‘Sunlight’ Iman Maleki


Nga  Xhevahir Spahiu

Një pikëz uji
sa një pikëz loti
nëpër qepalla gjethesh përpëlitet;
po ra,
e tret sakaq harrimi.

E vetme vera në mes të udhës mbetet ,
po s’erdhe ti s’ka si të shkojë dimri.

Një zog gjerb vezullimin
dhe pikë e ujit perlë brenda zogut
me zogun niset e s’di në c’botra vete:

(more…)

Mëngjes Tetori, pak më larg ti

24/10/2010

Iman Maleki  “A girl by the window”

Nga  E.H


Vështroj ndryshe këtë mëngjes ,

shiu ka pushuar.

Në dritare dielli pëshpërime s’ka, por zë… (more…)

Frymëmarrje

09/10/2010

Nga  E.H

Ndër netë të ftohta e të zbrazura
kam ngrohur shpirtin që të mos vdesë nën dritën e hënës
së shurdhër,
të verbër,
deri në mos ekzistencë.

Ndër mëngjese të ngrohta e të gjalla
amplitudat emocionale kanë zgjuar horizonte të vdekura
pa ulërima…
duke mbytur zërat .

Ndër rrugë të gjata, të pandricuara
kam shkelur etjen e ditëve që ulërin së brendshmi
pa mëshirë,
me pyetje,
pa përgjigje.

Në vargje të zbehta e të ngrysura
heshtjen time kam thyer me dashje.
Të zhduk britmat që ethshëm godasin,
jam perpjekur deri në agime ngjyrë gri
Për pak ajër…
duke dashuruar jetën
deri në dhembje.

Melodi

29/05/2010

 

poezi nga Ergisa Bebja

Ti , tejçon sembim në shpirtin tim
më deh me fjalë me nota muzikore
nga do-ja të si-ja thurën
të thëna e të pathëna fjalë
Ti nën ritmin muzikor
pakuptimsisht të dërgon në të panjohurën mendim
mendim çmendurak apo i trisht
kjo per ty s’ka më rëndësi (more…)

Më di a nuk më di

08/04/2010

nga Mitrush Kuteli

Më di a nuk më di se qaj,
më di a nuk më di se vuaj
në orët e thella të natës,
kur ngrihem i çmëndur të shkruaj
me gjakun e zemrës të shkruaj.

Më di a nuk më di se agimet
më gjejnë pa gjumë në shtrat,
me shpirt të shkretuar nga dhembja,
e dhimbshëm i pres perëndimet,
me ankth i pres perëndimet.

Më di a nuk më di se sot
u drodha kur pashë pranverën, (vjeshtën)
që zbriste me flladet e prillit (tetorit),
e ëmbël siç ishte qëmot,
e hidhur siç ishte qëmot.

Më di a nuk më di se vuaj
në orët e thella të natës,
ku ndjehem nga jeta i huaj,
nga vëndi i lemjes i huaj.

Më di a nuk më di….

“Pezull”

27/03/2010

nga  Xhevahir Spahiu

Ka muaj që duart s`më punojnë
dhe koka me bën dimër tej e tej;
s`e di se nga më vijnë dhe ku shkojnë
ca akuj kallur tinëz nëpër dej.

Çdo ditë gishtërinjtë i flasin nikotinës
ca fjale uloke…dhe…sot ashtu…si…dje;
aq sa je gati me grusht ti biesh pasqyrës,
fytyrën tënde ta rrëzosh përdhe.

Mungesa e vetmisë më ka munduar
tani i vetëm ndihem si në morg;
në se përshesh me kocka më kanë shtruar
as korbit vetë unë nuk i ndolla kob.

Ngre kurthe ditë-nata;dimër-vera
shtrigon,mpreh thikat;ç`besëlidhje e zezë!
Pas çdo rrënoje iluzionesh, era
fryn,o njeri , mbi ty si mbi varrezë…

Mjegulli i Dashurisë

20/03/2010

nga  Dritëro Agolli

Kur ikja larg ,drejt teje vija
Kur vija afër ,ikja larg
Për dreq më trembte largësia
Dhe afërsia bëhej çark.

As e kuptoja si të desha
Një mjegull pus  ,një çmenduri
Si një poet që shkruan vjersha
Dhe ndez një shkrepse , i bën hi

Dhe ndoshta kjo ish dashuria
E çakërdisur kuturu…
Për dreq më trembte largësia
Dhe afërsia gjithashtu.