Posts Tagged ‘Leonard Cohen’

Shënime tetori

22/10/2015

12112303_10153719471229421_1734156057939602288_n

Mbi tre breza Cohen, Brad Mehldau, Naim bej Frashërin dhe panairin e Frankfurtit.

Nga majtas djathtas Leonard Cohen, djali i tij Adam Cohen e nipi fëmija Cohen që kush e di se si quhet. Të dytin, këngëtar fantastik mbytur nga hija e të jatit mund ta dëgjoni këtu në një nga këngët që më pëlqejnë më shumë, të paktën intro e zhvillimi fillestar. Me kë ju ngjan?

(more…)

The Aliçka Problem : kur edhe vetëm ideja është e mjaftueshme për të…

25/03/2011

The Aliçka Problem , aktiv prej shumë vitesh tashmë, jane nje grup shqiptaro-gjerman nga Mannheim (Gjermani) i formuar ne vitin 2008 nga Julia Alicka-Berthold (bass-vocal), Frank Klings (bateri) dhe Joni Alicka (kitarre-vocal). Deri me sot  kane publikuar vetem nje Demo-CD ne 2010, “Strange periods of our lives should last forever”  . Për ata që parapëlqejnë përcaktimet, djemtë & vajza bëjnë shoegaze, post-punk e psychedelic-rock.  Në influencat e tyre rreshtojnë Nick Drake,  Leonard Cohen, Tom Waits edhe, dreqi e di se pse,  Phil Selways (Radiohead ).  Unë do shtoja The Birthday Party, Einstürzende Neubauten, Depeche Mode, Joy Division ( që nuk bëjnë kurrë keq )  e ndonjë tjetër nga skena e viteve 80. Sidoqoftë kjo ka pak rëndësi. (more…)

Fun

10/03/2011

Leonard Cohen, Book of Longing

It is so much fun
to belive in G-d
you must try it sometimes
Try it now
and find out wether
or not
G-d wants you
to belive in Him

Leonard Cohen: The killers

14/10/2010

The killers that run
the other countries
are trying to get us
to overthrow the killers
that run our own

(more…)

Beautiful Losers

18/06/2010

Dy jetë paralele. Një burrë i obsesionuar nga vdekja e gruas së tij Edith,e cila ka vrarë veten,dhe nga raporti i tij intelektual dhe seksual me F.,një personazh i çuditshëm,që do zbulohet më vonë të jetë dhe ish-dashnori i gruas,i cili e drejton drejt zbulimit të së vërtetës. (more…)

duke peshkuar

11/06/2010

 

 

nga Edvin Kukunja

..a tribute to Cohen

Zoti është kut i shpresës time
Shpresa është kujtesë e së ardhmes
E panjohura, humnerë e kujtesës, kut
i besimit tim, rrugëtimi im është
ecejake përgjatë përshtjellimit
të gjuhës time në brendësi të Shpirtit (more…)

Beck – Record Club

22/01/2010

Diçka qe qarkullon mbi kengetarin ne fjale është kjo rrokje : nuk është rock, nuk është pop, nuk është yiddish, nuk është indie, nuk është rap, nuk është country as folk, është thjesht Beck.

(more…)

Të gjithë e dinë

16/11/2009

Leonard Cohen

Të gjithë e dinë që zaret janë hedhur me hile.
Të gjithë (për fat) ecin me gishta të kryqëzuar.
Të gjithë e dinë se bijtë më të mirë u shuan.
Të gjithë e dinë që lufta ka mbaruar.
Të gjithë e dinë se ndeshja përfundoi:
I varfri mbetet i varfër, i pasuri shton pasurinë.
Ky është një fakt, të gjithë e dinë.

(more…)

Duket sikur ka kaluar kaq shumë kohë Nancy

09/08/2009
Lennard

Lennard

It seems so long ago Nancy nuk është kënga më e bukur e Cohenit, dhe as më e famshmja e tij. Këto mund të jenë respektivisht Famous Blue Raincot/Democracy dhe Dance me to the end of love. Jo, Nancy është më e fshehur nëpër albume e ndërgjigje. Eshtë kënga që Cohen donte të na këndonte kur të ishte i vjetër dhe i zgjuar, por pastaj, kushedi se si, diçka ndryshoi kuptim dhe dikush iku dhe tani nuk është më e mundur.

(more…)

Gjithçka që duhet të dini rreth Adolph Eichmann

19/06/2009
Leonard Cohen

Leonard Cohen


Sytë :………………………………………… Mesatar
Floket :………………………………………..Mesatar
PESHA :…………………………………………Mesatare
Gjatësia :………………………………………Mesatare
Tipare dalluese :………………………………..Asnjë
NUMRI I GISHTAVE TE DORES:……………………….Dhjetë
NUMRI I GISHTAVE TE KEMBES………………………..Dhjetë
Intelligjenca :………………………………….Mesatare

Çfarë prisnit?
Kthetra?
Dhëmbë të stërmëdhenj?
Pështymë jeshile?
Çmenduri?

Prilli 2009

08/04/2009

Prilli eshte muaji me mizor.
T.S. Eliot

Nje fare pembledhje.
Edhe kete muaj, do flasim per shume gjera, si gjithmone. Perseritet takimi mujor “ Ne rrenjet e muzikes popullore”, nje tentative per te shpjeguar historine e Shqiperise sipas kengeve popullore. Tema e ketij muaji jane nizamet.

(more…)