Posts Tagged ‘koncert’

Elina Duni: përshtypje pas koncertit

18/01/2013

Nga Geri Zheji Ballo, Alfred Bushi

(…) Ndonjëhere njeriu kerkon atë që ka humbur dhe mendja e tij shkon prapa nga një vënd në tjetrin e nga një kohë në tjetrën duke u nisur nga vëndi dhe nga çasti që për herë të parë vuri re se e kish humbur atë. (…) Ky quhet Kujtim, ose sjellje ndërmënd. Latinet e quajnë reminiscentia, sikur të ishte fjala për një rikalim në mëndje të veprimeve tona të kaluara. (more…)

i embel, i dehur, shurdhues, i pavend

24/12/2010

nga Alfred Bushi

Ishte hera e pare qe vija kembe ne Akademine e arteve. Me sakte ishte
hera e pare qe hyja ne nje akademi artesh e per me teper artesh te
bukura.

(more…)

Arcade Fire në Bologna ( MTV, what have you done to me? )

29/09/2010

The Suburbs ishte padyshim albumi më i pritur i vitit e tashmë – e them më një farë keqardhje – jo vetëm për botën indie.

Që kur AF zbuluan që këngët e para që po shkruanin për albumin e ri kishin te bënin me fëmijërinë e me lagjen, vendosen që të bënin edhe koncept albumin e pare.  The Suburbs është deri diku i tillë, duke qënë se këngët janë të lidhura deri në një fare pike. Nuk është The Wall, kjo jo. Po, natyrisht, ka një temë të përbashkët : e kaluara, por të gjitha këngët e të gjithë botës flasin për te kaluarën. E pastaj, parajsa e humbur, siç do thoshte Milton.

(more…)

Zero Zero Genti në Tirana Rock Caffe

06/01/2010
nga Aira
Të dashur njerëz që ndonjëherë na i kushtoni veshët tuaj, dhe me pak fat edhe ndonjë pjesë të shpirtit. Kemi lënë një ditë, orar edhe vend për të bërë një koncert live.
Dita është e enjte ,7 janar i vitit të ri 2010, ora mendohet të jetë 19:30 por s’është  e sigurt, ama vendin e kemi të sigurt, quhet “Tirana Rock Caffe”. Do të luaje ai, Zeri Zero Genti dhe do ta dëgjoni ju.
(more…)

Linda ne Boten e Cudirave tek Tirana Rock Caffe

06/12/2009

nga Aira

Le te jemi te qarte dhe te sinqerte qe ne fillim :  Linda  eshte nga te paktat artiste qe arrin te elektrizoje publikun ne menyre masive , eshte nje nga ata artiste qe muziken ta imponon ne nje menyre gati te pavetëdijshme, do per potencialin qe mbart ne zerin e saj, per unikalitetin e rrymes apo energjine qe grumbullohet ne menyre perfekte mes anetareve te grupit e, si perfundim, edhe per shumellojshmerine e ndjesive qe te percjell.

(more…)

Ke noj pune të Ejnten në darkë?

02/12/2009

Jo them kshu kot sepse ka një koncert te PotenciAli  e nëse nuk ke punë edhe mund të shkosh, edhe pse është vetëm rock n’roll por me pëlqen siç këndonte Jagger para shume vitesh, këndon LiNda në Botën e Çudirave, një koncept grup ndër më interesantet në panoramën shqiptare, një “work in progress/baustelle” që arrin të gjejë gjithmonë shtigje të reja ku te shprehet, që ndryshon për të qenë gjithmonë e njëjta e për të ndërruar gjithmonë nëse më kuptoni. Unë jam pa larg e për më shumë atë natë duhet të shoh Oy Division por nëse ti nuk ke noj pune, si thonë në Tiranë, i xhiro edhe mund t’a bësh. Po ndoshta ke punë me te rëndësishme si p.sh te shtosh numrin e njerëzve në linjë ne Fytyre Libër apo të kultivohesh para kutisë magjike që të imponon imazhe, por nëse s’ke pune edhe mund te shkosh, këtu thotë edhe qe birra Zipfer kushton 200 lek, te reja besoj, dhe këtu thotë qe koncerti fillon ne 19.30 po ndoshta mund te shkosh edhe nga ora 20.00 nëse ke pune ne atë ore

(more…)

Aty kishte art

26/08/2009

K’tu ka art nr. 10 mbyllet për këtë vit në një bar të vogël quajtur Mojo, pranë ambasades amerikane, fshehur mire në mes baresh të tjera, ashtu si dinë ti fshehin vetëm në Tiranë.

(more…)

Gushti në T.C.

01/08/2009

Linda në botën e Çudirave, këndon në K'tu ka art

Muaji i ngrohtë ka mbërritur edhe këtu, dhe si çdo vit është muaji më i mërzitshëm pvr ata qe nuk arrijnë të ndalen, ai në të cilin nuk ndodh asgjë.  Pak filma, pak libra, e me te drejtë edhe shumë prej nesh marrin pushime. Pushime apo jo, ne sidoqoftë jemi gjithmonë këtu.
(more…)