Archive for the ‘Bashkëpuno’ Category

Rrëfimi i gomarit

19/11/2013

 

 

donkey1

 

Nga (Hamdi) Erjon Muça

 

Po më sheh? Të duket e çuditëshme që edhe unë meditoj?

Unë e di përse habitesh! Për ty është e pamendueshme që një qenje me një pamje kaq qesharake, sa e imja të arrijë të mendojë e aq më shumë të meditojë.

(more…)

Gjeniu i asfiksuar nga miti mbi kalë!

25/03/2013

(Refleksion mbi veprën “Kryqtari i Fundit” të Virgjil Kules)

Nga (Hamdi) Erjon Muça

Kopertina-e-monografise-640x1024

Kontaktin e parë me veprën e z Virgjil Kule, e pata nëpërmjet medias vizive: nga një intervistë e dhënë për një rubrikë prestigjoze në një televizion mjaft prestigjioz. Mendimi parë që më shkrepi në kokë, (lexuesi duhet të më falë për sinqeritetin tim te tepruar) ishte ky:

(more…)

Poetët bëjnë dashuri ndryshe – zgjidh kopertinën

16/09/2012

Meqë kemi vërtet shumë kopertina për këtë libër, kemi menduar të bëjmë një sondazh në rrjet.  Mendoj që  është një mënyrë e re për të përfshirë publikun. Duke klikuar këtu mund të votoni për të zgjedhur kopertinën e librit tim që do jetë në shitje nga data 22 tetor.

Mbi librin

 “Poetët bëjnë dashuri ndryshe nga ne” duhet të dalë pas verës, nga shtëpia botuese “Pegi”, e ndoshta arrij të organizojmë një prezantim në panairin e librit në Tiranë në nëntor. Jam shumë i kënaqur për këtë libër. Flet për një djalë që ka një grup muzikor në Tiranë, e lëviz mes shpresash e zhgënjimesh, tamam ashtu si kam parë shumë miq që mundohen të bëjnë muzikë. “Poetët bëjnë dashuri ndryshe nga ne” është një homazh për ta, që nuk lodhen e nuk stepen, që nuk dorëzohen, por luftojnë përditë, aty, në ato lokale ku nuk shkoni kurrë a në salla provash të fshehura. Doja që kur të lexohej të ndihej pluhuri i Tiranës që ngrihet! Pastaj ka gjëra të tjera, të reja e të vjetra: tym cigaresh, këngë të shkëputura, treg Medreseje, autobusë të djersitur, dashuri buzë Lanës që qelbet e lulëzon, mbledhje partish, fundjavë në Durrës e pastaj koncerte, këngë, prova, muzikë. Në fund të fundit, është vetëm rock ‘n roll, por unë e dua shumë!

Intervista e plotë

Post Scriptum

Ata që do të votojnë kopertinën që do të përzgjidhet nga autori dhe botuesi, do të marrin pjesë në një short për të fituar 10 çmime. Natyrisht, ky votim po kryhet pikërisht për të kuptuar preferencat e lexuesve të mundshëm. Votoni dhe ftoni edhe miqtë tuaj të votojnë… mund të fitoni një çmim interesant!

Faqe FB botime Pegi

Faqe FB Darien Levani

Një akt pa fjalë

18/08/2012

nga Lediana Stillo Paja

Në skenë mbizotëron një gjysëm errësire. Një tog librash janë të hedhura sa andej këndej. Në kuzhinë gjënden dollape të përmbysura dhe cifla pjatash e gotash. Një currilë dheu rrjedh nga lart. Muret janë të plasaritura, pa tavan, më shumë rrënoja ku nuk mund të shkelet. Një gur i madh ndodhet mbi sallonin e pritjes dhe nuk merret vesh nëse është brenda apo jashtë. Pas mureve shihet e njëjta gjë. Gërmadhë kudo.

(more…)

Prilli në Tirana Calling

01/04/2010

Gëzuar 1 prillin të gjithëve, në radhe të parë. Atyre që  gënjehen e atyre që gënjejmë.

Kinema :

vetëm para pak ditësh më shkruajnë shumë miq që më pyesin nëse jam i gëzuar që The Hurt Locker ka marrë gjashtë çmime Oscar. Ma pyesin meqë që në Nëntor a Dhjetor pata shkruar për këtë film e me sa kam pasur mundësi ( ku me forcë e ku me dhune ) kam detyruar shumë njerëz ta shohin.

(more…)

Nji të saktë s’e gjen ditët e sotme

03/12/2009

Prilli 2009

08/04/2009

Prilli eshte muaji me mizor.
T.S. Eliot

Nje fare pembledhje.
Edhe kete muaj, do flasim per shume gjera, si gjithmone. Perseritet takimi mujor “ Ne rrenjet e muzikes popullore”, nje tentative per te shpjeguar historine e Shqiperise sipas kengeve popullore. Tema e ketij muaji jane nizamet.

(more…)

Me sa dimë ne është fundi i botës, por kultura shpëton jetë.

09/03/2009

Ideja për këtë sit ka disa muaj që më vjen rreth e rrotull në mendje. Besoj se në Shqipëri e nëpër shqipfolësit ndihet mungesa e një reviste serioze që të merret vetëm me muzikë, kinema e letërsi, kështu që detyrimisht edhe mungesa e një siti, konceptuar si një hapësire demokratike dhe e lirë ku gjithkush mund të diskutojë e, pse jo, edhe të shkruajë.

(more…)