Opium për popullin

by

https://tiranacalling.files.wordpress.com/2012/05/30vlze8.jpg

(kliko mbi foto qe ta shikosh te plote)

Mua thjesht me pelqeu sensi i humorit kur e hasa kete foto rastesisht ne ujrat e internetit shqiptar. Me pas bera nje kerkim ne Google, me shume per te pare nese ishte vertet foto reale apo e photoshop-uar; duket se eshte reale, dhe qenka bere nga studentet gjate protestave te tyre te 1 majit te ketij viti, sepse, pse jo?

Nga shqiptarja.com:

Të rinjtë e lëvizjes “Universiteti në Rrezik” kanë gjetur një mënyrë ironike si të protestojnë në këtë ditë, ku në mbarë botën kërkohen më shumë të drejta. Krahas parullave “Sot student, nesër i papunë”, binte në sy një tjetër parullë e madhe “Çiljeta është opium për popullin”. Dhe si për të sqaruar domethënien e kësaj pankarta që ata kanë mbajtur në dorë, të rinjtë e kësaj lëvizjeje studentore thonë se ajo kishte si qëllim “Ç’Çiljetizimin e politikës shqiptare”.

Nje Zot e di se si Çiljeta rrezikon ndonje nga te shumtet universitete shqiptare. Gjithsesi, eshte nje truk i mire per te bere humor dhe per pasoje per te bere te njohur emrin e kesaj organizate, pse jo dhe per te vendosur dy germa “ç” te medha njera pas tjetres, te ndara vetem nga nje tis i holle apostrofi.

Advertisements

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: