Philip K. Dick. apo “Njeriu ne keshtjellen e larte”

by

Dick

Cfare do te kishte ndodhur nese Gjermania naziste fitonte luften e dyte boterore? eshte pyetja qe çdo njeri i ben vetes, apo do duhej t’ja bente te pakten nje here ne jete. Nese quhesh Philip K Dick pastaj, perveçse pyetjes, e sheh te arsyeshme te shkruash edhe nje liber me kete pyetje.

Dhe ne kete liber, “ Njeriu ne keshtjellen e larte ” ( The man in the high castle, titulli ne anglisht, apo La svastica sul sole ne italisht ) mund te thuash qe Herman Goring eshte tashme 400 kile, pra shendosh e mire, rimmel hero dhe jo tradhetar – hero siç eshte historikisht, dhe miu Goebbels i gatshem per t’u bere kryeminister. America e mposhtur dhe e marre nga japonezet, dhe vetem nje çifut-amerikan ne qarkullim, nje fare skulptori americane qe ka ndryshuar emer, pak a shume i papule. Nje shkrimtar, qe si gjithmone ne keto libri, apo si vete Dick ka shkruar librin qe po nderron mendimet : ka shkruar sikur Gjermania paska humbur luften ne nje qytet te quajtur Stalingrad. Plus, nje grua e ngaterruar midis shkrimtarit, vrasesish te Sd ( ish Gestapo ), dhe Judo. Sherbime sekrete, plane per te kolonizuar Marsin, dhe mbi te gjitha libri i ndryshimeve, I – Ching, filozofia orientale e cila ne jeten reale mund te jete ose e mbi-vleresuar ose e nen-vleresuar, por kurre te kete rolin e saj te vertete.

Dedikuar atyre qe ndonjehere mendojne qe nuk eshte se libri duhet te kete patjeter nje kuptim, ne fund te fundit., ne radhe te pare duhet te kete nje histori.

Advertisements

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: