10 filmat e 2011

by

 

1 Drive
2 Machete
3 Source Code
4 Black Swan
5 Faust
6 Le Havre
7 HabemusPapam
8 Kick Ass
9 Super 8
10 Rango

Advertisements

8 Responses to “10 filmat e 2011”

 1. AL3X Says:

  Rango, Drive, Macchette… nga i gjete keto filma Darien?!
  Dhe “Kick Ass” dhe “Black Swan” jane te 2010. Si ke shkruajtur vete keto me duket.

  Nje liste me sugjestionuese (me rezerva dhe kjo) do te kishte qene ():

  Melancholia
  Hysteria
  Another Earth
  The Tree of Life
  Le Havre
  Midnight in Paris
  Pina
  Sleeping Beauty
  The Way Back
  La piel que habito

 2. darienlevani Says:

  Drive sinqerisht, eshte filmi me i bukur qe kam pare keto kohet e fundit. Gosling ka pasur nje rritje fantastike, duket edhe te The Ides of March qe per fat te keq lashe jashte.

  Machete Machete eshte i çunit, nuk mund ta lija jashte.

  Sa per Rango aty i kuptoj dyshimet, por sipas meje Rango eshte nje komedi shume e thjeshte edhe e bukur, nje western i ri-pare. Kick Ass e Black Swan ne fakt…nuk i pashe mire datat e daljes, i kam pare muajt e fundit ndaj. 😦

  Respekt edhe per listen qe ke vene : duhet te kisha futur edhe une La piel que habito e Midnight mirepo 10 vende jane ato te shkretat. Nuk kam pare akoma Melancholia sepse von Trier i viteve te fundit me ka merzitur pak, Hysteria-n e kam lene mbas duarsh sepse mu duk si versioni mashkullor i Irina Palm por me duket se jam gabuar…

 3. xENDer.K Says:

  une personalisht ve Jean-Pierre dhe Luc Dardenne me The kid with the bike!!!

 4. AL3X Says:

  Por Machete eshte i 2010 apo jo, pastaj, edhe “The Girl with the Dragon Tattoo” eshte i atij cunit te “Fight Club”, “Se7en” por qe ka bere edhe filma te tjere dhe eshte i obsesionuar ti beje librat filma.
  Ka filluar mos te me pelqeje me kjo gje.
  “Another Earth” eshte film i mire, pervec kameres qe mua me ka bedisur pak pjesa tjeter mu duk mire.
  Tani filma ke sa te duash, sidomos te tipit “Faster”, “Fast 5”, “Green Lantern” “Avengers”,”Iron woMen”, “Transformer” etj etj.

  Nejse, rregjisorit te “Drive” i kam pare filmin “Vallhalla Rising” dhe ku me terhoqi me shume aktori (Mads Mikkelsen). Ndoshta ngaqe ja ka kushtuar Jodorowksy -t duhet ta shoh me nje sy me pozitiv.
  E di cfare? Kto filmat e sotem mund te te hipnotizojne dhe asgje me shume. Prandaj ata qe “e duan” kinemane qajne per rregjizoret e njehere e nje kohe.
  Dardenne -et kan pasur nostalgjine e ‘Nouvelle Vague’ qe kane bere “The Kid with the Bike”? ‘Hesher’ do te ishte me i vlefshem.
  Thuhet se ai qe sjell apo ben dicka te mire dhe te vlefshme eshte gjithnje ne permiresim sa qe mund edhe te ‘mohoje’ punen e tij te meparshme.
  S’dija si ta thoja kete fjali per filmin “Melancholia” qe me ka “hipnotizuar” dhe e kam ne mendje edhe pse ka ca qe e kam pare.
  Dhe nuk te hipnotizon si bim-bum-bam -et e sotme.
  Te godet si tehu i nje shpate ‘Katana”. Nuk e di nga cili film i von Trierit je merzitur. Melankolia ka efektet dhe nje aktore nga Antikrishti por nuk te godet njesoj.
  Ne fakt, edhe une e shkruajta qe lista ishte me rezerva. S’mund te shkruaja me shume se 10 dhe ato tituj me erdhen ne mend ate kohe. Mund te kisha thene “L’Apollonide: Souvenirs de la maison close” te B. Bonello, po nuk e kam pare akoma. Ose “Loverboy” (as kete se kam pare) te C. Mitulescu qe me ka mahnitur me filmin “The Way I Spent the End of the World” dhe qe te ben te mendosh regjizoret tane duhet te mesojne nga ata Rumune dhe jo te imitojne perendimoret.

 5. Eklipsi Says:

  Po bej dhe une nje top 10 pa nje rend te caktuar… 😛

  Tinker Tailor Soldier Spy
  Moneyball
  Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  Drive
  Warrior
  A Dangerous Method
  Mission Impossible: Ghost Protocol
  Rise of the Planet of the Apes
  Super 8
  Thor

 6. eni Says:

  DRIVE ne apsolut filmi me i bukur!

 7. AL3X Says:

  Te thuash ne ab(p!)solut filmi me i bukur per “Drive” me duket pak i nxituar si mendim! Boh…

 8. darienlevani Says:

  Ka mundesi Al3X, ne fund te fundit eshte vetem nje mendim personal. Por, per mua, ngelet filmi me i PLOTE qe kam pare kete vit, qe s’do te thote me i “bukur”.

  Ndoshta eshte edhe pune shprese. Kur lexon qe filmi flet per nje shofer qe diten punon si stuntman e ndihmon hajdutet qe te kryejne vjedhje, mendon direkt per Vin Diesel e gjera te tilla…kur pastaj. Ti? Si tu duk?

  Per kete vit psh pashe para pak Tinker, Tailor, Soldier, Spy qe me la shume shume pershtypje pozitive. Koha, ritmi, fotografia, dialogjet, kostumet, historia…s’e di sa vite po beja pa pare nje film kaq perfekt mbi luften.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: