Archive for December, 2011

Konflikt brezash. IDEALET. (STRIP 3 )

28/12/2011

nga IGLI MARION

The Crab Feast

27/12/2011

nga David Malouf

 

I

There is no getting closer
than this. My tongue slips into
the furthest, sweetest corner
of you. I know all (more…)

Intervistë me Darien Levani-n

24/12/2011

që flet për libra, kritikë, dialekte, letërsi etj etj etj! E gjeni këtu!

Intervistë me Loer Kume-n

23/12/2011

që flet për Lux, Durrës, libra, letërsi etj etj etj! E gjeni këtu!

Lux te Shtëpia e Librit

Në pavionin e orës 18

22/12/2011

nga HALILAJ Suada

 

-I shikon ato kampe Rud? Pertej ketij qelqi nga nje shi i krisur rrahur,shihen te zbehte,tek mbushin stomakun e pangopur me mermeritjet e renda te kepuceve,trotuaresh sterpitura.Jane te njejtet kampe,vetem se koha padashur u ka prishur balluket.Mos u genje nga penelet.Jane te gjitha te inventuara.Ata jane te inventuar dhe nuk bejne gje tjeter vecse mbrohen ne cadra te zeza nga disa te lehta pika qe pastertisht nga qielli shkepen.Mbrohen nga te voglat gjera qe luhasin sikletin dhe harrojne te luftojne kucedrat me nje tufe krenash,qe i shoqerojne kinse ne valsin e tyre hap-gabuar.Si mund te jene te tille Rud?Kaq ndryshe,kaq te pakrehuar,kaq te vegjel ne mohime… (more…)

Qukapiku magjik dhe i famshëm

19/12/2011

Para disa vitesh, aty nga fundi i 2005 – fillim 2006, kam shkruar një roman që titullohet Il magico famoso Qukapik.

Në ato vite isha më i dobët dhe me i shqetësuar për të ardhmen e njerëzimit në përgjithësi. Në ato vite dukej normale që mund të vdisnim të gjithë për një sëmundje që vinte nga pulat. (more…)

Prohlášení Charty 77

18/12/2011

Kështu po e kujtojmë sot

Ndërsa këta janë Plastic People of the Universe në 1974.

Leksioni mbi kulturën

Për gjërat e tjera keni Wikipedian. E, nëse e lexoni, ndoshta edhe do kuptoni njëherë e përgjithmonë se pse shkrimtarë si Kadare  janë xhuxha përballë këtij dinjiteti e njerëzimi.

Babagjyshi i fundit i vitit të ri

15/12/2011


nga Dorian ISAI

Këtë vit kam marrë nje ftesë të veçantë,duhet të bëhem babagjyshi i vitit të ri për hir të mbesës time.Ma tha vëllai vetë 24 orë përpara.”Eshtë më shumë serioze ngasa e mendon.Para dy ditësh Valentina erdhi në shëpi duke qarë.Dikush, në kopësht i kishte thënë se babagjyshi i vitit të ri nuk egziston dhe mezi e kemi qetësuar. (more…)

pa titull

12/12/2011

nga Henri T.

Asnjëherë titull

Jeta është e pashmangshme. Apo jo?

ëndrra është nje pengesë. Apo jo? (more…)

HOUELLEBECQ : « KAM NDARE JETEN ME QENIN TIM »

09/12/2011


marrë nga Le Figaro, 23 nëntor 2011

Përkthyer nga frëngjishtja : Urim Nerguti

LE FIGARO : Ju njiheni si dikush i ftohtë. Përse keni zgjedhur t’i bashkoheni kësaj jurie letrare* ?

Michel Houellebecq : (mendohet pak) Sepse vërtet i dua kafshët. Dhe se më pëlqente të lexoja libra mbi to. S’do të më kishte vajtur në mendje më parë. (more…)

Dy te tjere….

06/12/2011

 

nga SUADA Halilaj

…Ndryshonin vetem korridoret.

Ndryshonin vetem dyshemete.

Ndryshonin vetem kurrizet… (more…)

Tregim

03/12/2011

Nga Alter Ego

Kapitulli I.

Do të të duhet të zgjohesh përsëri,
një ditë tjetër të fillosh,
natën e djeshme si shall pas supeve hedhur,
hapat përpara mbi trotuar t’i numërosh… (more…)