Statistika

by

Që nga fillimi i eksperimentit Tirana Calling!

Titulli Lexime
Home page More stats 84.546
Kush jemi More stats 1.896
Forever 27 club More stats 1.768
paint it black More stats 1.463
Rrapo Hekali dhe kryengrija e Mallakastrës e vitit 1847 More stats 1.439
Tri legjenda More stats 1.420
Këngë te reja për shkarkim – Mars 2009 More stats 1.221
Një letër për Migjenin! More stats 1.058
Jam nga Tirana, bëj Wake Up, jam shumë superior More stats 1.030
Rock Albania TOP 100 More stats 1.014
Shihemi… ( ose, Ja pse e meritoni Ardit Gjebrea-n ) More stats 986
Der Albaner – Shqiptari More stats 909
Si kolapsoi gjuha shqipe More stats 856
Arcade Fire ; The Suburbs e ata që duan të presin… More stats 809
10 filmat aksion me te bukur sipas IMDB More stats 792
#828 (deleted) More stats 776
Të ndalohet puthja! More stats 770
Patetikja te “1984” e te “I huaji” More stats 738
Lutja e Shkrimtarit More stats 724
Shkarko librin Vrasësi i qymyrit More stats 699
Alkimi More stats 695
Moonlight drive More stats 692
Tiranë, 21 Janar 2011 More stats 648
Kështu foli Zarathustra More stats 631
Hej Ti! More stats 625
U.n.ë e u.r.r.e.j P.o.r.t.o.k.a.l.l.i. – n.ë More stats 623
Selam Musai dhe lufta e Vlorës More stats 604
Shkrimtari i Ri Shqiptar, ose “Shkëlqimi dhe Mjerimi i Një Romani” More stats 594
#1821 (deleted) More stats 584
Juliana Pasha kundër Sam Sparro : gjej ndryshimin More stats 579
Poetet bëjnë dashuri ndryshe nga ne More stats 573
Urime per 1937 More stats 559
Po vrasin Shekspirin ( monolog ) More stats 548
Njëqind vjet vetmi More stats 532
Interviste me Genc Salihun ( Cute Babulja ) More stats 529
Korresp. vulln. More stats 528
Unë, vjeshta e ndoshta ti. More stats 527
Plloshtani: Njeriu është qenie e përsosur dhe e bukur! More stats 526
Për momentin do e quajmë “Letërsi…” More stats 525
Kush është perçja jote? More stats 508
Gjuetari i yjeve More stats 506
Varri normal i J.D.Morrison (në 40 vjetorin e vdekjes) More stats 500
Yllka njeh fotografine erotike… Po ti? More stats 485
Këngë te reja për shkarkim – Prill 2009 More stats 484
Rasti i çuditshëm i kalit të Gjergj Kastriotit ( Skander Bey ) More stats 476
Peisazhe te reja dhe telajo pa fund More stats 474
Selam Musai në 1914 More stats 464
DORA E DJATHTË More stats 461
1 vit More stats 457
A mund të dashurojmë pa vuajtur? More stats 452
Dëshirë, e fundit More stats 449
Surrealizmi jam unë! More stats 449
Zërat More stats 448
Pesë këngë popullore dashurie More stats 445
Mbi muzikën – përsëri, (mbi mitizime, keqkuptime, gabime, (shkruajtur pa lidhje logjike)) More stats 440
Poe, Morella dhe Unë (Përjetime gjatë një përkthimi) More stats 440
Blu More stats 434
kORÇA – e saktë – More stats 429
Kështu pra, ti dëshiron të bëhesh shkrimtar? More stats 429
“Big brother” si një filozofi kuruese! More stats 428
Aleksis Zorba More stats 416
Peisazhe nga Adrian Dule More stats 415
Muzika shqiptare pas komunizmit, pyetje dhe pergjigje More stats 415
Pse shkruan Orhan Pamuk More stats 415
Gërma fluturake të erës së re More stats 415
fuckin’ heshtje! More stats 409
Buzëmbrëmje More stats 403
Bajroni, flirtet me djemtë e oborrit të Ali Pashës More stats 403
Ditë të humbura More stats 391
Fotografitë e kujtesës More stats 389
Aty kishte art (?) More stats 387
Xhaxhi me fytyrë gjithmonë të qeshur More stats 385
Kjo nuk është një apologji për rininë! More stats 385
Zenel Gjoleka në këngën popullore More stats 383
Dua të kem frikë. More stats 382
#940 (deleted) More stats 382
Gëzuar 2011 More stats 379
Marsi 1997 në këngën popullore More stats 378
Spektri More stats 376
Të fshehtat që i kam besuar poetit Dhori Qiriazi në diktaturë, letra për Hekuran Isain More stats 376
Estetika e mishit të kalit More stats 376
Libri Vs. Filmi More stats 374
Atje ku horizonti është më i qartë More stats 371
I love tallava More stats 368
( Closed ) City Park Albania More stats 361
Bibloteka More stats 361
Dyqani i lodrave More stats 357
Gruaja më e bukur e qytetit More stats 350
Një libër për t’u djegur More stats 347
#1131 (deleted) More stats 347
Një ditë e ka dhe korbi More stats 347
BIRRE, POETE dhe LLOGJE More stats 344
Nje novele e Migjenit More stats 339
Visar Zhiti dhe fundi i vetmisë së Kadaresë More stats 337
Nizamët në këngën popullore More stats 336
E drejta për t’i vënë shqelmin shtetit More stats 330
Kshilla për me shkrujt More stats 330
Sa e njohim letërsinë ballkanike? More stats 329
Festivale ballkanikë, sehiri shqiptar More stats 328
Për ty që të dua More stats 327
Konspiracion, si shpëtoi Eminemi nga Iluminatët More stats 327
Tirana viti zero, shiko online More stats 327
Edhe unë jam patriot More stats 327
David Foster Wallace More stats 324
Mjegulli i Dashurisë More stats 320
Këngë të reja për shkarkim – Qershor 2009 More stats 320
Ju lutem më lejoni të prezantoj veten time More stats 320
Muzikë n’kub (8) Troubaritz More stats 320
Mario Vargas Llosa vs Gabriel García Márquez More stats 319
Down-rock Maj – kenge te reja per shkarkim More stats 318
Grupet më të rëndësishem…? More stats 317
Violina More stats 315
Ironia e fshehtë e miqësisë More stats 315
Karkaleca deti! More stats 314
“Në vend të fabulave” More stats 311
Muzika dhe pirateria More stats 308
Adrian Dule More stats 308
like the border between Greece and Albania More stats 307
Çeta e Bilbilenjve sipas këngës popullore More stats 307
Vallëzues, Klube, Fëmijë e Kafshë More stats 305
Fragment marre prej ” Liri nga e njohura “ More stats 304
Puthja More stats 299
Një vdekje e ëmbël More stats 299
Richey Edwards More stats 293
Shiu i Marrë More stats 292
Abetari shqip More stats 291
Ku shtrohet Vala… (Romancë) More stats 291
ECCE HOMO – Si bëhet njeriu ai që është More stats 286
Labirintet e Medeas More stats 285
Shakaja More stats 281
Ruani pak indinjatë More stats 277
Unë, babai dhe dashuria jonë e fundme More stats 275
Meditime More stats 274
Quoth the Reaven, “Nevermore” More stats 273
..pa emër More stats 271
Cute Babulja More stats 270
Isabel More stats 270
Histori nëntori me çibukë dhe letra More stats 266
Disa statistika More stats 265
#1539 (deleted) More stats 263
Shko e mos u kthe More stats 263
KUR SKA ME IDE More stats 261
Gati poezi gati dashurie More stats 261
…Kohët e fundit More stats 257
Shkoni drejt e në ferr çuna… More stats 257
“Ajo” dhe “ajo” (II) More stats 257
Mureve të Jeruzalemit More stats 256
Shënime për një anti artikull More stats 256
Projekti, Mardit Leki dhe Orkestra e Titanik-ut More stats 255
Lehtesia e paperballueshme e te qenit More stats 254
Saharaja More stats 252
Lufta e vitit 1854 More stats 250
Pezull në 3 sekonda More stats 249
Populli s’duhet shikuar fare More stats 249
#1404 (deleted) More stats 248
Djemte e Detit – Eposi ashtu si nuk e keni dëgjuar kurrë More stats 248
Libri i Zi More stats 246
Humbëm edhe këtë mbrëmje More stats 246
top 5 love songs More stats 246
#4644 (deleted) More stats 244
‘Yü-Gung (Ushqe egon time)’ More stats 242
I vdekuri i gjallë More stats 242
Bardhyli dhe flamuri bardhë e blu More stats 242
Skënderbeu – The warrior king of Albania More stats 242
Kur s’do të ketë më diell More stats 241
Dehuni More stats 240
Çast!… More stats 239
Kafsha omega More stats 239
Degjenerimi i shoqërisë More stats 239
Adhuruesi i fishekzjarrëve More stats 238
Problemi i sheqerit More stats 237
Big bradher Ëllbenja, mejd in Ëllbenja More stats 237
Tingujt e Trotuareve More stats 236
Zonja e Kaninës More stats 236
…Çast! More stats 236
Demokratizimi përmes mendimit dhe ‘Mendimi Shqiptar’! More stats 236
Origjinaliteti ne muziken shqiptare : disa shenime More stats 235
Peisazh i një mendjeje të mjegullt More stats 235
Askush nuk di gjë për macet persiane More stats 234
Morrison : nje histori jo vetem amerikane More stats 233
filli More stats 233
Lufta e Lëkursit More stats 232
Më trego kodrën gjysh! More stats 232
5 këngë për Jezusin More stats 231
Bonne Anee – Vit të mbarë More stats 231
Rreth Tiranes per 80 leke More stats 231
Mes nesh s’ka më asgjë, asgjë! More stats 230
Kohë për të vrarë More stats 230
#2705 (deleted) More stats 230
Historia e vertete dhe e fshehte e Dritesjellesit More stats 229
#3496 (deleted) More stats 228
Koha e Kometes More stats 228
Kryengritja e vitit 1833 More stats 227
Vdekja e Ismail Qemalit në këngën popullore More stats 227
Alban Skenderaj – Melody dhe ftese per te riprovuar More stats 226
Gjyqi i hijeve More stats 226
Mbi provincializmin e pak tema të tjera ( reklama, snobizëm, art ) More stats 225
Muzika e re More stats 224
Dy tre gjëra për muzikën shqiptare More stats 224
Vrasja e Zenel Gjolekës More stats 223
Udhëtimi More stats 223
Elmore Leonard’s Ten Rules of Writing More stats 222
Linda ne Boten e Cudirave tek Tirana Rock Caffe More stats 221
Mendime te lira More stats 220
Vrasësi pa viktimë More stats 220
The man from Earth More stats 219
Dy vjet më vonë More stats 219
The Aliçka Problem : kur edhe vetëm ideja është e mjaftueshme për të… More stats 217
Vazhoja të ecja nëpër atë copë të harruar toke More stats 216
Një udhëtim në botën shpirtërore të Arvanitasve. More stats 216
Këngë të reja për shkarkim – Korrik 2009 More stats 214
Ngjyra e syve të mi More stats 214
S’di ça të bej, po i fus i film për Kanunin shqiptar More stats 214
Dinosauria,Ne More stats 214
Një mbrëmje More stats 213
I huaji More stats 212
Grupet më të rendësishme…? More stats 212
Eyes Wide Shut More stats 211
Kenyon college and Me More stats 210
Buzë lumit Piedra u ula dhe qava More stats 210
Dhe mjegulla ra.. More stats 210
Pjesë novele More stats 210
Muzikë n’kub (7) Troubador More stats 209
Barrett More stats 209
Të gjithë e dinë More stats 208
The War is over (Lufta Mbaroi) More stats 208
Jolly!!! More stats 206
Dhe pastaj Hollywood zbuloi shqiptaret More stats 206
Mbi mediokritetin e muzikës shqiptare More stats 206
Shkarkoni Screamer Radio Tani! More stats 204
Leonard Cohen: The killers More stats 204
Honi i Natës More stats 203
Djemtë e Detit More stats 201
Simone de Beauvoir dhe beteja e pafund. More stats 200
Chat x 2 More stats 200
Në vend të fjalëve, një pikturë More stats 200
Tirana Calling Pak Shkodër More stats 200
Ka gjithmonë dicka elegante në ndezjen e cigares me shkrepëse More stats 199
Pritje More stats 199
Eurovizion 2009 – Kejsi Tola More stats 199
Kёpucёt More stats 199
Monologu i kohës More stats 199
Findley nga Robert Burns More stats 197
Ide serioze qe ndryshojne atdheun More stats 197
Pushtimi i Parajsës More stats 196
Ke noj pune të Ejnten në darkë? More stats 196
Në vend të një poezie të heshtur , një pikturë More stats 196
Arti magjik i dorës së djathtë More stats 196
Ndjenjë e pathënë More stats 196
Pashë Ninën tek fluturonte More stats 194
Kristal More stats 194
Artizanët kundër Artit More stats 194
Moment More stats 194
Shqiperia ne Euro Vision 2009 More stats 192
Një udhëtim në botën shpirtërore të Arvanitasve II More stats 192
Llafe acaruese More stats 191
Violinistja More stats 191
Reflekset More stats 190
Ora e historisë More stats 190
50 albumet e vitit 2009 More stats 189
Ian Curtis e Joy Division. Nje vend i vetmuar i quajtur shpirt. More stats 189
Konkurs për tregimet më të mira. More stats 189
Harper’s Island More stats 188
Historia shume e shkurter e nihilizmit More stats 188
Kënga e Melankonisë More stats 188
pa koment More stats 186
Hapsirat boshe të mëndjes. More stats 186
Avull More stats 186
Kalojnë gra që ty të ngjajnë More stats 186
Unë, birra dhe muzika More stats 186
Ka shumë këngë që na shoqërojnë në jetë More stats 186
Filozofia dhe futbolli, futbolli dhe filozofia, filozolli More stats 185
Vetmia e Nick Cave More stats 185
Ca statistika. More stats 185
Malli i atdheut More stats 185
Kanga e qytetit të huej More stats 185
Kur gjysmagjeli çukit shkabën, ngrefosen bibat. More stats 185
Libri “Si u bëra i padukshëm” More stats 184
Shkrimtari More stats 183
Porta More stats 183
Qeni që leh nuk do kallauz ndërsa Stambolli digjet More stats 183
Nga “ La Bamba” te “Blitzkrieg Bop” sipas Lester Bangs More stats 183
Dhurata dhe probleme More stats 182
Pse jo?! More stats 182
Porse! More stats 182
Think locally, fuck globally More stats 181
#4257 (deleted) More stats 180
Shkarko PINK FLOYD – The man, Live at Amsterdam 1969 More stats 179
Cigare More stats 179
Morella More stats 179
Masakra e Manastirit More stats 179
Do njihni shpejtësinë tonë More stats 179
Mesnatë More stats 179
Përpara së te bjerë nata Reinaldo Arenas! More stats 178
poezi More stats 178
Prilli në Tirana Calling More stats 178
Pa gjak More stats 177
Tregomë More stats 176
i embel, i dehur, shurdhues, i pavend More stats 176
Paradoksi i Bibliotekës Kombëtare More stats 176
5 këngë për festat – So this is Christmas – More stats 176
5 këngë mbi dashurinë More stats 176
Është Krishtlindje, jam vonë për një takim dhe mendoj mbi proletariatin More stats 175
The Hurt Locker More stats 174
Arësye për të jetuar More stats 174
Fragment në shi More stats 173
“Ajo” dhe “ajo” More stats 172
Kryqëzatorë Modernë More stats 172
Ca statistika More stats 172
Kadare : Lule të ftohta prilli More stats 172
Music for Airports liner notes More stats 172
Poshtersia nuk fiton kurre More stats 172
Re Puplore More stats 171
Shtëpia ime More stats 171
Pesë rimarrjet muzikore më të mira sipas … More stats 171
Këtej More stats 171
Ëndërr e gjelbër More stats 170
Melodi More stats 170
Origjinaliteti në muzikën shqiptare : disa shënime – rivizatuar – More stats 169
Ashpërsimi, kërkimi dhe ekstremizimi i klasës : as në qiell e as në tokë More stats 169
Haiku More stats 168
Ajo More stats 167
Duetto More stats 166
Stella distante More stats 166
Mëndimtari More stats 165
Muzike n’kub (6) – 2she elektronike More stats 164
Duel i heshtur More stats 164
C’è musica e musica More stats 164
How I Met Your Mother More stats 163
Mjegulla More stats 162
Një propozim More stats 161
Në vend të fjalëve, një pikturë More stats 161
Udhëheqja e së paparashikueshme. More stats 161
Vetshkatërrimi, ose nostalgjia. More stats 160
Liria e fjalës More stats 160
Fati More stats 160
Fenomeni LOST (Te Humbur) More stats 160
Dita e tetë More stats 159
Interes Maestër! More stats 159
Fjalimi i shkrimtares nobeliste Herta Müller More stats 158
Ismail Lesko Progonati More stats 158
Cloony The Clown More stats 158
Flaming Lips na kontrollojnë : 2 blobs fuckin More stats 158
Ne hemisferen e flokeve te tu More stats 157
– Pashë rrugës një grua që po qante heshtur – More stats 156
Cmendinë (ose kurth) More stats 156
7 Mars-Çfarë dhurate t’i çojmë zyshës? More stats 155
Pretendimi More stats 155
Fjalimi i shkrimtarit nobelist Mario Vargas Llosa More stats 155
Ministria e Gjuhës, Urdhëresë nr. 01/2011 More stats 154
Vëllezërit e mëdhenj në shekullin e sotëm. More stats 153
Ti zgjedh? More stats 153
përtej fjalëve More stats 153
Dhjetori në Tirana Calling More stats 152
(Unë) Kam lindur shumë herë ( kështu rriten njerëzit ) More stats 152
Mos i permendni emrat e tyre. More stats 152
Robert Plant, ai që ulëriste rock-un. More stats 152
Zbritëm! More stats 152
Beautiful Losers More stats 152
Eklips hanëplotë More stats 150
Jeni madein albania? More stats 149
E dashura ime More stats 148
Pse?! More stats 148
5 More stats 148
Ti imja dëshirë More stats 148
Song More stats 148
Zoti e do televizorin More stats 147
Korriku ne Tirana Calling More stats 147
Do vajtoj perjete,per ty,vetem,ne parajse 2* More stats 147
Thertorja 5 i Kurt Vonnegut Jr More stats 147
Të jesh minimalist është cështje personale More stats 147
Defiance More stats 146
Drejtësia More stats 146
Duar More stats 145
Ray, the man himself. More stats 145
( Presidenti nuk e braktis ) La Moneda More stats 144
Plaku, flutura, dhe ti. More stats 144
Më di a nuk më di More stats 144
Tregim nga Augusto Monterroso More stats 143
Anës Lumenjve More stats 143
Epilogu More stats 143
Zero Zero Genti në Tirana Rock Caffe More stats 143
Engjëjt nuk kanë kokë. C’u duhet koka? More stats 142
Ekzorcisti More stats 142
Tredhja More stats 142
Dëshira të gabuara More stats 142
Një vit More stats 141
Varrmihësi More stats 141
Për ata që nuk… More stats 141
E djela e kufomave More stats 141
Krahu More stats 140
Nji të saktë s’e gjen ditët e sotme More stats 140
Virtual Dia-logues – Nuk shkon – More stats 139
10 albumet me te mire sipas revistes Rolling Stones More stats 139
Shtatori ne T.C More stats 139
Avulloj More stats 139
Filozofia që na duhet sot More stats 138
Arcade kush? More stats 138
Muzikë n’kub – episodi 4 – vitet 80′ More stats 137
Më të lexuarit… ( jo detyrimisht më të mirët ) More stats 137
Përgjërim nënës sime More stats 137
Zyra e punës . More stats 137
TAKIM ME JORGE SEMPRUN, me rastin e botimit të Shkrimi ose jeta (1994) More stats 137
Agu i mëngjesit More stats 136
Mr. PushShteti dhe nje gote Skotch More stats 136
Duket sikur ka kaluar kaq shumë kohë Nancy More stats 136
00 Genti te Tirana Rock Kafe More stats 136
Prilli 2009 More stats 134
Teleburg More stats 134
Muzikë n’kub – 13 – Post Punk More stats 134
Libri i bardhë nga Enkelejd LAMAJ More stats 134
requiem for kosova More stats 134
Ikim? More stats 133
Era More stats 133
Femra të dënuara More stats 133
Le të përgjojmë natyrën More stats 132
Che – Argjentinasi More stats 132
A ju pelqen muzika ? More stats 132
Kulti ’09 kurorëzon Fituesit e Edicionit te pestë More stats 131
Trokitje More stats 131
Intervistë me grupin legjendar, Djemtë e Detit More stats 131
Endrra e zemrës sime More stats 131
Orkestra e qënies pa dirigjent More stats 130
Mrekullia More stats 130
Refleks More stats 130
Kënga e monotonisë More stats 129
Dorëzohet bora More stats 129
Matrix More stats 129
Inner Mission i Alba HYSENI More stats 128
La tregua More stats 128
Mramje gushti More stats 127
Të dallosh veprën, të vërtetën, atë që të rrit vetëdijen More stats 127
…Muzg…vrasës!! More stats 127
Koha e Votës More stats 127
Nga cikli “Dashuri t’harrume” More stats 127
“The Velvet Underground”: punk-roku që zbuloi fjalën More stats 126
Thikë në oqean More stats 126
Kaloresi i nates More stats 126
Gotan Project, hakmarrja e tangos. More stats 126
Lidhja e Prizrenit ( Lahuta e Malësisë ) More stats 125
Femra në rilindje More stats 125
Che – Guerrilja More stats 125
Diçka atje jashtë More stats 125
Prej lufte veç ai largohet, që është lindur tradhëtar… More stats 125
basic Ode to innocence More stats 124
Shtypja e kryengritjes së vitit 1847 More stats 124
Lahuta e Malcis More stats 124
Kitara More stats 124
Mësime mbi shqipen e re More stats 124
BUKOWSKI DHE… POETËT More stats 124
Rock n’ rolla More stats 123
In Bruges More stats 123
Les femmes souliotes, voyant leurs maris défaits par les troupes d’Ali, pacha de Janina, décident de se jeter du haut des rochers, More stats 122
The Hours More stats 122
Nuk është errësuar akoma More stats 122
Shqip në Salone del Libro di Torino 2011 More stats 122
Tej bukurisë More stats 122
Kujtime muzikore dhe jo vetem More stats 121
Java e Buk – gati lexim kolektiv – More stats 121
Çfarë do të behesh kur të rritesh? More stats 121
Maj 2009 ne Tirana Calling More stats 120
Shumë të reja nga fronti muzikor perëndimor More stats 120
Paul Auster mbi të shkruajturit More stats 120
Fundmars More stats 119
Qejfe! Paraja drejton… More stats 119
Welcome (Back) to “Shqypni”! More stats 119
Bisedë në varreza me zonjën Cimino More stats 119
Rosalie Prudent More stats 118
Gjithçka që duhet të dini rreth Adolph Eichmann More stats 118
duke peshkuar More stats 118
K’tu ka art, kërkohet publik More stats 118
Mëngjes Tetori, pak më larg ti More stats 118
Ëndërr jo-melodike More stats 117
Kryqezimi More stats 116
Pragnatë shiu More stats 116
El pueblo unido, jamás será vencido, More stats 115
Brazil ( jo Terry Gilliam ) More stats 115
Ernesto Sabato More stats 114
Zogu blu . More stats 114
Korrik 2009 More stats 114
Dosjet e FBI-së More stats 113
Largim More stats 113
Reja More stats 113
HA DHÉ TANI, QEN RRENACAK ! More stats 113
Le déserteur – Boris Vian More stats 112
Poemeza – Pa ty More stats 112
Diaframma More stats 112
Enter title here More stats 111
Ditari i detarit III More stats 111
Hendrix nuk vdiq nga mbidoza…e vrane. More stats 111
A jemi kund gjallë? More stats 111
Doctor Who. More stats 110
10 filmat autobiografikë më të bukur sipas IMDB More stats 109
Kapitulli I. Pas meje! More stats 109
Ca foto More stats 109
Deklarata e Partisë More stats 109
Drita – 2009 Don 2009 Kishot 2009 More stats 108
Ditari i detarit I More stats 107
Testamenti i mer— More stats 107

6 Responses to “Statistika”

 1. xhibi Says:

  Susekse te metejshme Tirana Calling. You’re a breath of fresh air ne blogoforumsferen skipfolnjese. 🙂

 2. tiranacalling Says:

  Flm Xhibi!

 3. denor Says:

  shife shife e paskam edhe une nje te ato njemijshet!!!

 4. DK Says:

  Suksese TC, progres i merituar!

 5. Post Spleen Says:

  Sa bukur, shkrimi imi eshte me i lexuari :D:D

 6. ehe... Says:

  Po shoh se ne temen tende, paskam shkelqyer dhe une, prandaj po hedh nje mendim keshtu te pervuajtur te tipit : ka shume mundesi qe dy te tretat e pickimeve qe i kane bere temes, te kene qene per nder te xhevahireve te mia 😀

  OK, le te behemi fair play dhe ta pranojme suksesin se bashku, ju per karabinane e ngrehines, une per mobilimin e brendshem.

  Kalojme ne diçka tjeter, me te gezueshme. Kam kohe qe jam duke ndjekur nje idiot, postim pas postimi, per ta kthyer ne nje objekt studimi. Eshte nga idiotet me mbreselenes qe me ka rene rasti te shoh. E kam kthyer e rrotulluar, nga te gjitha qoshet, me del permendore idiotesie. Njelloj si nje diamant i punuar qe te shfaq te njejten pamje ngado qe ta shohesh.

  Mire, tani kalojme ne diçka me pak te gezuar, gati te hidherueshme : ka nja dy dite qe po ben nje i nxehte i poshter, nje zagushi e tipit Cernobil, sa kam filluar… nuk di ç’kam filluar, di qe po ben vape e madhe.

  Dhe e fundit, do t’ju tregoj nje histori te vogel, keshtu kalimthi :

  Eshte njeri qe e kane nxjerre nga shtepia. Jo babai, as nena, thjesht pronari i shtepise. I ka thene, me fal plako, duhet te dalesh, mos me pyet si e pse, shtepia eshte e imja, dil tani e leri llafet. Tipi del pa e zgjatur. Duart ne xhepa (se ky s’kishte asnje pasuri, edhe rrobat e shtratit ishin te pronarit), ky fillon te shetise neper qytet. Ndalet diku dhe blen nje lloto. I fryn asaj letres me frymen e shenjte te veten, dhe fillon te mendoje çfare do te bleje kur te fitoje. Nje shtepi, po qe po ! E kishte ndare mendjen, nje shtepi do ta blente se s’ben. U ndal tek nje vitrine agjencie shit-blerje shtepiash dhe e bleu me sy nje shtepi te bukur trekateshe, ne qender te qytetit. Pastaj u ndal para nje qendrimi autobusi ku kishte nje reklame e cila i dha mundesine te blinte nje Wolkswagen perrallor, me dy skapamento nikelato. I hipi makines dhe vajti e ndali para nderteses trekateshe. Dikush me doreza te bardha, i hapi deren. U ngjit lart, hapi deren, ndezi kondicionerin, bente vape ate dite, gati si sot, dhe u shtri ne nje kanape. Ndezi TV, kanali direkt Bloomberg. Pasi i futi ca shit-blerje aksionesh, mbylli syte. Ne ate çast, nje dore e bute filloi t’i perkedhelte gjoksin. Nuk i hapi syte, mendoi menjehere se nuk ishte ai vete qe ishte shtrire aty, por Dominique Strauss-Kahn. Vajza i beri dashuri, ashtu si dinte ajo, dhe eshte fakt se ajo ishte eksperte e dores se pare, dhe pastaj doli jashte. Tipi hapi syte, fiku TV, zbriti poshte. Nga t’ia mbaj tani ? pyeti veten, i kam te gjitha. C’me mungon ? Asgje, iu pergjigj vetes. Mire. Ne darke, nuk u kthye me ne shtepi, vendosi te shkoje ne nje bar nate. Te gjithe ia hapen rrugen, hyri brenda, u ul ne nje tavoline dhe dy femra iu ulen serish ne gju. Pasi piu ca pije qe s’ua kuptonte fare emrat, doli jashte dhe eci nen driten e henes. Nata ishte e fresket dhe e bute, si ne Paris. Dhe pikerisht ketu, atij i del perpara nje grua qe s’dukej pariziane e cila i thote menjehere, pa sterhollime te shumta, se kishte nevoje te strehohej diku. Tipi pranoi, si i dhembshur qe ishte. E strehoi gruan dhe madje fjeten bashke. Ajo ishte teper e pervuajtur qe te mos pranonte. Sidoqofte, ishte mire per te dy. Te nesermen, gruaja i beri nje propozim : nese me mban ketu, une martohem me ty. Dhe ashtu u be. Gruaja u martua me tipin dhe tipi ndihej mjaft i lumtur. Me se fundi kishte nje shtepi, nje makine, dhe nje bashkeshorte. Vetem se ai kishte harruar qe gruaja donte fillimisht vetem nje strehe. Pak nga pak, tipi e kuptoi se do te ngelej serish pa shtepi. Atehere e perzuri gruan. I tha se marredhenie te tilla jane te pamundura per t’u administruar. Pas kesaj, tipi vendosi te mos martohet me. Gruaja, nga ana e saj, gjeti po ate pasdite dike tjeter qe ta strehonte. Tipi, ende jo.
  ________

  Kaq ishte historia. S’besoj se eshte me e gjate. Gjithçka vlen per aq sa eshte, dhe gjithçka eshte per aq sa vlen – ka thene nje filozof kinez i mijevjeçarit te trete para Kristaqit.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: