E dashura ime

by

nga Lulzim Gërveshi
E dashura ime

i ngjan pranverës në maj

me lule qershie e me karafilë mbuluar,

jaseminët kanë zili aromën e saj.

Bukuria e saj është si hëna

në netët e kthjellta të dhjetorit

ëmbëlsi e argjendtë me yje zbukuruar.

Buzëqeshja e saj i ngjan diellit në agim

kur e dëshirojnë pemët, lulet, jeta,

kështu dhe unë buzeqëshjen a saj e dua,

se ështe i jetës time burim.

Flokët e saj i ngjajnë netëve

të errëta që shkëlqejnë pa pushim.

Sytë e saj, ah, sytë e saj

Kur më shikojne zemrën ma thërrmojnë,

dridhem kur më prek shikimi i saj,

mijëra rrufe më përcjellin

që më përvëlojnë, më djegin.

E dashura ime,

i kam zili gurët ku shkel këmba jote,

stolat, muret, dheun që përqafon hijen tënde.

E dashura ime,

me fat është dielli që çdo ditë

puth buzët e tua,

fatlume është era që të përkëdhel,

oh, e Dashura ime, më dridhen gjunjët

kur të shoh, më ndalet zemra

kur dëgjoj zërin tënd,

e sekondat më duken pafundësi

kur pres ardhjen tënde.

E dashura ime,

do doja të të prezantoja para njerëzve, krenar do thosha:

“Ja ëndrra ime, kush ka një ëndërr më të bukur?”

Do doja të vrapoja nëpër rrugë

e të bërtas me sa kam fuqi:

Të dua, të dua, të duaaaaa….

5 Responses to “E dashura ime”

 1. flo Says:

  Une them se eshte me mire te mos shkruash kur je i rene koke e kembe ne dashuri, pasi vete te shkruarit eshte nje akt i paster dashurie dhe dy dashuri njekohesisht bejne mase, me mire te presesh sa te kaloje “dallga” 🙂 sdqofte poezia eshte e bukurit eshte nje akt i paster dashurie dhe dy dashuri njekohesisht bejne mase, me mire te presesh sa te kaloje “dallga” 🙂 sdqofte poezia eshte e bukur

 2. xhibi Says:

  Mbaj nje zjarrfikse portative me vete se do e pervelosh te dashuren me gjithe kete zjarr dashurie. 😛

  Romance is alive, long leave romance. 🙂

 3. xhibi Says:

  live, I mean, jo leave. per zotin qe s’qe Freudian slip. 😀

 4. Irma ttbmlj Says:

  haaaaaa dua te me kushtojne nje poezi te tille 😀

 5. o_monstro Says:

  ej, me vërte, kto të bërtiturat në rrugë vetëm në “teori” i dëgjojmë. Po bëje pra në praktikë, kushedi sa me fat do të ndihet e lumtura në fjalë! Urra, urra, urra për romancën!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: