Çfarë do të behesh kur të rritesh?

by

dyshimi i Xhibit

Seth Kugel eshte NewYorkTimes-ist, autori i blogut “Turisti gjirokastrit” (Frugal Traveler). Shkrimi i tij i radhes flet per rivieren shqiptare, surprizat e tij per ushqimet dhe plazhet tona te mrekullueshme, bunkeret dhe mungesen e tabelave, fillimin e dites me nje gote raki me vendasit, mikpritja shqiptare deri aty sa te lene te shkruash me penden me te cilen Ismail Qemali firmosi dokumentin e pavaresise, etj.
Artikullin e ilustron me foto te ndryshme dhe njera prej tyre eshte kjo me poshte me pershkrimin “Eljon Likmeter, peshkatar, pica-bërës dhe student inxhinjerie, duke notuar ne brigjet shqiptare gjate gjuetise tone te peshkut”.

Me beri te ve buzen ne gaz (ca shprehje!) dhe mbase pa shume lidhje me rastin e Eljonit,  me solli ndermend punet dhe rolet e shumta qe na eshte dashur te luajme ne shqipove gjate viteve te fundit, paralalel me shkollat e aspiratat per dicka tjeter (Shpresa vdes e fundit, pervecse ne ate filmin me partizane ku ajo u be deshmore).

Kjo shpesh vihet re dhe kur prezantohemi apo kur prezantojme ndonje shok a mik dhe na duhet te perdorim por-et qe vijne pas pershkrimit te ndonje pune a gjeje aktuale qe ben personi dhe pasohen nga kualifikemet e shkuara apo aspiratat e ardhshme te personit; momentalisht punon si shofer por ka mbaruar per inxhinier.

Ose mbase eshte thjesht xhelozi per Kugel-in qe ha pi e… bredh andej e ben qef verdalle, e ky eshte profesioni i tij. Dhe shyqyr, se ne mediat tona nuk para has shkrime te tilla per ne, shkrime qe merren me gjerat “e thjeshta” tona, me natyren, njerzit, situaten e jeten jashte lenteve politike.

Per vete akoma s’e di. Juve do beheni gje kur (nese keni vendosur te) rriteni?

Tags: , , , ,

2 Responses to “Çfarë do të behesh kur të rritesh?”

  1. AjoKetu Says:

    Mua do me pelqente shume te behesha si Kugel. :)Duhet te jete shume pune e mire,te hash, pish e… te mos stepesh kur i tregon njerezve se cfare profesioni ke dhe cfare ben realisht, por t’i thuash shkurt “Jam turisti Gjirokastrit”, kuptohet, pa i thene as qe s’kam asnje gen nga Gjirokastra.
    Por…se di a kam vendosur te rritem apo jo…

  2. hemp Says:

    Konkluzionet per problemet e perfaqesive diplomatike qendrojne ama jane permbledhur drejt vetem ne paragrafin e fundit te shkrimit.Pjesa tjeter me vjen keq por eshte nje stil shume i ulet qe merret me iftaret e dilaverit me faktin e supozuar se eshte praktikant musliman qe se kuptoj se cfare pune prish kjo . Keto ulin piacen e muhabetit shume shume poshte.Duke e marre te supozuar qe Dilaveri eshte ashtu sic thote artikulli mire do ishte te argumentohej se pse ai eshte i papershtatshem per ate post ndonje CVe shkurter e tij cfare specifikash ka majlajzia dhe komuniteti shqiptar atje sa te perfaqesuar ndihen ata atje dhe sa halle ka mundesi tju zgjidhe dhe ju ka zgjidhur perfaqesia jone dhe jo te merren me menune e darkave qe ju shtron Dilaveri. E po keshtu ka dhe disa programe shkembimi eksperiencash disa projekte ne ndihme te institucioneve etj…Dhe po ashtu eshte nje shtet qe ka thithur shume individe shqiptar per ti dhene arsim me orientim islam pra si te thuash eshte nje vend qe ka marredhenie jo te fjetura me shqiperine.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: