The times they are NOT a-changin’

by

Gjatë koncertit të tij të parë në Kinë, Dylan pranon të gjithë urdhërat e Partisë. Heq nga lista e koncertit këngë si Blowin in the wind, The times they are a-changin’ e biles edhe një këngë të pafajshme si Hurricane.

NYT nuk ja fal. Opinioni publik arrin deri te krahasimi me Beyonce që me sa duket paska kënduar per Kadafin.

Në 40 e ca vjet karrierë, asgjë s’ndryshon. Të gjithë pretendojnë të shkruajnë vlerat e Dylan-it, ta marrin me vete në këtë apo atë betejë.

Advertisements

Tags: , , , ,

2 Responses to “The times they are NOT a-changin’”

 1. alfred Says:

  Mvjen keq per Dylan se vete amerikanet nuk e kan kuptuar, per te mos fol per kinezet. Keto te fundit sdo e kishin kuptuar Blowin in the wind edhe sikur ta kishte bere Mao me durt e veta e ta kishte fut tek “libreza” e tij.
  Ajo lavirja e NYT nuk ja ka idene se cperfaqsonin kina e urss per te rinjt e viteve 60′. Shpresat e tyre te vetme, duke pare se ku jetonin ( lufte pas lufte: Kore, Vietnam, Kube, doktrina truman, muri berlinit, NATO, bomba atomike) ishin tek anarkia, marksizem-leninizmi. maoizmi, ndryshimi rrenjesore ne sitem.
  Me ne fund Dylanit ju dha shanci me shku e sigurisht qe do shkonte dhe pa kenduar kenget e tij ” revolucionare”. Per amerikanet ska rruge te mesme: o me ne qe jemi te bukur ose me ato te shpifurit komunista, autoritare, hundshtypur, te verdhe.
  Vetem nje amerikan sdo i kuptonte keto vargje:
  Come mothers and fathers
  Throughout the land
  And don’t criticize
  What you can’t understand.

 2. Xixellonja Says:

  Tani presidenti amerikan mund ti lepije kembet atij kinez gjate vizites se ketij te fundit ne Amerike por Dylan s’mund te vendose ca te beje me listen e kengeve. Sa per dijeni lista mund ti jete paraqitur autoriteve por fakti eshte se kenget jane po te njejtat qe ai kendon gjate turneve qe ben ne gjithe boten, Blowin in the wind, The times they are a-changin’ nuk i kendon ne cdo koncert dhe Hurricane me sa di une eshte qe nga vitet 70′ qe se ben live. Gazetare budallaqe amerikane qe kujton se amerikanet duhet medoemos te shpalosin demokracine e tyre kudo e kujtojne se Dylan eshte prone shteterore.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: