Yllka njeh fotografine erotike… Po ti?

by

Roy Stuart (Collectif Volume II, Taschen 2008)

 

I hapur për çdo koment e mbresë

Advertisements

15 Responses to “Yllka njeh fotografine erotike… Po ti?”

 1. sKENDY27 Says:

  Me pelqeu ky artikull, dhe aq me teper, menduar nga nje femer.
  Me duken shume te vertete keto tre aforizma plotkuptim mbi erotizmin:

  “Ne erotizem ekziston kjo hierarki: kush ben, kush shikon dhe kush di/NJEH…”
  karl kraus

  “Erotizmi eshte kur dikush ben, pornografia eshte kur dikush vetem sheh…”
  yvan auduard

  “Erotizmi eshte nje nga bazat e njohjes se vetvetes, aq i domosdoshem sa vete poezia…”
  anaïs nin

  Bravo per propozimin dhe per shijet ‘Yllka’,

 2. Master Says:

  Une Yllka nuk e njoh fotografine erotike.

  Por para ca javesh pata gjetur nje faqe web ne shqip qe quhej, me duket, SeksArt, e qe tani kerkova e se gjej me.

  Kishte nje sensualitet e nje butesi ne ato foto qe me la pa fjale.

 3. untitled Says:

  http://www.all-art.org/art_20th_century/modern_art/STUART1.html

 4. Mercury_Sunrise Says:

  Ndryshimi mes fotografise erotike dhe pornografike?
  Roy nuk me duket vetem autor fotosh erotike apo jo! Nje foto e klikuar nga nje amator mund te dekorohet dhe te kthehet ne Art?

 5. yLLKA Says:

  nuk mund te mohoj se ndikimi i tij eshte i paperfillshem per cdo amator. le te them qe koleksione te tera te tij mund te pranohen si fotografi lo-fi…
  qe eshte nje artist e provon objektivi i tij ne fotografi dhe filma (glimps-at): feminilitet i lirshem, ekspozim spontan, trupa shpeshhere aspak perfekte, pa tabu, pa moshe, moral apo fe; ve ne pah boten/seksualitetin e gruas (dhe jo te amerikano-penis-centrike).
  s’ka rendesi se ku: shtrat apo vend publik (sic lexohet diku ne rrjet)…
  ndryshon dukshem nga GJIGANTI helmut newton, nga richard kern, andrew blake apo te tjere te panumert qe sidoqofte marrin shpesh nga glam-i, por qe theksojne elemente te tjere te erotizmit…
  gjithsesi e pranoj komentin/pikepytjen tende per paraqitjen amatoriale te fotogafise se tij, ne pamje te pare te pakten…

 6. Mercury_Sunrise Says:

  Natyrisht qe une pashe, nje pjese pasi ishin vertet shume, foto te artisteve/fotografeve.
  Ne menyre te vecante me pelqyen ato bardh e zi te Helmut Newton! Vertet i madh! Nuk besoj se jane te te njejtit zhaner me Roy Stuart, gjithsesi! Ndoshta nje sy i pastervitur dhe aq sa per te bere diferencat ose per te folur rreth fotove nuk mund te bej gje tjeter vecse ti shohe ato duke u menduar…
  Cfare pjell nje foto erotike/pornografike ne mendjet e njerezve?

 7. xhibi Says:

  Foto qe ka tek faqja hyrese e website-it te tij eshte interesante: http://www.roystuart.net
  Fotot e tjera, me ca i hodha nje sy shpejt e shpejt, kishte foto interesante, po kishte dhe mjaft foto qe jane nje shartim, e mbase me shume pornografike sesa erotike, ne kuptimin qe he “cheats” by exposing too much at times.

 8. untitled Says:

  Cfare pjell nje foto erotike/pornografike ne mendjet e njerezve?
  – Per mendimin tim nuk ndalet tek observimi pasiv, nxit me siguri deshire per te provuar, kureshtje, eksplorim, loje, sfide, por pa harruar ketu kenaqesine fizike (masturbim=thjesht tkurrje e muskujve?) dhe estetiken e formes (si ne fotografi ashtu edhe ne xhirime filmike)…

 9. xhibi Says:

  Ja nje ilustrim adequat per temen ne fjale, meqe e hasa rruges per ketu. 😛

 10. xhibi Says:

  A lejohet te ve dhe nje tjeter? 🙂

 11. loer Kume Says:

  ku i gjen keto mor burre. vete i ben? 😛

 12. qafoku Says:

  Une kam nje pyetje. Fotografite erotike pelqehen ose duhet te pelqehen njelloj, pavaresisht sekseve? P.sh. kjo foto me siper, pelqehet njelloj si nga femrat ashtu edhe nga meshkujt. Se une kam pershtypjen – mbase te gabuar, do e kuptoja, se s’para jam marr me keto gjera, shume i shtrenjte si pasion, shume te shtrenjte librat fotografik, dhe shume snob ambjentet e ekspozitave – se disa prej fotografive qe pashe ne faqen e ktij robit, shijohen me mire nga meshkujt, ndersa nje pjese tjeter, ato me penis ne dukje, them se duhet te pelqehen me shume nga femrat.

  Po mbase ja fus dhe kot, e thashe me siper, mos ma merrni per ters.

 13. xhibi Says:

  Loer, e ke faqen te stampuar tek fotot, eshte me shume faqe tip “karaleme sysh” kur thone anglisht, po ka here pas here foto arstikisht te mira qe bejne per revista. Shumica jane me ngjyra po keto bardh & zi me pelqejne me shume se nuk luan dot shume me ‘mishin’ fotografi, duhet ta beje artistikisht te bukur.

  Ka faqe kastile me foto erotike, ne kuptimin qe jane kryesisht arstistike-erotike, jo pornografi artistike, po s’me kujtohen tani per momentin adresat…

  Qafoku, s’ka si te ndash me thike estetiken e nje pjate te qendisur mire nga kuzhinieri me peshtymen (saliva) qe te provokon ne goje kur e sheh. Kshu dhe per fotot erotike. 😛

 14. qafoku Says:

  ça thu mer xhib. Une kam dyshime per kto gjonat artistike, por kur vje puna te gatimi, ushqimi e te tilla aktivitete njerezore, te thaj.
  Per rastin ne fjale; guzhinieri dhe estetika e pjates as qe merren parasysh. Eshte uria, uria, ajo qe vendos ne do lepihet pjata apo jo.

  Mos na ngatarro gje me francezet ti?

  p.s. edhe me femrat kshu e bojme. Kur oreksi behet i paduuruuueshem, u hidhemi ne gryke e i kafshojme tek qafa. Dhe jo se jane te bukura, s’ka rendesi, por se kemi uri dhe na haet.
  (nejse, e ekzagjerova. Nuk eshte 100% e vertete kjo. Por vetem se kemi 100 ambasadore qe fusin hundet ne punet tona, jo per gje tjeter. mos kujto)

 15. dieYllka Says:

  per mua eshte gjithcka mendore…
  rri me nje shoqe, qe e njeh prej vitesh, ne rrugice, naten, flet per tradhetine, dashurine, seksin, kenaqesine fizike, rinine, dhimbjen, jeten, fundin… dhe kupton se s’ka gje me normale e me te bukur se te besh dashuri e seks me te pikerisht ate nate…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: