Muzike n’kub – Episodi 2 (Shoegaze)

by

Vodpod videos no longer available.

Pasi në episodin e kaluar ju sollëm një listë këngësh që paraprijnë dhe formësojnë estetikën Shoegaze, në këtë episod do të udhëtojmë në disa këngë dhe grupe të cilat e përfaqësojnë këtë nën-zhanër.

Dëgjim të këndshëm!

Advertisements

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 Responses to “Muzike n’kub – Episodi 2 (Shoegaze)”

 1. indievision Says:

  WoooooW!!! super super super cool! lista eshte gjeniale fare! per mendimin tim mungon vetem 1 grup qe ka qene nga pioneret e dream-pop/shoegaze : A.R.Kane, edhe pse jane shum te panjohur se kane qene disi teper experimental per degjuesit e kohes, jane ndoshta grupi i pare te cilet karakterizoheshin nga fetishizmi qe kishin per efektet reverb dhe delay. pak info per pasojat e shoegaze ne muziken komerziale:
  grupet e ashtuquajtura shoegaze kane influencuar ne menyre te drejtperdrejte estetiken e muzikes elktronike te viteve 90′, si p.sh. Chemical Brothers, Aphex Twin, Autechre, Plaid etj… gjithashtu ajo c’ka quhet sot muzika post-rock nuk eshte qe tjeter vecse : harmonite e Bach+struktura e kenges nga “Kraut-Rock” + estetika tingullit te grupeve “Shoegaze”. rasti me i paster jane gjith albumet e Sigur-Ros. Ndersa sot per sot rastet me te qarta te influences se shoegaze jane grupi The XX, albumi KID-A i Radiohead dhe grupet me pak te njohura si Esben and the Witch , A Place to Bury Strangers, Kaki King, HTRK etj…

 2. squarepusher Says:

  indievision me behet qejfi qe listat te kane pelqyer dhe ke te drejte per A.R Kane. Faleminderit dhe per informacionin qe ke sjelle. M’pelqeu sidomos kjo:

  “ajo c’ka quhet sot muzika post-rock nuk eshte qe tjeter vecse : harmonite e Bach+struktura e kenges nga “Kraut-Rock” + estetika tingullit te grupeve “Shoegaze”.”

  Ne listen e ardhshme do te merremi me “newgaze” per te pare se si ka ndikuar estetika shoegaze ne muziken e viteve 00′, keshtu qe stick around!

 3. Muzikë n’kub – episodi 3 – “Newgaze” « Tirana Calling Says:

  […] episodin final të serisë mbi muzikën Shoegaze, pasi ne episodin 1 dhe episodin 2 kemi vizituar këngë dhe artistë të cilët kanë ndikuar në formimin e tingullit Shoegaze si […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: