Për momentin do e quajmë “Letërsi…”

by

Një debat interesant

Përgjigje e zotit Tufa

Përgjigje e zonjës Bozhani

Nëse digjet është shtrigë, nëse nuk digjet është shtrigë...

Advertisements

29 Responses to “Për momentin do e quajmë “Letërsi…””

 1. un Says:

  He he !

  “Kete radhe do flase pa karte,
  flet udheheqesi i partise
  do t’i marr te gjitha me radhe
  kujtime te vegjelise”
  ________

  – dy faqe shqiptare jane bere vertet te padurueshme ne ligjshmerine e tyre : ato jane : 1, dhe 2, te njohura mire.
  – qe ne keto faqe, shahet mbare dhe prape çdo lloj mendimi apo ideje apo dhe thjesht çdo lloj orvatje per mendim dhe ide, kjo eshte tashme sekret Pulçinele.
  – qe Agron Tufa ben shume gabim qe merret me keto lloj faqesh, edhe kjo eshte e qarte, te pakten per mua.
  – qe Eneida Bozhani gabohet poshtersisht rende kur thote se me kete lloj çmimesh letersia s’mbin, edhe kjo eshte afer mendsh. Bozhani, ne mendjen time, eshte nje produkt i paster i mendimit te ndritur partipunist, ku gjithçka vjen nga lart, nga shteti, nga Zeusi. Dhe ketu e ka burimin zemerimi i saj gjoja i ligjshem per fatet e letersise.
  – ne fakt, Bozhani e ka tjeterkund : e para e punes, dyshoj fortesisht se ajo eshte e shtyre per arsye politike. Dmth, per kater vjet qeveri demokratike, asnje çmim letersie nuk do te duhet te njihej nga socialistet, dhe anasjelltas. Se dyti, seç kam nje nuhatje erekeqe se kjo pune ka dhe ca shtysa me te uleta qe s’po ua nxjerr koken per te mos u bere shkak per ndonje lufte te trete boterore, mjaft kemi hallet tona ne Egjipt dhe ne Jemen, nuk do t’i shtojme vetes telashe.

  Tani dalim tek letersia qe Bozhani as ka puthur ndonjehere ne te, me ç’duket nga shkrimi i saj.

  – Cmimet jane krejt anesore dhe te jashtme ndaj nivelit te letersise. Nuk çalon gomari nga veshet, thote populli. Letersia, ç’eshte e verteta, eshte duke u penguar ne nje menyre kriminale nga infrastruktura kulturore apo intelektuale (ufff… ja dale te pi pak uje se m’u tha buza tek kjo fjale) qe ekziston sot ne Shqiperi : asnje reviste e mirefillte letrare, asnje emision i mirefillte letrar ne TV, asnje emision radiofonik qe flet per letersi, asnje faqe gazete apo shtojce e kushtuar ndaj letersise. Nuk e kuptoj sesi mund te nxitet letersia e nje vendi kur ajo s’eshte as 0.02% e temave te bisedave ndermjet njerezve.

  Pengesa e dyte, ende me e tmerrshme : ne kemi trasheguar nje sistem shtepish botuese qe eshte nder me vrastaret e letersise. Botues, redaktore (poshte redaktoret !) qe s’e kane HA-BE-RIN e letersise, qe jo vetem s’e ndihmojne letersine por bejne ç’eshte e mundur per t’i futur shkopinj ne rrota.

  Dhe pengesa e trete qe i ve kapuçin kesaj pune, eshte : nuk do te kete letersi ne Shqiperi sa kohe qe gjuhetaret do te vazhdojne te llomotisin per punet e letersise. Keta gjuhetare, keta Zeus te viteve pas-komuniste jane bere si byroja politike e vaktit. Sa kohe qe gjuha e letersise te jete e mbytur fryme nga gjuhe e gjuhesise, pisk e kemi.

  Ka dhe diçka te fundit qe duhet permendur se s’ben : ne France, çmimi me i larte, me me vlere (letrare), dhe me i lakmuar eshte çmimi GONCOURT i cili NUK ESHTE nje çmim qeveritar apo shteteror apo ç’te doni ju. Eshte thjesht nje çmim privat, me 12 anetare qe mblidhen ne nje restorant (Druot) njehere ne muaj. Hane, pine, bisedojne.

  Nga ketu, pyetje per Bozhanin : kush ju ndalon te krijoni nje çmim privat, nga nje fondacion apo restorant, psh ai Fidel Ylli, sa rri e paguan budalliqet e Rames, perse nuk financon nje çmim letrar ku te afroje kritiket me te mire ? Dhe ketu pastaj mos ftoni as Tufen as Tiranacallingun, meqe s’ju pelqen.

  Cmimi i madh i Akademise franceze eshte çmim… le te themi eshte çmim. Ska kurrfare peshe, ose peshe pleshti. Perse Bozhani na eshte egersuar kaq shume per kete çmim ministrie qe fundja ka aq peshe sa ka ?

  Pergjigje : sepse Bozhani s’mund te gjeje nje çmim tjeter rival. Beni nje çmim tjeter, madje beni 23 çmime te tjera, dhe te jeni te sigurte se gjerat e mira do te dalin menjehere.

  Si perfundim, kjo puna e kesaj Bozhanit m’u duk thjesht nje larje hesapesh, nje tip mllefi pa lidhje, ose me pak lidhje, e qe mua duhet te ma shkrish ne lule te ballit qe rri e humbas naten me te.

 2. Tweets that mention Për momentin do e quajmë “Letërsi…” « Tirana Calling -- Topsy.com Says:

  […] This post was mentioned on Twitter by Tirana Calling, Darien Levani. Darien Levani said: RT @TiranaCalling Për momentin do e quajmë “Letërsi…”:     Një debat interesant http://bit.ly/gdKTWP #shqip […]

 3. Me mire gomist! Says:

  Hmmmmm
  Ajo zhgarravina siper kesaj times eshte nje masturbim mental i shkruajtur me nje shqipe te sforcuar qe estetikisht te lodh nga trut e kokes!!!
  UN mos e mbro cmimin tend(ndoshta)duke permendur te njejtat emra qe permend Neandertali shqiptar qe ka vite e vite qe e shoh ne media dhe akoma me duket sikur shoh ne pafundesi nje”talking head”…qe pellet vetem”qy qy qyyy qyyyy….”
  Mos u beni karagjoza…ne vend qe te merreni me cmimet qe ju jep partia,pastroni fjalorin nga ekseset e leshit!
  tung!!!

 4. un Says:

  Nuk e mora vesh shkarjen e bisedes, nga ideja e çmimeve dhe lidhjes se tyre me letersine tek puna ime vetjake.

  Qe te siguroj shkruesin me lart, nuk kam marre asnje çmim. I vetmi ze ku do te mund te merrja nje te tille, eshte perkthimi. Mirepo ky çmim mban emrin e Fan Nolit, nje emer i shquar ne historine tone. Megjithate, ne fushen e perkthimit, mendoj katerciperisht te kunderten e tij. Per rrjedhoje, edhe sikur te bente vaki te nderohesha me ndonje çmim, e sigurte se nuk do ta pranoja sepse kjo do te ishte ne kundershtim me idete e mia mbi perkthimin. Nese çmimi do ta kishte emrin Walter Benjamin, e sigurte qe do ta lakmoja shume.
  E dyta, nuk ka asnje mundesi praktike qe te marr ndonje çmim sepse te hysh ne eliten intelektuale te kryeqytetit eshte tashme si te mundohesh ta rrasesh nje elefant ne nje vrime gjilpere. Edhe une e di fort mire se çmimet (dhe jo vetem ato letrare, por edhe shperblimet ne polici, ne garde apo tek sigurimet shoqerore) jepen me miqesira apo tjeter. Por ama, kjo s’me ben kurrsesi te them se keto çmime po pengojne lulezimin e letersise. E thashe me lart, jane gjera te kithta.

  Nese ka ende dyshime, çmimet letrare ne France jane thjesht NXITESE shitjesh. Nuk ka asnje mveshje tjeter, nje çmim nuk te ben me te zgjuar, me te bukur apo ku di une. Ka shkrimtare qe as kane marre çmim ndonjehere, e as kane per ta vrare mendjen per kete çmim, dhe perseri te bejne letersi te shkelqyer. Cmimet letrare jane nje bashkepunim i hapur apo i mbyllur me shtepite botuese : realizimi i sa me shume shitjeve.

  Mirepo, ajo ku merr shkas zemerimi i Bozhanit eshte ketu (dhe qe asnje s’po e prek) : ne Shqiperi, çmimet nuk kane asnje NDIKIM mbi sasine e shitjeve. Ato mendohen ende, ne nenvetedijen popullore, si nje tregues arritjeje shoqerore, si nje gur qe vendos shkrimtari per t’u pranuar (me njefare krekosje, ç’eshte e verteta) ne rrethin e intelektualeve, madje dhe ne shkallen e pallatit (hej, e shikon ate gruan qe po ngjitet ne shkalle ? Ka marre nje çmim ajo, eshte dikush).

  Nese Bozhani do ta perjetonte kete çmim si thjesht NJE çmim nder shume te tjere, atehere zemerimi i saj do te binte menjehere dhe ajo do te merrej vertet me vlerat e letersise. Nuk do te fliste per çmimet e ministrise por do te fliste per çmimin Mic Sokoli apo Themistokli Germenji. Ne menyre te terthorte, dhe pa dashjen e saj, ajo deshmon se nuk e ka fare te qarte punen e letersise, punen e çmimeve, madje dhe punen e ministrise.

  Por duhet theksuar dhe diçka e fundit : as dhenia e çmimeve, dhe as zemerimi i Bozhanit nuk i prishin pune letersise, ajo eshte teper madhore dhe e fuqishme per te kaluar persiper ketyre vogelsirash. Shkurt, mire eshte te qetesohen te gjithe se letersia i hedh te gjithe ne hendek, ndane rruges, dhe vazhdon e qete ne udhen e vet.

 5. desaparacidos Says:

  Shiko, e kam thene tjeterkund çfare mendoj per Bozhanin e po e perseris qe artikulli i saj eshte gjueti shtrigash.

  S’kam as ndonje mendim te veçante per çmimet. Kam marre shume ne jeten time, e ca i kam grisur, te tjeter i kam hedhur kur kam nderruar shtepi se me zinin shume vend. Cmimet s’jane asgje!

  “Letërsi me klimë si kjo nuk mbin” mund te jete fraza e shekullit per sa me perket. Te pakten e ka nje merite : me kujton epoken komuniste.

  Por, miku im Gomist e miku im UN, sidoqofte ketu kemi nje problem : sa i rregullt eshte ky çmim? Pse nuk e dime se kush ishin finalistet, si zgjidhen, ca motivimesh ka? Mua do me pelqente ta dija UN, jo per gje po thjesht per kuriozitet.

 6. un Says:

  Desaparacidos,
  Te lutem, ca pyetje qe shtron ketu me siper, s’kane asnje arsye te jene. Me shkoqur :

  Nje juri, a priori, eshte e hapur ndaj te gjithe titujve qe kane dale ne qarkullim. A mund te lexohen te gjithe ? Jo. Sepse ne kete mori titujsh (po flas per vende ku ka kuptim fjala “mori” dhe jo per Tiranen…) merren ne shqyrtim disa tituj qe kane rene ne sy nga shtypi apo dhe nga numri i shitjeve, ose dhe nga rekomandimet.

  Te lutem, mos i dramatizo gjerat : nje juri eshte krejt e lire dhe e pavarur ne punen e vet. Ajo s’i jep llogari askujt. Eshte e tepert t’i kerkosh nje jurie kriteret qe ajo ka. I ka te brendshme dhe ben ç’te deshiroje. Mbase ti e di por ne France, ka nje çmim lexuesish qe degjojne rregullisht nje kanal radio ! Eshte njelloj si te kishte nje çmim letersie “TV Klani”, dmth ku do te votonin ndjekesit e ketij kanali. Dhe ketu ska asgje te keqe, TV Klani s’i jep llogari askujt.

  Sa rrime e çmitizojme lloj-lloj gjerash, çmitizoni njehere çmimet. Nje çmim eshte gjithmone subjektiv, dhe ska arsye ne bote qe t’i kerkohet llogari jurise per vendimin e saj. Ne duhet te mesohemi me ca rregulla te thjeshta dhe te mos kerkojme gjithandej “koka turku”.

  Ajo ku une s’do te isha dakort dhe do te hidhja idene e nje permbysjeje te gjendjes, eshte kjo : eshte e kote dhe e padobishme te kesh nje çmim qeveritar apo opozitar. Letersia s’duhet te kete me kesi çmimesh. Ajo eshte krejt e pavarur, qe behet nga njerez te pavarur. Te hiqen perdorimet e fjaleve : “çmim kombetar”. Nuk ka asnje kuptim te japesh nje “çmim kombetar”.

  E perseris, ne nje funksionim te rregullt te shoqerise, çmimi i Ministrise do te ishte THJESHT nje nder çmimet qe jepen. Por debati i paqene i Bozhanit lind pikerisht nga mungesa e çmimeve te tjera, nga ajo qe thashe me lart : letraret shqiptare rrine ende duke pare drejt shtetit, ministrise apo ku di une. Duhet hequr dore nga kjo.

  Finalistet : eshte e vertete se dhenia e nje çmimi kalon permes disa etapash. Edhe vete Nobeli kalon keshtu, por ne fshehtesi te plote. Cmimet e tjera, ne pergjithesi, japin te dhena mbi etapat, psh, pas perzgjedhjes se pare, ata lajmerojne ne ate restorantin e vet se ne lufte kane ngelur 10 apo 12 autore. Pastaj rrethi shkon duke u ngushtuar, deri ne çastin e fundit.

  Pika tjeter : hiqeni mendjen nga ideja se çmimet e huaja (franceze me ç’rast) jane teresisht te “tejdukshme”, ne kuptimin se edhe ne keto juri, ka parapelqime, urrejtje, neverira, krejt normale. Jemi ne letersi dhe gjithkush ka shijet e veta. Tajar Ben Jelloun, nje nga anetaret e Goncourt, nuk e honeps dot Michel Houellebecqun. Ka arsyet e veta. S’voton asnjehere per te. Nderkohe qe François Nourrissier, vdes per Houellebecqun, e ka thene dhe sterthene. Tani, si mund t’iu themi ketyre pse ? Nje juri letrare e nje vendi demokratik s’eshte juri nordkoreane, as kineze, as driteroagolliane e kohes se “shkelqyer”. Ka debate, ka votime, madje nganjehere votimet shkojne si per presidente, pas 7 apo 8 votimesh.

  Keshtu qe çlirohuni pak, hiqeni stresin, nuk ka ndodhur asgje, eshte thjesht nje diçka anesore dhe pa kurrfare ndikimi ne jeten e perditshme te lexuesve.

  Njeriu duhet te jete besnik ndaj ideve te veta, nje çmim Fan Noli mua s’me ben asgje, per mua eshte sinonim i asgjese. Perse ? Sepse kam idene time mbi perkthimin, dhe kete çmim mund ta fitojne vetem ata qe besojne tek filozofia e Nolit. E ka fituar Pasho ? Shume bukur, ajo e mban veten per “noliane”, aq me mire, me siguri qe i eshte bere qejfi shume. Per mua do te kishte qene “fyerje”. Jo per emrin e Nolit ne teresi, sepse ne fushen e ortodoksise, kam shume respekt per te, por ne fushen e perkthimit, pas mallengjimit te pare dhe mbushjes se syve me lot, kaloj matane sepse e shoh qe nuk jam ne nje gjatesi vale me te. C’rendesi ka kush ka te drejte : Noli apo une apo ai tjetri. Thjesht duhet te jemi besnik ndaj asaj çfare besojme.

 7. desaparacidos Says:

  Shiko UN, ti si juri mund t’ja japesh çmimin kujt te duash. Mund t’ja japesh edhe nje autori qe ka shitur dy kopje. Dakord deri ketu? Pra, nje juri eshte e pavarur, deri ne ekstrem.

  Problemi nuk eshte ne ja jep ketij qe ka shit dy kopje. Problemi qendron nese pastaj zbulohet qe ky eshte çuni i dajes se presidentit te jurise. Nese zbulohet kjo, atehere kredibiliteti i jurise edhe i çmimit vihet ne dyshim. E duhet ta justifikosh se pse ja dhe atij!

  Kaq o muhabeti, sipas meje.

  Te shkruash pastaj qe keto çmime e ulin apo e ngrene letersine eshte çmenduri, po secili çmendet si preferon me mire.

 8. un Says:

  E ke gabim, des. Nuk mund t’i pajtosh keto dy fjali : ti edhe thua se juria eshte ekstremisht e pavarur (çka e besoj fuqimisht), edhe pastaj thua se ajo duhet te justifikoje dhenien e çmimit djalit apo vajzes te presidentit, kryeministrit apo çupes se halles. Sepse fjalia e pare e jotja pranon AUTOMATIKISHT çdo lloj verdikti. Dhe eshte shume bukur keshtu.

  Problemi, e perseris, eshte se vete Ministria e Kultures nuk duhet t’i shoqeroje çmimet e veta me nje permase kombetare apo ku di une. Aq me teper t’i shoqeroje me shperblime parash (nuk di sa jane shumat e fituara, a ka apo ska ?). Sepse i bie qe mund te kete shperdorim parash taksapaguesish per motive nepotizmi apo tjeter. Por gjithsesi, juria nuk ka per detyre te justifikoje vendimet e veta. Sepse, me vjen keq te them por edhe djali i xhaxhait tim mund te jete shkrimtar i shkelqyer dhe ai ka plotesisht te drejte te marre voten time qe jam ne juri.

  Nuk eshte matematike, te doli apo s’te doli perfundimi. Eshte letersi : e ndjeva keshtu. As ne letersi, nuk ka marrje vendimi ne baze te numrit te metaforave dhe figurave te tjera, por ka nje vleresim ne teresi : me pelqen, s’me pelqen. Kjo teme me terheq, tjetra jo. Kjo eshte shkruar bukur, kjo jo. Ky ka sjelle risi, tjetri eshte demode.

  Une e dhashe dhe zgjidhjen : keta biznesmenet qe financojne protesta “paqesore”, meqe kane kaq shume leke, le te merren pak me letersi, madje mund t’i vene çmimit emrin e djalit apo nipit apo kulishit te shtepise. Eshte e drejta e tyre. Mblidh aty kritike dhe njohes te mire te letersise, jep nje shume te mire parash per fituesin (sepse kjo nuk eshte pak per te nxitur nje shkrimtar ne Shqiperi ku mezi mbyll muajin), dhe ja ku e nxore menjane çmimin qe po fshikullon.

 9. desaparacidos Says:

  Nje moment Un : ti juri per kredibilitetin e jurise tende e te çmimeve, nese ja ke dhene çunit te xhaxhait, duhet te shpjegosh pse ja ke dhene atij. Njerezit do e lexoje, do kuptojne e do vendosin ne ke bere mire a keq.

  Nese nuk do ta besh, kurre mos e befsh. Por keshtu humb pike prestigji i çmimit tend, e asgje tjeter.

  Sidoqofte ke shume te drejte kur thua qe problemi eshte se vete Ministria e Kultures nuk duhet t’i shoqeroje çmimet e veta me nje permase kombetare apo ku di une

 10. un Says:

  Po nuk shpjegohet bre miku im. E kupton qe s’ke ç’te justifikosh asgje ? Edhe sikur aty te fitojne vetem nipat dhe mbesat e mia, prape s’kam ç’te justifikoj. Eshte letersi. Juria eshte juri, e perbere nga shume vete. Te gjithe kane nga nje vote. Te hapur apo te mbyllur, nuk e kam idene si behet ne Tirane. Por di qe ka nje votim te rregullt. Une votoj per çunin e xhaxhait se ai me kenaq mua, shkruan shume bukur. Por per te fituar, duhet te marre dhe ca vota te tjera. Nese i merr, ku eshte e keqja ? Valle une i paskam bindur anetaret e tjere per djalin e xhaxhait ? Nese e mendon keshtu, atehere keta anetare luajne me emrin e tyre, dhe ketu nuk me takon te kerkoj llogari une si lexues por ata vete duhet te mblidhen dhe t’i vene pikat mbi “i”.

  Des, nuk e kupton se Goncourti ka emrin qe ka ngaqe ka pasur gjithmone anetare te mire jurie ? Asnjehere s’i ka justifikuar zgjedhjet, por fakti eshte se sot eshte çmimi me i larte, dmth ka punuar per kete emer. Po sikur te kete dhe 5 juri te tjera ne Shqiperi dhe te kete nje konkurence mes tyre ? Pas 15 viteve, me siguri qe njera prej te pestave do te kishte reputacionin me te mire. Perse ? E thjeshte : kane ditur vertet te pikasin vlerat e letersise ne treg. Kane kritike te mire, njerez te ndershem, dhe qe flasin mire. Cilesia, mik, del vete, ska nevoje per shume gjyqe.

  Po Nobeli, kush e njihte me 1901 ? Kush ia vershellente fituesit te pare, Sully Prudhomme ? Askush. Por ka bere emer sepse eshte i shoqeruar me 1 milione dollare a euro, ç’rendesi ka. Paraja nga njera ane, dhe autoriteti monarkik nga tjetra, ka bere qe çmimi te kete emrin e sotem.

  Pa me thuaj, te jep gje justifikime juria per zgjedhjen e LLoses apo Mullerit ? Jo. Sepse s’e ka per detyre, eshte nje çmim krejt privat. Askush s’e ndalon dike tjeter te shpike nje çmim tjeter. Por ama i duhet pune t’ia kaloje ne fame Nobelit, sepse ky ka punuar nder vite e dekada. Edhe çmimi i ministrise, ne nuk dime gje mbi ecurine e tij, a do te jete aty pas 10 vjetesh ? A do te arrije te beje emer e ta lakmojne te gjithe ? Nuk e dime. Gjithkush krijon traditen e vet, synon nje grup te caktuar, etj. Njoh njerez une qe nuk lexojne asnje shkrimtar nobelist, per parim. A i drejtohet juria suedeze ketij njeriu ? Jo. Atehere vazhdo rrugen.

  Acarime te tilla tip Bozhani, per mua jane pa kurrfare baze dhe thjesht fjale ne ajer. Laj ndonje hesap qe ke me dike, dhe ec matane. Po nuk pate ne pikenisje nje shqetesim te vertet moral, une s’ta marr fare per baze dhe kaloj udhen time. Per mua, sot e 100 vjet te punoje kjo juri, ajo thjesht punon per emrin e vet : nese do te dine te jene te pergjegjshem, suksesin do ta kene aty. Nese jo, atehere demtojne veten. Por kurrsesi mua si lexues.

  Nejse, ja te vije dhe ndonje tjeter te flase sepse e zaptova hapesiren, siç thote xixellonja. Salut, mon ami.

 11. Me mire gomist! Says:

  Fjale kyce:Juri,Ministri e Cmim letrar…Duam apo nuk duam kane peshe te rende sidomos kur mediatizohen apo kur publikohen diku.Mos harrojme qe jemi ne nje shoqeri te globalizuar dhe STATUSI ka nje impakt te madh ne masat e njerezve qe duam apo nuk duam do influenzohen per te hedhur nje sy,ose do”BLEJNE”dicka…Nuk jane te gjithe Sartre te dashur miq.
  Kur ta perplas statusi ne fytyre e ti ke nevoje te bombardohesh ne letersi nuk ke shume zgjedhie sepse te kane kanalizuar.Cuni xhajes tim mbahet per kardiolog numer nje edhe pse ka vitee e viteee qe nuk ushtron zanatin po ben karagjozin mbret e kjo ndodh pikerisht fal gojedhenave dhe emrit doktor qe i vihet parashtes ne cdo miting paqesor e lulezimi!
  Prandaj duke pasur barren e rende te moralistit,idet e liberalizmit ekstrem te aplikuara ne letersi per te krijuar biografi dhe shperblime qesharake nuk i honeps dot!!!UNE INFLUENCOHEM…ME IMAGJINONI SI NJE DELE QE UDHEHIQEM NGA STATUSI ISTITUCIONIT!!!
  shembujt e mesiperm mbi francen etj etj,jane te kota po ti vesh paralel me katastrofen dhe xhunglen e me te fortit shqiptar…Ate cmimin cunit te xhajes ja jap dhe vet une,por kurrsesi nuk mund ta japesh me nje veshje intelektuali apo kreativi.Eshte shume e rende…
  tung
  ps:Noli…ehhh…Noli…e cdo lem ne kete bot me shume se ai!?!?veshtire..shume veshtireeeee

 12. xhibi Says:

  Des, linkun qe ke vene ketu duhet ta perditesosh me shtesen e linkut per repliken e Tufes, dhe me linkun e replikes te replikes qe do dale sonte, sic tha xhaxhai, per reagimin e autores ndaj reagimit te te akuzuarit.

  Mua me ra ere gjueti shtrigash qe ne fillim dhe s’e shikoj se si mund te legjitimohet kjo dhe te behet mire me vone. Por mbase.

  Gjithsesi, nga replikat qe ke bere me Un, po dhe ato tek PTF ne artikullin e asaj nonimes (me emer dhe mbiemer anonim lol ) shikoj gjithmone prezuminin e fajesise si norme. Kjo eshte bere norme tashme ne Shqiperi per kedo qe s’na pelqen ose s’na vjen pas avazit, si ne politike me akuzat e tyre, i.e. Rama eshte gay se tha Berisha keshtu, dhe po s’e provoi Rama qe s’eshte gay, i bie qe eshte. Nderkohe qe kjo s’ka lidhje fare me politiken.

  Keshtu e shikoj dhe punen e atyre akuzave per dedikim poezish Tufes, per te nenkuptuar qe prandaj Tufa merr para korupsioni, apo prandaj eshte ceshtje tarafesh, etj. Po mire, nqs nje njeri servil i ben nje dedikim atij dhe pastaj ky servili ben nje liber te mire qe kualifikohet per cmim sipas shumices se jurise, ose nese s’shte servil ky po vertet i ka pelqyer Tufa si autor dhe ndaj i ka bere vargje (sic thote ajo autorja, se s’e di per ca e ke behet fjale), si i behet? Mjafton kjo (dedikimi i poezive) qe te konkludojme se Tufa eshte fajtor, derisa ai te vije te na mbushe mendjen qe s’eshte keshtu (dhe tani presim replikat e replikave te replikave… te replikave)?

  Dmth nje pune qe niset keq, veshtire se del mire, dhe, edhe nese del dicka mire ne fund, e mira e fundit s’e justifikon te keqen e fillimit.

 13. un Says:

  Xhibi,

  Tani po kthehet ne cirk ajo gjeja qe lindi nga hiçi. Deus ex machina. Merr nje grusht bosh, tunde pak, hape pastaj dhe del nje pellumb. Tani po kthehet ne nje numer prestidigjatoresh.

  Bozhani kercen tani nga kodra e Tufes ne kodren e kultures, dmth halli eshte se, sipas saj, kultura dhe fondet shqiptare na jane kapur peng nga nje grusht njerezish, qe si per çudi, i perkasin Partise demokratike, keshtu ? Shkurt, dalim atje ku eshte muhabeti gjithmone : poshte Sali Berisha ! Edhe hop ! kalo matane.

  Eshte thjesht nje vazhdim i politikes ne fusha te tjera. Meqe protestat “paqesore” s’na sollen gje, meqe Topuzi dhe Domuzi nga Amerika dhe Europa s’na mbeshteten fare, atehere e vazhdojme luften ne kulture : ja ç’ka vene Berisha ne krye te kultures, andaj poshte ai e lart ky tjetri. Uffff…

  Po te jete per mberthim te kultures apo te pseudo-kultures shqiptare, ajo nuk vjen as nga krahu i majte e as nga i djathti, por vjen nga inercia 50 vjeçare e komunizmit kokederr. Dhe ketu, me duhet te ha nja tre furra buke per te thene nja 3 000 fjale.

  Por te kthehemi tek çmimet : mundohem te perfytyroj fytyren e ngerdheshur te Bozhanit kur te marre vesh se TRE SHKRIMTARET ME TE MEDHENJ te shekullit te XX-te i kane shkuar pershqit çmimit Nobel : Proust, Joyce, Woolf. Me siguri qe juria e Nobelit ka qene e korruptuar qe kete çmim ua ka dhene dhe nja ca te panjohurve suedeze dhe jo ketyre treve. Ose ia ka dhene me vone dhe Churchillit kryeminister Britanie. What a shame ! te shiturit, servilet, lapangjozet.

  Ky debat eshte tipik shqipo-shqiptaresh. Tjeterkund, nuk gjen. Ne vend qe Bozhani te perpiloje dosjet e veta te projekteve kulturore qe ka dhe t’ua paraqese fondacioneve private, biznesmeneve private, rri e merret me therrimet e Ministrise se Kultures qe sot jane, neser s’jane. Nuk behet kultura me ministri kulture. Gallimardi eshte shtepi botuese perandori, ajo te thyen koken sa pesefish ministrira kulture franceze. Nese e keni vendosur t’i kushtoheni kultures, mos e beni kete duke paramenduar sesi do te jem ne TV kur te dal ne emisione opinionesh apo llomotitjesh pasdarke, por beni nje pune me mend : terhiqni fonde private dhe vazhdoni punen ne qetesi.

  Nejse, e thashe qe ne rreshtat e pare : per mua, Tufa ben gabim qe merret me faqen ne fjale. Kjo faqe eshte kthyer, me dashje apo padashje, ne nje “attrape-mouches”. E njejta histori dhe me faqen tjeter ne fjale, faqen 2. Kjo eshte kthyer ne nje “attrape-couillons”.

  Nje gje kam kuptuar ne debatin shqiptar : kur e shikon se tjetri e ka kthyer ligesine ne nje helikopter privat te vetin, qe ta ngreje e ta ule sa here t’i doje qejfi, aty ska me debat, mos humb kohen me te, por futi nje “Va te faire foutre”, dhe kalo matane.

  Charles de Gaulle, humorist i njohur francez, ne nje konference shtypi, gjendet para nje parulle te hedhur nga dikush ne salle : “Mort aux cons !” (Vdekje trapave !). Dhe humoristi yne, pa e prishur terezine, thote qetesisht :

  “Vaste programme, cher ami.” (Program i gjere ky, mik i dashur)

  Badabum badabim.

 14. desaparacidos Says:

  Gomist, po flasim per gjera te ndryshme. Po flasim per zotin Tufa, jo per fajet e ministrise se kultures nga 1924 e deri me sot.

  A ka probleme letersia shqiptare? Po edhe jo. Sipas meje ka vetem nje problem te madh, qe eshte mungesa e kritikes. Te tjerat jane gjepura.

  Xhibi, s’di ca te them lal. Ndoshta ka te drejte UN kur thote qe s’duhet te pergjigje fare zoti Tufa. Prezuimi i fajit, siç e quan ti, eshte normal edhe i natyrshem. Nuk eshte çeshtja e gazetave apo shkrimeve, sipas meje eshte thjesht funksionimi i trurit te njeriut.

  UN, vertet, ne kete pike me duket ” Hajde gri sallate edhe ti me mua…”

 15. loer kume Says:

  kjo ceshtje eshte pertej tufes. shihini problemet te pozicionuara ne shtratin e tyre. eshte e vertete qe artikulli eshte nje supozim i madh mbi ca fakte qe jane jo domosdoshmerisht prova, dmth nuk do merren per prova te asnje lloj kategorie nga gjykata psh. por ama, kjo nuk do te thote aspak qe nuk jane te verteta.
  punet ne shqiperi, e jam i bindur jo vetem ne shqiperi, keshtu behen. une njoh dike, ai dikush me ben nje nder, une ia kthej me vone e keshtu me rradhe. jo me kot bera ate deklaraten e blerjes se nje cmimi te madh. nuk ka bir nene te me thote mua qe ajo juri apo cfaredo jurie te marre tere titujt e botuar ne 2010, e ti kaloje ne filter, e te vendose kush eshte puna me e mire. edhe nese fiton nje pune e mire, dhe ka ndodhur qe te jene evidentuar prurje te mira, kjo eshte mese e vertete, ajo patjeter eshte sjelle ne vemendje te anetareve te jurise nga nje mik apo konjukture.
  po vendi yne ne ndryshim nga vendet e tjera banken e favoreve e ka shume te ngushte ne spekter, dhe me mekanzima shume te shemtuar qe lexohen lehtesisht nga te tere.
  nuk ishte nevoja per nej kasete per te na futur ne ne mendje qe meta dhe ministrat e tjere jane te korruptuar. ne apriori e dinim. nuk ka nevoje per prova per te ditr qe cmimet gjithmone jane ndare nga banka e favoreve.
  nese do kshte kasete per kete ceshtje, do i kishim rrezuar cmimet dhe jurine. askush s po pretendon kete.
  nuk jam dakord fare me un, qe pretendon arbitraritet nga juria dhe mosdhenie llogarie, sepse ky konkurs letrar shte i te tereve, organizohet nga nje mnistri qe perfaqson institucion ne sherbim te tere popullit, dhe eshte institucion te cilit mund ti kerkojme llogari qe c ke me te. askush nuk kerkon llogari per nje konkurs privat, po per konkursn shteteror.
  me thoni ju mua, si ka mundesi qe perhere emrat e lakuar ne boten e letrave sorrollaten po te njejtet? si eshte e mundur?
  ja u jap une pergjigjen. sepse jane te institucionalizuar.
  po sidoqofte, ky eshte debat shterpe sepse shtresa e lexuesit ketu eshte pergjithesisht ne nivelin e nje deleje, ashtu si shtresa e votuesit, shtresa e qytetarit, shtresa e intelektualit, e cdo lloj shtrese tjeter. nukkemi ndergjegje sociale. jemi disa vite drite larg botes ne cdo lloj drejtimi. ndaj s kemi ci bejme gomarit, e i biem samarit.

 16. un Says:

  Loer,

  Me shtruar, me mire. Une kam folur gjate ketu dhe postimet duhet lexuar te gjitha, per te kapur vertet thelbin tim. Dhe ky thelb nuk eshte aq i veshtire :

  – mungesa e jurive te tjera letrare.
  Ketu, do te thosha kete : nese nuk jemi aq te zote te shpikim gjera origjinale, le te kopjojme te tjeret, aty ku ka prova se ka pasur gjera te mira. Deshironi te krijoni nje çmim te ri ? E thjeshte, kopjoni pike per pike jurine Goncourt :
  1. gjeni nje restorant te mire ne Tirane, ne Vlore, ne Korçe, ne Shkoder apo ne Prishtine.
  2. sigurohuni se pronari e do ca letersine, te pakten kur ka qene femije, se tani hallet e biznesit e kane mbytur.
  3. gjeni 10 vete qe e njohin shkelqyer letersine, qe kane lexuar e shkruar. Mos shikoni sa diploma ka e sa mastera e sa filoqyla. Jane pa lidhje keto.
  4. zgjidhni njerin prej tyre si sekretar te kesaj shoqate.
  5. sekretari te perpiloje nje statut te vockel, nja 10 nene dalin mjaft. Datat e mbledhjes se jurise, datat e dhenies se çmimit, ora, menyra e votimit.
  6. debatoni gjeresisht mbi llojin e çmimit : me shperblim financiar apo zero. (siç nuk e dini ju, Goncourt ju dorezon ate dite, si fitues, nje çek me shumen 1 euro e 0 cent. Dmth, 140 leke te reja shqiptare.).
  7. nese vendosni ta beni me shperblim financiar, atehere bejeni te qarte ne statut se çdo dyshim per korrupsion te njerit prej anetareve, shoqerohet me perjashtimin e tij nga juria.
  8. pronari ju siguron njehere ne muaj, falas, psh te shtunen e fundit te muajit, nje darke bashke, vetem juria, ku ju bisedoni mbi librat e muajit, fjalet qe fliten, dhe ketu vihen piketat e para per kurorezim.

  E shikoni sa e thjeshte eshte ? Cilido pronar i fuqishem restoranti ne Tirane apo Honolulu mund te paguaje nje darke per 10 vete, njehere ne muaj. Nese ju do t’i dilni per zot punes suaj, çmimi do te jete i lakmuar ; nese e ktheni ne nje maskarade, pronari ka per t’ju nxjerre me shqelma pa u bere tre muaj. Serioziteti eshte çelesi i suksesit. Te mos harrojme se Goncourti ka nja 100 vjet histori, dmth ai restoranti duhet te angazhohet per nja ca shekuj, dhe kjo nxjerr si detyrim se edhe djemte apo nipat e pronarit jane ne kete valle. Nga ana e tij, restoranti do te kete famen se aty mblidhen juria me e lakmuar e Shqiperise dhe keshtu do te kete nje klientele… te pasur snobiste (vete une kam vajtur ne Kafe Flora ne Paris, per te pire nje leng kot me kot, thjesht ngaqe aty kishte ulur menderen nje pinxhivul i quajtur Jean-Paul Sartre.
  ____________

  Loer, per se dyti : shpetimi eshte trazimi dhe shumezimi i poleve te letersise. Nuk mund te rrish perjetesisht me veshtrimin te kthyer nga qielli-Ministri. I duhet dhene fund kesaj. Nje çmim Ministrie nuk angazhon ne firmen e vet te gjithe popullin, sepse siç tha ai shoku ne film, “prifti nuk eshte popull”. E pra, edhe bujku s’eshte popull, edhe minatori jo. Ne rastin tone, eshte popull vetem ai qe merret me gjera letersie. Dhe ketu, te pakenaqurit jane “legjion”, siç thote nje fjale frenge.
  ______

  Pike tjeter mosmarreveshjeje apo keqkuptimi : ka nje zhvendosje fiktive te vemendjes nga problemi i vertete : ju s’keni ende nje ligj parlamenti mbi LIBRARITE. Ju kujtoni se librarite lihen ashtu “para partizane”, “bjeri t’i biem”. Kur ne fakt, e verteta e vendeve qe iu djeg menderja per kulturen eshte ndryshe. Per keto gjera kam folur dhe ne blogun tim, s’po perseritem. Kur degjoj FATMIR TOCIN duke u ankuar per qeverine qe s’ben asgje per librin (!!!) mua me vjen te hidhem me kaptine nga kati i pare ketu ku jam. Aq i deshperuar behem. Nje deputet, qe pretendon te merakoset per librin, NUK SHKON NE PARLAMENT TE PROPOZOJE LIGJIN E LIBRARIVE DHE BIBLIOTEKAVE, por rri duke me mbledhur njerez andej-kendej per protesta “paqesore”. Si ia bejne amerikanet : What the fuck is this ? (e thashe mire apo jo, mo çuna e goca ?).

  Me shitje qesharake librash, eshte me te vertete e kote te grindesh per çmimet. Mustaqet e Celos, le t’i leme aty ku jane, eshte me mire. E thashe ne postimin e pare : ore miq, ketu del libri e sterlibri dhe s’e merr vesh gjalle ne bote se ka dale nje liber. Ketu grin sallate televizori gjithe diten e lumnueme per maskaralleqet e Rames apo ngerdheshjet e Berishes, dhe kurrkush s’i flet dy fjale per nje liber, kurrkush nuk fton nje shkrimtar te ri, nje kritik te ri, nje perkthyes te ri, nje dreq t’mallkum te ri, por rri duke me çare veshet “over and over” me ca pleq e me ca “me pak” pleq qe nuk di pse djallin nuk ulen te shkruajne kujtimet e fshatit para se te me mesojne mua sesi duhet lexuar Flauberti apo mami i vet.

  Shikoni fytyrat televizive : ne debate politike, kemi : Zheji, Lubonja, Zogaj, etj. Ne debate bigbradheriane, kemi : Qatipi nga Vlora, Skerdilajdi nga Vlora, dhe Esmeralda nga Vlora. Ne debate letrariane (mmm… çfare arome !), kemi… çfare kemi ? Hiçgje s’kemi. Kemi ca figurina qe thone keshtu : shkrimtari Andi Sarkis (apo eshte buzuqexhi ky, mos i ngaterroj ?!) eshte mrekullia e universit, eshte ai qe do te na ndryshoje jeten, te lexosh kete ju kuptoni thelbin qenesishto-njerezor te mpleksur me nje ekzistencializem poliedrik alla kamysian, dhe e tera kjo nga nje shqiperim madheshtor, i ndjere dhe qe perpihet me nje fryme…

  Ufffff… hop zapping ! dalim tek debati i fundit, artistet shqiptare jashte shtetit, ata trondisin boten, parisin, londren, nju-jorkun, ne jemi me te vertet europiane, amerikane, ne jemi si gjithe Europa dhe hop ! qe nga ketu, e duam shqiperine si gjithe Europa, poshte Berisha, duam zgjedhje te lira !

  ufffff… zapping perseri, dhe biem tek debati tjeter, kush je ti more qe me thua ashtu, jo po a e di ti kush je ti dhe a e di pastaj kush mund te jem une, e sa e mire qe je, ti moj Zenepe !

  Shkuuuuuurt, ka pune puna o miku im Loer, merre shtruar. Me fleterrufe, s’behet gje, me dacibao e me autodafe, nuku benet. Duhet djerse, shume djerse, dhe kallo te forta ne nje vend qe s’po ia them emrin. Le reste est silence… thote diku Sheik Spirua.

 17. flo Says:

  Pronaret e restoranteve ne Shqiperi, e shumta, ndonje faqe menuje kane lexuar… me tej nuk shkojne…

 18. loer kume Says:

  ke shkruar shume o burre i dheut, po ne thelb ke thene po ate qe thashe une me siper, qe e ke thene ti me siper, qe une e kam thene me siper qe ti e ke thene me siper.
  mos krijo debate mbi nje argument qe une them eshte e kuqe ti thua e kuqe po ama e kuqe onufri… mbi kushtet albaneze po themi te njejten gje, e ne fund te fundit, akoma si kemi bere 100 vjet shtet, mos te derdellisim per francen dhe kulturen qe reflekton.
  persa i perket pjeses se krijimit te nje cmimi alternativ, as qe me intereson fare ceshtja. po fare fare. gjithe c dua te bej une, eshte te shkruaj e te rris nivelin e abstragimit tim mendor.
  kritiket te zene vendet e tyre, dhe gjithashtu secili te pozicionohet ne rolin e tij ne fushe. ti mire e ben qe shkruan si krijohet nje cmim, kujt i pelqen, le te mbaje shenime.

  persa i perket ceshtjes se ministrit qiell, ketu me sa shoh une askush nuk i ka syte nga ministri qe ti hedhe nje cope qiell, por ama perderisa diskutohet ministria dhe konkursi shteteror, per te do flasim, nuk po diskutohet goncourt, e ne po i themi aman o minister na jep nje cmim se keta te restorantit nuk na e japin. fokus; po diskutojem pikerisht konkursin e letersise te organizuar nga ministria e kultures.
  degjo, ketu ka akoma mbeturina te lidhjes se shkrimtareve ne ajer, e te organizimeve kolektive shteterore.
  diten qe do themi, filan klub? aty rrine vetem ata spitullaqet, shkrimtaret, filan klub? aty rrine ata regjizoret e keshtu me rradhe, do kemi bere nja dy hapa para drejt nje kulture autonome dhe te uritur per hapesira te reja mendore.
  shkrimi erdhi dhe na tha qe une dalloj konjuktura, miqesira dhe nepotizma ne qarkun e shkurter te fitues jurise se cdo viti. nuk beri asnje analize tjeter. kete tha. tani ca ka ketu per te mos u besuar? eshte e vertete o burre i dheut.
  per te mos u shtyre me tutje pastaj, te replikat e zotit tufa, e me tutje dhe pergjigjia zytare e zotit tufa, qe jo vetem nuk sqaroi gje, edhe pse logjika e saj ishte shume epranueshme, por theksoi me shume artikullin.
  nuk jam dakord as me desaparecidos, qe e quan per tu pershendetur zbritjen e zotit tufa midis botes virtuale, se eshte e vone per mendimin tim. jo e tij, po e tere personave qe nuk rifreskojne fare menyrat e informimit dhe lidhjeve shoqerore e kulturore ne 2011.
  ne po u biem me dru krereve te shtetit per largim nga baza, jo artisteve per veteizolim nga realiteti.
  e keshtuu…

 19. un Says:

  Ehhhh… ç’te bej qe me pelqen rinia e kenduar se s’do te isha lodhur kaq shume. Se pari per flo’ne ngaqe e di qe shkruan dhe eshte e “prekur” dhe ajo nga kjo gje.
  – Nuk eshte e thene. Ma merr mendja se ka dhe pronare restorantesh qe dikur kane lexuar. Por kam pershtypjen se nuk dine ç’te bejne. Ja per shembull, sa prej nesh mund te kene shkuar t’i vershellejne ne vesh nje pronari per keto gjera. Dhe mendoni : mbase s’eshte aq e veshtire qe nje pronar te humbase dhjete minuta me ju, per t’ju degjuar. Ca gjera behen dhe lidhje pas lidhje, shfrytezojini dhe jam i sigurte se do te arrini diçka.

  Po te te bej une ketu listen e çmimeve letrare qe jepen ne France, Belgjike e Zvicer, te luan tepelena e kokes : emertime dhe shoqata nga me te pabesueshmet. Doni nje shembull ? OK, ne Belgjike ka nje çmim qe jepet thjesht per letersine LEZBIKE. Yhyyyy sa bukur. Ja pra, e sheh qe ka hapesire ? Mjafton pak guxim dhe ca ide. Ka dhe çmim qe jepet nja gjimnazistët e Frances. Dhe e ka emrin Goncourt i gjimnazistëve, se e ka nen sqetull ky Goncourti i madh. Madje ekziston dhe nje shaka qe ka shkrimtarë qe vdesin per nje çmim gjimnazistesh (fëmra, kesaj radhe), e kuptoni vete ju. Shakara, me nje fjale. Bon.

  Po eshte ç’eshte prestigji, o Loer miku. E di ti kush vjen i dyti ne France per nga rendesia ? Mos valle i Akademise franceze ? Ncuq. Vjen Renaudot. Po i treti ? Mos valle tani i Akademise ? Ncuq. Vjen Medicis. Po i katerti ? I Akademise, kesaj radhe. Ncuq. Interallié. Ufffff… po kur pra i Akademise ? Po ja mo, i pesti. Me ne fund.

  Me nje fjale, nese do te kishte konkurence jurish, as une as ti s’do te flisnim per nje çmim qe mbase s’do te na interesonte. Psh, ka franceze qe duan te dine thjesht kush e fitoi Goncourtin, dhe pastaj e leshon rrafsh, s’i duhet ai renaudot, nuk i intereson. Me kupton tani ? Nese do te kishte konkurence, ti i ke syte vetem drejt nje çmimi qe ka bere emer tashme, dhe s’merresh shume me te tjeret. Ja psh, Houellebecqut s’ia jepnin Goncourtin per qamet, ia ngjeshnin ndonje Interallié. Ky rrudhte buzet dhe shante neper dhembe. Pastaj kur e fitoi sivjet kete Gonken, oh ç’u kenaq, i shndriti buza dhe piu pak shampanje. Sepse ketu e kishte synimin.

  Keto gjera i shkakton varferia, jo ajo materiale se meleona ka sa te duash ne Shqiperi, por ajo mendore, intelektuale. Kur ske shume shoqata letrare, kur ske shume qendra debati (psh, filoqyli ne debat me luigj gurakuqin, etj. etj.), kur ske hapesira debati (TV, shtyp), ç’kerkon pastaj ? A nuk te duket se jeni ngritur peshe per te diskutuar mbi seksin e engjejve, kur turqit jane ne dyert e asaj …pojes ? Eshte luks, kjo. Te diskutosh per çmimet, do te thote i ke rregulluar te gjitha.

  O mik, ti shkruan libra dhe s’e ke ende te sigurte se njerezit do ta shohin ne librari. Sepse s’do te kete asnje lajmerim, asnje debat, asnje interviste, asnje dreq. Keto jane gjera revoltuese, dhe keto gjera shiko ti. Te jete puna per ne France, hajde de ! se ketu dalin 1000 libra ne muaj dhe s’te del hapesira per te folur per te gjithe, por ne Shqiperi ? Oh mama mia ! me 10 botime mujore, shkrimtareve do t’iu binte te dilnin nga 3 here ne jave ne TV. Por as kaq pak gje s’e bejne, as njehere ne muaj s’e bejne. Lere pastaj gazetat, qe i jane futur gjetjes se madhesise se plumbit qe ka vershellyer para ca ditesh. Apo dhe me ndonje presje te lekundur te Kauntrimenit. Ose dhe hartimin e nje kushtetute te re panoramike, shqipore, gazetashqiptareske, shekullariane, e plot e plot. Thone se do behet dhe nje bigbradher kushtetutash, do votojme ke do nxjerrim jashte, dhe kush do ngelet ne fund. Une jam pro per pro, si gjithmone.

 20. xhibi Says:

  Nëse digjet është shtrigë, nëse nuk digjet është shtrigë…

  😀

  Une e dija qe i fusnin nen uje; nese nuk mbytej dmth qe ishte shtrige dhe prandaj s’e mbante uji. Keshtu qe egzekutohej. Nese mbytej kuptohet nuk ishte shtrige, ishte kufome tashme. lol

 21. flo Says:

  UN, une dhe Loeri vjet kemi marre pjese ne nje konkurs letersie, per mua i pari dhe i fundit ne kete jete, ftoj Loerin te rrefeje eksperiencen e pa-harueshme… Qysh ate dite une per vete u vet-shpalla e jashtligjshme ne qarqet artistike metropolitane

 22. un Says:

  Flo dhe Loer,

  A mund te me thoni diçka me teper ? Jua kerkoj kete ne miqesi te plote. Mund te flisni pa emra, por thjesht te shoh pak me teper mbi metodat “metropolitane”, megjithese mund ta kem nje ide mbi to.

  Sa per i pari dhe i fundit, nuk besoj. Nje shkrimtar nuk e jep fjalen e burrit kurre. Sepse ai e shkel sa here qe t’i kruhet dora per te shkruar. Ti e di, flo, shkrimtari eshte mitomani par excellence. Nje uzine e vertete genjeshtrash. Bukuria e tij eshte se genjeshtrat i ben me te besueshme se te vertetat, prandaj i lexojme me endje.

 23. loer kume Says:

  nuk e diskutoj dot kete teme se ka kaluar kohe, dhe e dyta, personat nuk i kam perballe, dhe e treta, kryetari i jurise mund te me thote qe mua nuk me pelqeu tregimi yt por i filanit e une s kam ci them fare. ne kete pike s kam c diskutoj hic mbi ate konkurs. ah, po, organizimi ishte krejtesisht diletant. njerezit rrinin ne kembe si delet. kete ia kam thene kryetarit dhe njekohesiht organizatorit kur mu dha rasti ta takoja. kaq.

 24. flo Says:

  Nuk te tha njeri te disktoje cmimin Loer por menyren se si duhej te rrije ne rradhe atje ne korridor sikur prisje nje tas supe! Kur i shkrova per kete menyre mbrese-lenese dhe per te tjera gjera personit qe e kish organizuar, e pranoi disi shkarazi, pastaj shtoi se emri im ishte permendur midis pretendenteve per fitues, per zgjedhjen e te cilit e kishin patur te veshtire, dhe te mendosh qe ky emri “pretendent” duhej te priste atje ne korridor pa patur mundesi as te futej brenda ne salle… dhe te mendosh se qe andej nga korridori ne ate “rradhe” poshteruese une nuk arrita as ta marr vesh qarte se perse u permenda… kete ma sqaroi te nesermen e-maili… Ja pra pse i dhash dum qe konkurset nuk bejne per mua, mbase nuk kam shpirt konkurues, apo mbase “mondaniteti” i cuditshem metropolitan nuk me rri per shtat, madje nese bie ndonjehere rasti te botoj ndonjehere ndonje gje, promovimin do e bej vetem me ata pak lexues besnike te blogut tim

 25. loer kume Says:

  po. asnje presje nuk i heq organizimit, por cmimin se diskutojme dot, kete bisede kemi bere me pas apo jo.

 26. flo Says:

  dhe ne vazhdim:
  http://www.respublica.al/mat.php?idm=587&idr=8&lang=1

 27. un Says:

  Kete nuk e kuptova. Sinqerisht, me vjen keq qe keni pesuar nje trajtim te tille. Nuk kuptova ç’organizim ishte ky : te rrije prapa nje dere per te dorezuar shkrimet ? Per te pritur pergjigjet ? Si thone amerikanet ore ? What the… çfare ore ? Ne shekullin e internetit… e pabesueshme.

  Zgjidhja eshte e lehte : konkurse te tilla jane nje turp. Ia vlen te mos ia hedhesh syte. Konkurse do te kete, besoj, dhe ju duhet te merrni pjese. Por te kete nje minimum dinjiteti dhe cilesie. Perndryshe s’ia vlen.

  Edhe s’po flas fare per rezultatet e votimit se “moti i mire duket ne mengjes”.

 28. ah..cfar Says:

  Nqs do t’me lejohej te beja dhe un nji koment timin mbi Letersine(si nji Kalimtar i Rastesishem ) te ksaj epoke 20 -vjecare ne pergjithsi ,do thosha se problemi eshte me i thelle se net’vertet duket ,te cilin personalisht do ta Titulloja ;

  “Satira pret Realitetin nepermjet nji Xhami te tej>dukshem”

  __Te qeshurit mbi ket Realitet na con ne nji pike te lart Dramatike , ne te cilet ndodhet vertet sot Letersia Shqiptare ,qe un personalisht do ta komentoja —Ne nji nga pikat me te ulta te vet njohjes se jodinjitetit krijues -njerezor te ksaj shoqerie —Absurditeti .
  Ju pershendes ,te nderuar bashkaatdhetar .__

 29. ManiaDown Says:

  Dramatikja te ben per te qeshur 😛

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: