Archive for December, 2010

pa koment

08/12/2010

Aleksis Zorba

08/12/2010

 


nga Daniela Nazarko

Sapo mbarova së rilexuari Aleksis Zorba, të Niko Kazanxaqis, një shkrimtar i madh grek, ndoshta nga më të mëdhenjtë e letërsisë botërore. Nëse herën e parë që e lexova, më pëlqeu aq shumë sa që ua këshilloja vazhdimisht njerëzve me të cilët bisedoja, kësaj radhe nga kënaqësia e leximit më vinte deri keq ta mbaroja. Prandaj nuk habitem pse është një ndër librat më të kërkuar nga ata që nuk botohen më në Itali, nga çmë thanë, e nuk arrij të kuptoj si është e mundur që të përjashtohet një perlë e tillë. Nejse, për fat ekzistojnë pushimet dhe libraritë e vogla në rrugët e Tiranës. Në njërën prej tyre gjeta Zorbën pranverën e shkuar. (more…)

Presenze – Përtej kopshtit pjesa 1

07/12/2010

Jerzy Kosinski

nga Folja

Kam përshtypjen se ekzistojnë dy përbërës të rëndësishëm pa të cilët një krijimtari letrare nuk mund të quhet letërsi, as e merfilltë e as fillestare. Flas për  dy koncepte të cilët arrijnë të shpjegojnë në menyre të mjaftueshme të ashtuquajturën marrdhënie konceptuale që qëndron në gjenezën e prodhimtarise së cilitdo shkrimtarë.

Faktikisht ashtu siç e shikoj unë duket gati e panevojshme të behet një tasonomi letrare pasi jenë vënë premisat fillestare të klasifikimit i cili mund te bazohet në dy krakteristika në pamje të pare të ndryshme por që janë, mbi te gjitha,  në marrdhenjë jetësore me njëri tjetrin. Por s’eshte ky qellimi i ketij shkrimi. Eshtë më tepër një dëshirë për të treguar dicka mbi një veper që mbart në vete një rëndësi të veçantë dhe që është krijese e një nderthuarje te veçante mes ketyre dy karakteristikave.

(more…)

Mad Girl’s Love Song

06/12/2010

Nga Sylvia Plath

I shut my eyes and all the world drops dead;
I lift my lids and all is born again.
(I think I made you up inside my head.) (more…)

Shihemi… ( ose, Ja pse e meritoni Ardit Gjebrea-n )

06/12/2010

Percjellim shume thjesht nje leter te 00 Gentit. Me keqardhjen qe rreshket midis gishtave si tym i piste, e me urimet  per pune te mbare, e pa asnje censure kundrejt ideve seksual slavery fetish te Gentit.

nga 00 Genti

Pershendetje ti qe po lexon dhe ti qe do e lexosh kur ta sygjerojne ky qe po e lexon…

Kam shume kohe qe skam shkru diqka e mbase ska pase asigjo per t’shkrujt e gjithshka ka qene e qarte ne linqet e eventet qe kam organizu ose kam qene i ftum te luaj. Eshte ora 2.38 (GBT) e Diele dt 5 Dhjetor e kjo nuk esht nje letra ime e vetevrasjes po thjesht nje rrefim pse kam vendose te mbyll cdo aktivet ne Shqiperi me 00Gentin.

Jane fiks 5 vjet nga koha qe pata shkrujt Genti Ecen Vete dhe qe atehere nje album (Arti Magjik i Dores se Djathte) nje permbledhje me 4 kenge akustike (Songs About Fucking) si dhe krijimi i Fuck The Bass se fundmi kane vijuar me pas. Gjithashtu ne te njeten kohe Orchid Trip si dhe K’tu Ka Art kane qene diqka qe kam sjelle ne ate skene ne Shqiperi aq te vogel e te brishte Rroku qe te thush fjalen egziston duhet me genjy pak…

(more…)

Ditë të humbura

05/12/2010

Nga Dino Buxati

Disa ditë pasi u bë pronari i disa vilave luksoze, Ernest Kacira, ndërsa kthehej në shtëpi, vuri re një burrë me një arkë mbi shpinë, i cili doli nga dera e murit rrethues dhe ngarkoi arkën në një kamion. Nuk pati kohë ta kapte para se të nisej. Atëherë e ndoqi me makinë. Kamioni eci për një farë kohe të gjatë deri në fund të rrethinave të qytetit dhe qëndroi  buzë një lugine. Kaciera zbriti nga vetura dhe u afrua për të parë se c’bëhej. I panjohuri shkarkoi arkën dhe pasoi bëri disa hapa e hodhi në shtratin e një përroi të mbushur plot e përplot me mijra e mijra arka të tilla. (more…)

Shkarko Dhjetorin

05/12/2010

Thermals

 1. 99 Problems (Philadelphia Grand Jury)
 2. Never Listen To Me (Thermals)
 3. Sun Of A Gun (Oh Land)
 4. Keys To The City (Tahiti 80)
 5. The Merry Barracks (Deerhoof)
 6. Have Mercy (Franz Nicolay)
 7. Can We Go Wrong (Hesta Prynn)
 8. Poison (Martina Topley-Bird)
 9. Wizbot (Sea Of Bees)
 10. Doorways (Radical Face)
 11. Cathode Ray (Blonde Summer)
 12. Vultures (Nicole Atkins)
 13. Thirteen (Elliott Smith)
 14. Love Is Ending (Charlatans)
 15. Younger Than America (Idlewild)
 16. Please Let Go (Jonah)
 17. I Don’t Believe (Liz Janes)
 18. Fields Of Green (Giant Sands)
 19. Little Faith (live) (National)
 20. Sun Demon (Stereolab)

Fitili

03/12/2010

nga Bubi Kaçurrel

Der Albaner – Shqiptari

02/12/2010

Më në fund një film shqiptar që mund të shikosh pa qënë i detyruar të provosh një farë keqardhje e mëshirë. Jo sepse personazhet nuk janë të atillë, por sepse nuk lënë vënd për mëshirë.

Në radhë të parë, Der Albaner të bën të mendosh për filma të tjerë. E habitshme, por është kështu. Të shikosh një film të bërë kaq mirë, të vjen të pyesësh veten se çfarë i mungon kinemasë shqiptare? Pse nuk arrin të bëjë histori të tilla? Me gjithë respektin për Naber, regjisorin gjerman që ka shkruar e drejtuar Der Albaner, si ka mundësi që një regjisor mesatar i huaj, të bëjë një film që është ku e ku me gjithçka që është prodhuar ndonjëherë në Shqipëri. E po flasim gjithmonë për një film me buxhet të ulët-mesatar.

(more…)

…of a rose

02/12/2010

nga Edvin Kukunja

 

Duart gjethe, gjëmba gishtërinjtë
Mbi pëlhurë të qënies i yti kujtim

Hapësirë është gjithshka kemi
Koha, po koha,  besomë është e tillë

Është një qytet larg prej këtej
Me rrugicat dhe portin e tij u dashurova
                                                        dikur (more…)