Dy tre gjëra për muzikën shqiptare

by

Meqë mi kërkuan miqtë e Peshkut për fundvitin/fund dekadën, mund ti gjeni këtu

Advertisements

Tags: ,

7 Responses to “Dy tre gjëra për muzikën shqiptare”

 1. U2 Says:

  muzika shqipetare is lesh me zile. sepse vete trualli ku po jetojme ne dhe muzikantet tone eshte pleh qe rrit vetem shkurre. vetem per muzike e art mos flisni ne kete vend se eshte hipokriziA me e madhe qe mund te beje nje njeri me tere rrotacilet ne koke.

 2. U2 Says:

  po te me permendesh nja dy tre muzika dhe arte te mirefillta do terhiqem nga mendimi im qe per sa kohe s ka kundershembuj, eshte absolut. shqiperia gjithmone keshtu ka qene,e keshtu do jete. nje cope leshi e tjerre nga te tjeret. mos me thoni mua qe e kam studiuar me themel historine se c eshte shqiperia e c do prodhoje. shqiperia eshte gatuar per te lay low. per te prodhuar lepuj dhe vica. na e bete shqiperine si te jete toka e bekuar nga ku na do dali shpetimtari.

 3. U2 Says:

  une nuk e di e dashur se ku i degjon ti dhe darieni keto grupe. sigurisht ne youtube i kam degjuar dhe une. keto jane grupe fantazem, qe bejne nga nje kenge te bukur, dhe mendojne qe mund te klasifikohen, sidomos te ndihmuara nga darieni. elina dunin nuk e kam degjuar shume faktikisht, por eda zari shoqja e saj, ashtu si dhe kjo vete, muziken e kane mesuar dhe krijuar ne format qe i kane dhene gjithmone jashte shqiperise. dhe sigurisht qe nuk vine ketu ta shkrijne talentin e tyre sepse ketu nuk i plas njeriut per to. edhe pse une i adhuroj tingujt e jazz.
  serish s po me jepni argumente te artit dhe kultures se thelle shqipetare. mos me thoni eliza dushku ju lutem shume.

 4. desaparacidos Says:

  ‘Gjes kalamaja.

  Me ben per te qeshur shume kjo qe thua U2, dmth, pjesa “dhe mendojne qe mund te klasifikohen, sidomos te ndihmuara nga darieni.”

  Seriozisht tani. Mund te vesh re qe nje pjese e mire e ketyre njerezve, kane nxjerre edhe albume. Pra nuk jane nje kenge e shendet.

  E natyrisht une nuk jam Dhjata e Vjeter, qe te them ” Filan dite filan ore ne nje kasolle ne X vend do lindi nje yll!”. The future is unwritten, nuk e dime se ça do ndodhi neser.

  Muzika shqiptare, duke qene shqiptare, ka disa probleme te lidhur me territorin ku jeton. Nga nje ane, muzika e regjia, nuk jane si shkrimi qe ka nevoje per nje tastiere e nje doc word. Kane nevoje per financin, instrumente, studio rregjistrimi etj etj. Edhe ketu vihet kufiri i pare qe pengon shume duke qene se jane shpenezime te konsiderueshme. Gjeniu eshte ai qe e kalon kete me pak shpenezime. Shiko videon Korça psh.

  Nga ana tjeter, edhe nese ti i ke keto, teorikisht duhet te nxjerresh nje album e me leket qe fiton nga ky nje tjeter. Keshtu funksionon kudo, e jo vetem ne Shqiperi. Por ja qe albumet nuk shiten, pak per faj te internetit, pak per faj te kultures e nivelit ekonomik shqiptar. Duke mos pasur kete shtyse, normal qe shume ide, tinguj, ngelen ne leter.

  Kjo tani, duhet te na beje te mos flasim edhe per ato pak gjera te vlefshme qe jane? Degjo albumin e Cute Babulja, sipas meje eshte perfekt. Dhuntia e krijimit nuk pyet se ku ke lindur ti a e ke mbiemrin Stone apo Hoxha, kur vjen vjen.

 5. Xixellonja Says:

  Nga komentet lexova qe eshte e mundur te parashikohet se cfare do te ndodhe ne ardhmen e Shqiperise bile ce cfare do te krijohet prodhohet, eshte interesant ky argument nuk e dija ishte e mundur kjo.

  Ok po kaloj tek rreshtat e artikullit: Darien o ti je nje njeri i papergjegjshem e s’te behet vone fare ose e di veten shume te forte e qe mund ti besh balle pasojave te ketyre gjerave qe shkruan. Rrezikon linçimin me gure more djale. Eshte sikur ti thuash nje fansi te cmendur te Beatles qe ata ishin komerciale, te ha te gjalle!!! Duke folur seriozisht, a nuk ju duket se te flasesh per muziken shqiptare shkon mire dhe po te veme disa parametra me pare tip muzike e bere nga shqiptaret qe jetojne ne Shqiperi, nga ata qe jetojne diku ne ndonje vend tjeter, ata qe jetojne atje po kendojne ne gjuhe te huaj, etnike shqiptare me pasaporta te kushedi ca vendi etj Pra muzika e marre jo vetem si kulture por si fenomen shoqeror. E duke lexuar kete artikull bindem me shume qe jemi viktima te nje burgu nacionalist te kote e te pashmangshem, qe nuk eshte tranzicioni qe po zgjat prej 20 vjetesh tashme por eshte ‘revolucioni’ qe nuk ka ndodhur e pasoje e kesaj eshte dhe muzika. Historiku qe ke shkruajtur ti mund te hidhet poshte nga shume te tjere varet se nga cfare pike e shikon argumentin por ajo qe ka rendesi eshte qe ti e shikon e fatkeqesisht ka shume te tjere qe nuk gjejne arsye per te pare dicka.

 6. a.b road Says:

  Kam menduar gjithmone se cdo prodhimtari njerezore ka piken e vet kur duhet zbuluar e duhet vene ne skene> kohen kur duhet bere e kohen kur duhet lene ne qetesi.
  Pra histroikisht muzika ka ndryshuar e cka eshte bere eshte bere e pike, cfare duhet te ndodhi nuk dihet. Ketu sbehet fjale per silogjizma e mbi te gjitha nuk do e dime kurre rezultatin e asaj cfare po ndodh.
  Me pelqej fakti, Darien, qe larg e larg e ke fut edhe Hegelin ne mes, madje edhe Marksin e marrdhenjet ne prodhim, ke fut edhe superstrikuren.
  Une ekam thene dhe me perpara se historikisht cdo gje eshte e nevojshme. Madje 91 eshte cast vendimtare per historine e muzikes shqipetare. Edhe 97. Edhe viti kur lindi BBF-ja. Ishte dhe MTV qe jepte muzike te degjeneruar. POr kjo ka ndodh dikur qe duhet te ndodhte, e mbi te gjitha per shume arsye te dnryshm.
  Nga po shkojme? Quo vadis Muzke? ne te semes po iken. E dime te gjithe, ska nga shkon. Kjo sdo te thote se cfare do jete ne thelb muzika e se ardhmes. Nuk do e dime kurre. Une s/e kam dit qe ai shkerdhata i Sinanit do bente aq shume lek me muziken qe kopjonte. Pra askujt s-i ka marre mendja. Ska promete ne relaiteitn shqipetar e aq muzikante prometeik. Ka vetem Epimeteo si puna jone. Ne ishim ne 97-en, po spame gje.
  Nje gje eshte e sigurte. Qe rroku e ka thy vazhdimesine muzikes se lehte. Qe muzika e kopjuar ka thyer vazhdueshmerine e muzikes rrock e cila sinqerisht sme duket se ka lindur ndonje here. Ka nxjerr vetem koken perjashta e pastaj e ka fut me vrap brenda. Kur lind rroku o nuc ska p.. some qe me e mbyt me. Lind dhe ecen vetem perpara, se ndalon as Sinan e as Muharrem.
  Tani ne nuk mund ta dim se kush do e thyej vazhdimshmerine e ksaj muzike pak poetike qe degjome ne darke kur ndezim televizorin. Sdo e dime sepse sjemi aq te zgjuar sa ta dime. Sepse marrdhenjet qe kemi me shoqerine ne gjithesi nuk na e lejojne ta bejme.
  Ne jemi nje popull skizofren qe thote dicka e ben tjeter. Duket sikur po ndryshojme e ne te vertet ska ndryshuar asgje. Dhe muzika eshte e tille. Lindem nje A. Gjoka apo nje Djemt e Detit por ishte vetem nje iluzion. Ne periudhen historike qe linden duhet te ishin iluzion sepse smudn te ishte ndryshe. Eshte sikur te thuash qe muri i Berlinit ra me te vertet. JO. ai s[eshte rrezuar ne te vertet, vazhdon te qendroje ne kembe. MUzika eshte e tille< iluzion, vazhdueshmeri, nevoje hitorike, marrdhenie prodhimi, skizofrenike, eshte ngushellim i masave, i joni.

 7. Alket Bushi Says:

  Une mendoj se nuk ka vend as te ankohesh per muziken shqiptare, te pakten jo shume. Vendet qe jane ne pararoje te muzikes boterore sot kane pasur nja 400 vjet pervoje me muziken klasike, pervoje ne krijim dhe kultivim shijesh ne publik. Ne nuk e kemi pasur. Cfare presim? Edhe Frojdi eshte marre me njeriun deri ne moshen 18 vjec, me pas ai thoshte pak a shume se njeriu eshte nje pasoje e asaj qe ka kultivuar ne ato vite. Koha jone eshte pasoja e te shkuares sone, edhe ne muzike, me nje çakerritje sysh midis talentit tend, asaj qe sheh qe behet neper bote, qe behet ketu, cilesine e auditorit qe mund te te ndjeke etj. Veçse te pretendojme me shume nuk eshte keq.
  Shkrimi i Darienit me terhoqi dhe jam dakord me te thuajse pa kushte, edhe per Cute Babulen. Nje pershendetje per ty, Darien:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: