kORÇA – e saktë –

by

Kliko për të parë trailer…

Kliko për të parë videon…

PW : lengo

Dokumentar nga Borin Leka & Benet Nelku

Edhe rrugët e gjata, edhe komunistet jo komunist, edhe Shqipëria jashtë Tirana/Rinas, edhe ajo përshtypje që koha ka ndalur e ka ndalur edhe njerëzit, edhe përçmimi si reagim i parë, edhe një farë përshtypje që ajo qe po sheh është e vërtete, edhe edhe edhe…

Edhe të harrosh që ajo po shikon është një proces – kanë bërë udhe, kanë pirë kafe e birra, kanë filmuar, kane montuar e kane prerë – por ta mendosh si një dritare e drejtpërdrejte me realitetin, një dritare e zezë…

Advertisements

21 Responses to “kORÇA – e saktë –”

 1. Tweets that mention kORÇA « Tirana Calling -- Topsy.com Says:

  […] This post was mentioned on Twitter by Darien Levani, Tirana Calling. Tirana Calling said: kORÇA: <object width=”400″ height=”225″><param name=”allowfullscreen” value=”true” /><param name=”allowsc… http://bit.ly/gHmGkF #shqip […]

 2. Marse Says:

  Spo arrij dot te shoh te plote te gjithe dokumentarin.Asgjekundi as ke Vimeo.Keni ndonje ide ju?
  Ju falemi nderit 🙂

 3. Ben Nelk Says:

  http://vimeo.com/16094111 ky esht linku te i gjati pasin e keni ne trailer 😛

 4. desaparacidos Says:

  Nuk e di, mua me ka pelqyer shume, ashtu si e kam shkruar edhe ne ato pak rreshta poshte videos.

  Tamam sepse mu duk sikur ne nje fare menyre dokumentari eshte i vertete.

  Ben, te linku qe me dhe thuhet ” This is a password protected video”, nuk e di se pse. Nese ke ndonje link per te pare videon e tere a ne mund te vendosim ketu ne T.C do me behej shume qejfi. Me kontakto apo ma nis ne FB!

 5. Last Man On Earth Says:

  This is a password protected video!

 6. Parrulla Armiqesore Says:

  aman na e gjeni i cik password!

 7. desaparacidos Says:

  Po ta vesh re me kujdes fundin e videos P.A, ve re qe del e shkruar

  PASWORD :

  ( me nje “s” )

  LENGO

  :S

  E megjithate, i provova te gjithe e nuk eshte asnje nga keta!

 8. dorinaB Says:

  une e provova dhe me LËNGO se thashe ku i dihet, me germa te medha te vogla…pra dmth po nuk na e dhane passwordin e sakte, kete videon nuk e sheh njeri :D:D

 9. Parrulla Armiqesore Says:

  une nuk lash gje pa provuar …. mos na lodhni shume aman.

 10. desaparacidos Says:

  Edhe une i provova te gjitha…

 11. tiranacalling Says:

  Provoni pw ” zhvenku ” e me thoni ne funksionon!

 12. punK Says:

  ky eshte linku videos.

 13. Xixellonja Says:

  Kete dokumentar duhet ta shikojne regjizoret profesioniste ne Shqiperi jo per nje por per shume arsye. Spontanitet, ciltersi mendimesh, maturi pertej moshes se re qe kane, nje shuplake morale dhe per te gjithe ate pjese rinie qe nuk di si ta mbushi kohen e lire ndryshe po s’qe ne kafe/pub/disko. Keta cuna me nje buxhet te paperfillshem kane arritur te kapin esencen e nje pjese te jetes shqiptare me mire se ca filma per faqe te zeze (per momentin s’me vjen ndonje gje me e ashper ne mendje) shqiptare qe prodhohen enkas per tu shitur neper ca festivale filmash medioker duke vrapuar pas endrres se fitimit te nje cmimi. Te shkretet kujtojne se do perserisin sukseset e ca regjizoreve ballkanas qe me tere mend meritojne, por nuk e kane kuptuar akoma se keta regjizore nuk i kane marre cmimet sepse vinin nga ballkani por se kane bere Filma me F te madhe!!!

  Idete e regjizorit/regjizoreve te dokumentarit jane interesante , inkuadrimet nga shume afer alla David Lynch me pelqyen goxha, vetem nderrimet e planeve do kishin qene me natyrale po te ishin pak me te ngadalta. Vetem nje gje s’me pelqeu, imazhet e marra hua ne fillim me zerin qe komenton por kjo e ka nje shpjegim se kane bere ata. Stononte pak mund te kishin bere zgjedhje tjeter gjithsesi kjo eshte vetem idea ime. Suksese 🙂

 14. Last Man On Earth Says:

  Xixellonja, si eshte pasuordi? E ku shikohet?

 15. Xixellonja Says:

  S’ka nevoje per password, Punk ka vene linkun e videos direkt. Shikoje ketu http://vimeo.com/16094111

 16. Last Man On Earth Says:

  Si ka mundesi? Mua kur klikoj te linku me thote

  Do you have the password to watch this private video?

 17. punK Says:

  shtyp fjalen
  lengo *
  me te vogla, edhe hapet. se kshu e bona un
  qe me doli video edhe arrita me i bo copy paste linkut

 18. flo Says:

  komplimente cunave, shuuume profesional dhe i vertete ky dokumentar

  darien
  ja, me keto e rrit cilesine e blogut…

 19. desaparacidos Says:

  Ah Flo, mos ma hidh fajin/meriten mua, po ketyre dy çunave qe kane bere videon.

  Xix, mua me pelqeu edhe fillimi. Me duket shume i goditur. Top Channel, prej vitesh, pretendon te jete Atdheu, te shpjegoje atdheun. Normalisht e ben me nje arrogance e me nje pakujdesi monumentale.

 20. Post Spleen Says:

  Ky linku mund t’u hyje ne pune cunave qe kane bere videon. S’e di nese perputhen parametrat, por mund t’i hedhin nje sy nese u intereson.

  http://www.videoex.ch/

 21. Parrulla Armiqesore Says:

  ej, kjo qe surpriza me e bukur e ketij fundviti. Nese ndonje nga keto cunat me lexon po u bej apel te hiqet password se dua ta postoj te blogu Peizazhe te Fjales. Dhe dua te hedh idene per ndonje bashkpunim per te bere nje shfaqje te UNIONDOCS ne NY : http://www.uniondocs.org/about/.

  Urime dhe la e me la!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: