Leonard Cohen: The killers

by

The killers that run
the other countries
are trying to get us
to overthrow the killers
that run our own

I for one
prefer the rule
of our native killers
I am convinced
the foreign killer
will kill more of us
than the old familiar killer does
Frankly I don’t believe
anyone out there
really wants us to solve
our social problems
I base this all on how I feel
about the man next door
I just hope he doesn’t
get any uglier
Therefore I am a patriot
I don’t like to see
a burning flag
because it excites
the killers on both sides
to unfortunate excess
which goes on gaily
quite unchecked
until everyone is dead

Koment

Mu kujtua sot. Besoj se Cohen ka te drejte kur thotë

“I don’t like to see
a burning flag
because it excites
the killers on both sides
to unfortunate excess
which goes on gaily
quite unchecked
until everyone is dead

Është edhe me i ndershëm se shume patriote e nacionaliste part time qe gjate gjithë vitit shajnë e mëkëmbin kombin, por ama s’lejojnë qe ta t’ua shajnë te tjerët. Indinjohet edhe klasa sociale, intelektuale e politike. Ajka e kombit. Se mund ta djegësh flamurin ne Himarë, po mos guxo ta djegësh ne Genova.  Armikut te brendshëm s’kemi ça ti bëjmë, po atij te jashtëm ama…veç mos kaloftë këtej!

Doktor Adhamudhi – Dëgjo more xhan, patriotizmi duhet marre me doze te vogla, nga pak gjate gjithë vitit, jo te gjithë menjëherë se te le pa gjumë pastaj.


Nëse artikulli ju pëlqen ndajeni me miqtë tuaj në Facebook

 

Tags: , , ,

4 Responses to “Leonard Cohen: The killers”

 1. Anne Says:

  His lyrics are so uniquely written, it’s amazing to read them all. If you’re a fan, you should definitely read this infloox article about him which talks in detail about his writing influences from the early days until now.

 2. enida Says:

  ne fakt mua me duket se flet me shume per turme, qe i marrin gjerat sic vine ne momentet qe shperthejen. ne qofte se je njeri qe besonte vendi jot, athere beso ne fushaten “bli shqip” se ben me dobi se sa te shash rruget serbet dhe pastaj te blesh produkte te importuara nga ekonomia e tyre.
  besoj une ketu e ka pas fjalen dhe cohen, ose te pakten si mund te interpretohet ne rastin e incidentit te fundit.
  thjesht interpretimi im…
  gjetje fantastike sidoqofte, te faleminderit, se u lodhem nga keto gjerat e tjera qe shohin vetem dhune dhe urrejtje

 3. Darien Says:

  Besoj se ke te drejte Enida. Patriotizmi – teorik, ne kete rast – tregohet 365 dite ne vit e jo kur luhet futboll.

 4. alfred bushi Says:

  Gjeja interesante qe shtron Cohen besoj se ka te beje me ndarjen armik/mik te cilen pak veta e ndjejne si nje “pune” te brendeshme duke e tjetersuar ne nje problem te marrdhenjeve me jashtashtesit. Madje ai sflet per miqt( qe eshte e nenkuptuar) por vetem per armiqt, vrasesit, te cilet jane brenda shtetit.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: