Arcade Fire ; The Suburbs e ata që duan të presin…

by

nga Xixëllonja

Ka dicka të përbashkët  tek ‘disa’ albume të reja që shkarkoj, blej. S’më ndodh me dicka dosido. E kjo është pritja dhe dëgjimi! Pritja deri sa të dalin është baraz me dëshirën, dëgjimi është baraz me prekjen.  Nuk di nëse për të tjerët është kështu por unë s’dua të pres vetëm kështu filloj që përpara ti ngjis sëmundjen dhe te tjerëve, nëse se dinë as që ekziston, i infektoj 🙂

Ata janë me të vërtetë të poshtër burrë e grua, si i thonë zoti i bën pastaj i bashkon. Vendosin të bëjne dy muaj përpara një koncert per të paraqitur këngët e reja  vec për nja 50 (ca dreq numri është s’kishin vend?! ) të  përzgjedhur në gjithë boten si për të të lënë më keq në atë pritjen tënde. Ok ia falim dhe këtë. Por tani mjaft, duam muzikë ju lutem!

Arcade Fire këtë herë janë paradoksalisht periferikë e qendrorë. Qendrorë sepse me albumin e parë (Funeral) në përgjithësi  kur ka sukses thuhet se ka fat, për të dytin (Neon Bible) është hija e të dytit, por për të tretin (The Suburbs )?  I treti është esenca e një grupi që me vitet përsëritet por s’është asnjëherë njësoj, origjinalë pa imituar veten, në mos shumë të tjerë i imitojnë. Diku me thanë: a nuk të duket sikur jane Arcade-izuar të gjithë pa dallim feje e krahine?

    The Suburbs e Ready to start të pergatisin për një dite me diell, zëri I Win Butler del mbi notat për të depërtuar tek ty që e dëgjon.

And you feel so right
But how come you can’t sleep at night?
In line for a number but you don’t understand
Like a modern man.

Modern man është refleks i kësaj kohe, i këtyre minutave që lexojmë, shkruajme, është jeta ime, jeta jote, jeta jonë. Kitarrat shoegaze të  Empty Room të rikthejnë një eko të vjetër nga Funeral por është tek  Half Light I – Half Light II (No Celebration) që rigjej harmoninë e tingujve e fjalëve të Arcade Fire:

Our heads are just houses
without enough windows
you say you hear human voices
but they’re only echoes.

Janë këngë që s’përtypen dot ndoshta me një dëgjim, negativisht vërej një tendencë pop në krahasim me të kaluarën e tyre dhe pse kjo duhet ti bëjë dhe më të perceptueshme. Kopertina është dicka më vete ka 8 të ndryshme në qarkullim, cuditërisht më kujton ato kinematë out door ku filmat shiheshin nga brenda makinës.

But you started a war that we can’t win
We keep erasing all the streets we grew up in
Now the music divides us into tribes
Choose your side, I’ll choose my side.

Suburban war është  një këngë intime, personale, nga më të bukurat e albumit. Jam e sigurtë që i dedikohet pak vetave e Arcade Fire e dinë kush janë.

The last defender of the sprawl
Said “Well, where do you kids live?”
Well, sir, if you only knew what the answer’s worth
Been searching every corner of the earth..
.

Vs.
Sometimes I wonder if the world’s so small,
Can we ever get away from the sprawl?

Sprawl  I  vs. Sprawl II,  melankolia vs. 80’s synth pop,  është nga gjërat që më habitën më shumë por jo pozitivisht për të dytën.  Tjetër gjë  We used to wait,  ndoshta sepse ështe e preferuara ime, ndoshta sepse ështe ne gjurmët e No cars go , ndoshta sepse më rikujton që duhet të shkruaj nje letër.

I used to write
I used to write letters
I used to sign my name
I used to sleep at night

….
It seems strange
How we used to wait for letters to arrive
But what’s stranger still
Is how something so small can keep you alive
We used to wait

Now our lives are changing fast
Hope that something pure can last

Arcade Fire tek The Suburbs (2010) këndojnë nje manifest urban, jane një rikthim në fëmijëri, tek vendet ku kanë jetuar, trotuaret ku kanë luajtur por që nuk i njohin më. Ndërtesat e vjetra mbartnin kujtimet e vjetra por tani cdo gjë ka ndryshuar. A nuk ju ndodh e njëjta gjë tek sa ktheheni tani në Shqipëri për pushime? Ne, jemi një shoqëri  urbane që s’ka më kujtesë, as kohë për të kujtuar, nuk presim më, vendosim  kronometrin e të gjithë rreshtohemi në vijën Start për të arritur të parët. Dikur … we used to wait.

Tags: ,

39 Responses to “Arcade Fire ; The Suburbs e ata që duan të presin…”

 1. Monda Says:

  I used to write
  I used to write letters
  I used to sign my name
  I used to sleep at night
  ….
  It seems strange
  How we used to wait for letters to arrive
  But what’s stranger still
  Is how something so small can keep you alive
  We used to wait

  Now our lives are changing fast
  Hope that something pure can last

  _________________

  Xixa, si me porosi keto vargje. 🙂

  Mora nje leter nga mami para disa ditesh. Leter e shkruar. Kisha vite pa marre nje leter te shkruar. Megjithese perdorim te gjitha format “moderne” te komunikimit, ajo letra se c’kishte nje ndjesi tjeter. Sikur e prekja mamin, apo i prekja duart qe kishin shkruar ate leter. Sikur mbaja ne duar nje pjese te saj, sikur mbante nje pjesen time. Shkronjat, fjalet i perpija me etje dhe aty ku hynin, dicka perkedhelnin, ledhatonin me nje paqe aq te munguar.

  M’u kujtuan ato kohe kur prisja e perhumbur per letra. Kur kontrolloja posten dite per dite. Boshllekun kur ne kutine postale nuk kishte zarfe me shume pulla nga Shqiperia. Vetem zarfe me nje pulle. Dhe kur vinin, ngjitja shkallet nga dy e tre e shkoja ne dhome dhe prekja germat. Ose gjeja nje stol ne shkolle dhe ulesha me to, me germat, me duart qe i shkruanin.

  I kam ruajtur te gjitha letrat dhe kartolinat qe kam marre qe kur kam ikur. Jane ne nje kuti qe ndonjehere (ne te rralle se s’shpesh s’e bej dot) i avitem tinzarisht, e pastaj ulem e udhetoj mbas ne kohe.

  Ndersa tani … shkrimi eletronik standart (qofte sms, qofte e-mail) s’ka ankth pritjeje (a thua cifti Brownings do kishin shkembyer te njejtat letra e poema sikur te mos kishte prijte?), s’ka germa qe cdo dore t’ua nis nje valle ndryshe nga dora tjeter.

  Oh, i ruaj gjithesesi edhe sms-te. Apo e-mail e vecanta, megjithese te njesuara. Akoma kam ne celular sms-n “te te roje mbesa”. Sms-t e boterorit jane akoma aty lol. Por germat nuk kercejne. Jane si te thuash, ne rreshtore.

  ***

  Ne letren e mamit ajo shkruan nder te tjerash: Motra* do te dije cfare po te shkruaj, por nuk i them. Ajo ma kthen “mire, mos me thuaj, se ne kemi gmail e skype e Monda do m’i thote vete, tak e tak e tak te gjitha.”

  ***

  Xixa, ndjese per zgjatjen jashte shkrimit tend. Sikur vetem per kengen e fundit, do e degjoj kete grupin sa te me jepet mundesia.

 2. uninvit3d Says:

  Cfare mendon per cmimin e albumit X.?
  Kushton 19.99 euro. Eshte normale per nje grup Indie ky cmim?
  Se po ti besh nje karahasim komercializmit, i bie qe ka te njejtin cmim me albumin e Lady GaGa.
  He, me thuaj nje arsye te lezetshme, qe ta blej edhe une.

 3. loer kume Says:

  alejandroo, alejandroo, alejandrooo 😉

 4. Alejandro Says:

  Urdho…ça kishe…

 5. Fernando Says:

  fole gjë?

 6. Roberto Says:

  e kishte me mua.. :)!

 7. uninvit3d Says:

  Bravo! textet e kengeve permenc i dikeni 😀
  Fituat te gjithe nga nje lavatrice me foton e gages.

 8. Xixellonja Says:

  @uninvit3d
  Kush ishte ai qe thoshte se sot dime cmimin e te gjithe gjerave por vleren e asnjeres se nuk e mbaj mend?

  Muzika indie nuk eshte me aq indie ne treg, shume shtepi diskografike te ashtuquajtura indie po marr nje rast XL kane nen kontrate Radiohead, Sigur Ros , White Stripes, Beck, Gotan Project. Keta s’me duken dhe aq indie mua. Ne 2010 indie eshte identifikuar ndoshta me shume me llojin e muzikes se sa me menaxhimin ekonomik te tyre. Nese do dicka me te vertete indie hidh nje sy aty rreth e rrotull ku jeton ti, ndonje grup te vetfinancuar qe dhe disqet i paketojne vete me menyra rudimentale.

  Gjithsesi mendoj qe e rendesishme eshte ta degjosh tani se si ia arrin ti ajo eshte pune per ty, nese 19.99 euro jane pengese them se do gjesh menyre tjeter. Por nese vendos patjeter ta blesh nje arsye mund te ishte se kur te kalosh tek kasa per ta blere ajo vajza kasiere e lezetshme do te te buzeqeshe e do te mendoje: oh me ne fund ja nje djale (po e supozoj qe je djale se nuk e di) me shije jo si ai me pare qe kish blere diskun e Lady Gaga cfare niveli i ulet!! Ose sepse ne fund te fundit mund te jete nje keshille e mire e keshillat e mira ne pergjithesi jane si drita, tani do thuash qe xixellonjat bejne drite te paperfillshme? Po cfare rendesie ka prape drite eshte. Pershendetje

  @Monda
  Une s’do kisha mundur dot ta pershkruaja kaq detajshem sa ti por idea ajo eshte. Ndonjehere them se sikur keto byte te zhdukeshin papritmas me te avantazhuarit do ishin ata qe se kane perdorur teknologjine kurre ose ata qe kane nje kujtese te mire.

 9. loer kume Says:

  kush ka problemme Lady Gaga? ajo cupeze, ben nje muzike, qe as qe te duhet te vrasesh mendjen “ca ka dash me thene autori” per asgje, por thjeshte te ndjekesh ritmin, dhe ashtu si thote dhe the great Shaku, Hips Dont Lie!
  mos u merni me Gaga, eshte komerciale se ka njerez qe pertojne, dhe duan vetem te fikin trurin, e te argetohen…
  shpirti i kohes eshte konsumerizem.thellesia mungon ne apel keto vite, sepse ritmi i jetes eshte marsh, ndaj na duhet dicka qe te na argetoje mndjelehtesisht.
  eshte epoka e mosvrarjes se mendjes, lundrimit ne smooth siperfaqe, te qeshurit me lot, dhe qyfyres pa zarar. eshte epoka e ngjyrave dhe mendjelehtesise 😉

  ViVa La ViDa!

 10. Xixellonja Says:

  Loer sorry nese preka ate cupeze kaq delikate, ‘te bukur’ e qe sjell gezim tek vishet me copa mishi te ngjitura pas trupit ne Mtv Awards e sikur thote: o c’me cani koken ju qe s’keni te hani ! Mua psh me argeton Manu Chao, Gogol Bordello me ritmin e tyre po s’ma fikin trurin me tekstet e tyre. S’jam dakort me idene qe meqe qenka epoka e tille une duhet ti pershtatem me te vetmen gje qe s’duhet bere e dmth fikjes se trurit. Truri eshte nje mekanizem perfekt arrin te argetohet, deshperohet,dashurohet, pergjumet,zgjohet e te filtroje ne te njejten menyre gjera te ndryshme. Keta njerez qe thua ti me shume se Viva la vida me duken Viva Death and All His Friends (per te te kopjuar) simbolikisht death per te thene te trishte ne jeten e tyre monochrome-ikisht te ‘gezuar’
  Loer pyes veten nese shkruan mire me Lady Gaga imagjino sa permiresime do kishe po te nderroje prospektive muzikore 😉 Nese e merr per keq e di se je mesuar me kritikat e mund ti perballosh.
  Gjithe te mirat

 11. loer kume Says:

  kush, une? ne radhe t epare njehere, ti me siguri me njeh perderisa s kishe prekur shakiren ne tere ate dallge neo futuristo revolucionare me siper. 🙂
  ne radhe te dyte, jo cdo muzike e bukur dhe e kercehet duhet te kete patjeter nje tekst qe flet per femijet ne afrike dhe barkun e fryre nga nenushqyerja.
  ne radhe te trete, copat e mishit te lady gaga nuk i shohin ata qe s kane te hane, po dhe po i pane, do ta shtyjne shume mire dhe ca dite pa ngrene e pa pasur uri 🙂
  ne radhe tjeter, epoka eshte e tille sepse te tille jemi ne, e kur ke 100 halle ne dite, qe nuk i ngjajne fare halleve te dites tjeter, sigurisht nuk shkon ne darke ne shpi, dhe degjon neon bible. ne te shumten e rasteve s degjon gje hic. ah, kur po, ke pas tere diten ne dispozicion te endesh nga nje muzike ne tjetren, si ata robt e catrafilosur te nick hornby, sigurisht qe kur ne radio luhet poker face, ti acarohsh se tepermi per veshin delikat 😛
  se pesti, si argumenton dhe kadare, e me te cilin une jam dakord, njeriu i zakonshem nuk do te lexoje ne roman ne fund te dites per njeriun e zakonshem po per nej superhero. dhe une nuk dua t elexoj per thellesira te paimagjinueshme, por per gjera siu ciu 😛
  (kjo ishte shaka modeste, se mos interpretohet ne makinen e drejtesise se verber)
  dhe ne rradhe t eshumte, alcohol esht enje kenge qe e kam postuar shpesh ne fb, krahas muzikes se david guetta, 😛

 12. loer kume Says:

  PS. keto smiley ketu ngjajne shume keq, por s jane aq te shemtuara ne te vertete .

 13. John Gray Says:

  We’re the middle children of history, man. No purpose or place. We have no Great War. No Great Depression. Our great war is a spiritual war. Our great depression is our lives. We’ve all been raised on television to believe that one day we’d all be millionaires, and movie gods, and rock stars, but we won’t. We’re slowly learning that fact. And we’re very, very pissed off.

  @uninvit3d
  Inddie ja vlen me gjith mend…tashi…19.99 mund te jen pak si shum!
  Ta jap un falas fare po ta duash!

 14. uninvit3d Says:

  Rrofsh per pergjigjen X.
  Ti ,edhe une ,edhe shume Indie te tjere e di shume mire domethenien e blerjes se nje CD indie,
  e para – duhet te jesh shum i dashuruar me ate grup
  e dyta- per ti dhene nje fare perkrahje.
  Ne kohet e sotme shyqyr zotit ka aq shume site per shkarkim, saqe s’ia ke nevojen fare blerjes. Po haaaajt me, thashe, nga dashuria e madhe e ben.
  Un nuk paguaj qe Arcade F. te behen te famshem. Arsyeja dihet normalisht edhe ktu se pse. Sa me pak te shihen, aq me shume i dua.
  E njejta gje ndodhi me KOL, edhe ato deshen pak perkrahje, edhe tani nuk pyesin me bashke me leshrat e shtepive diskografuckin*
  #
  Sa per kasieren, kjo qe thua ti hyn te ato endrrat qe njeriu i shkrete i mendon para se te fleje.
  Se faktikisht jane plaka ne moshe kto kasieret,
  edhe nqs njera prej 20 gjysheve qellon e tille, maximumi do gezohet duke pa noi cd te Waits apo Dylan aty. E jo Red House Painters, Blackbud, Martina Sorbara, apo noi Alberta Cross. ( i njef e? ) 😛
  Pershendetje e dashur!

  Loer , commentet e tua ne temat e muzikes Loer jane si commentet e mia ne temat e letersise. 😀
  Jemi shoke, me verte!

 15. uninvit3d Says:

  Ore John gray Djali,
  s’behet fjale per kursim parash. Eshte gje tjeter ne loje. Kemi seder.
  Eshte si puna femijes, sa me pak ti japesh aq me i dashur edhe i dhimbshur behet, coc e ka nje fare vlere e respekti kur rritet.

 16. El Perro del Mar Says:

  Aberdeen City
  Aberfeldy
  Absolute Whores
  A.C. Newman
  Action Action
  Ryan Adams[citation needed]
  Agent Sparks
  The Ailerons
  Air Traffic
  Airhead
  The Airborne Toxic Event
  Albert Hammond Jr.
  The Album Leaf
  All Girl Summer Fun Band
  All-Time Quarterback
  Alterkicks
  Ambulance LTD
  American Analog Set
  American Football
  Amy Millan
  Anathallo
  And You Will Know Us By The Trail Of Dead
  Animal Collective
  The Anniversary
  The Antlers
  Anthony Green
  Apollo Sunshine
  Apostle of Hustle
  The Apples in Stereo
  The Appleseed Cast
  The Aquarium
  Arab Strap
  Arcade Fire
  Arctic Monkeys
  Archers of Loaf
  Archeology
  Art Brut
  As Cities Burn
  Asian Kung-Fu Generation
  Athlete
  Augie March
  Austin TV
  The Autumn Defense
  The Awkward Stage
  Babyshambles
  Badly Drawn Boy
  The Bamboo Kids
  Band of Horses
  Baptist Generals
  Bat for Lashes
  Battle
  Battles
  Bearsuit
  The Bohemes
  Bear vs. Shark
  Beat Crusaders
  Beat Happening
  Beauty Pill
  Beck
  The Bees
  Beirut
  Bell X1
  Belle & Sebastian
  Bell Orchestre
  Bella Dramatic
  Bellini
  The Bens
  Ben Folds Five
  Ben Kweller
  Ben Lee
  Ben Jelen
  Bens Brother
  Beta Band
  Bettie Serveert
  Between The Trees
  Beulah
  The Bevis Frond
  Be Your Own Pet
  Big Flame
  Big Japan
  Bikeride
  Andrew Bird
  The Bird and the Bee
  Birdmonster
  Bishop Allen
  Bitch Magnet
  Bitter:Sweet
  The Black Angels
  Black Eyes
  The Black Ghosts
  The Black Heart Procession
  Blackmail
  The Black Keys
  Black Kids
  The Black Lips
  Black Rebel Motorcycle Club
  Black Tie Dynasty
  Black Wire
  Bloc Party
  Blood Red Shoes
  Blonde Redhead
  The Blow
  The Bluetones
  The Boggs
  Bombay Bicycle Club
  Bon Iver
  The Books
  Born Ruffians
  Boss Hog
  Bound Stems
  Boy Kill Boy
  The Boy Least Likely To
  Boys Night Out
  Braid
  Brainiac
  Brand New
  Brandi Carlile
  The Bravery
  Brazilian Girls
  The Breeders
  Brendan Benson
  Brian Jonestown Massacre
  British Sea Power
  Bright Eyes
  Broadcast
  The Brobecks
  Broken Spindles
  Broken Social Scene
  Bromheads Jacket
  Brother Henry
  The Brothers Martin
  The Brunettes
  Built to Spill
  Buddy
  Cable
  Café Tacuba
  Cage the Elephant
  Cajun Dance Party
  Calexico
  Camera
  Camera Obscura
  Cansei de Ser Sexy
  Canvas
  The Cape May
  Cap’n Jazz
  Captain Phoenix
  Caribou
  Carpark North
  The Capricorns
  The Cardigans
  Carissa’s Wierd
  Casiotone for the Painfully Alone
  Cat Power
  Chairlift
  The Changes
  Chavez
  Chester French
  Chin Up Chin Up
  Chisel
  Cibo Matto
  Circa Survive
  Circulatory System
  Citizen Cope
  Citizens Here and Abroad
  Clap Your Hands Say Yeah
  Clearlake
  The Clientele
  Clinic
  Clor
  Cloud Cult
  The Cloud Room
  Club 8
  Coconut Records (band)
  CocoRosie
  Codeine
  Cold War Kids
  The Comas
  Come
  Comets on Fire
  Common Rotation
  The Concretes
  Contrived
  Consafos
  controller.controller
  Controlling the Famous
  The Cooper Temple Clause
  Coparck
  Copeland
  The Coral
  The Coral Sea
  Cornershop
  Corrina Repp
  The Courteeners
  The Cribs
  Criteria
  Crooked Fingers
  Crystal Antlers
  Crystal Castles
  Crystal Stilts
  Cub
  Cuff the Duke
  Cursive
  Cut Copy
  Cut Off Your Hands
  Dananananaykroyd
  Danielson
  Daniel Johnston
  Dappled Cities
  Darker My Love
  Datarock
  David Bazan
  The Days
  The Dead 60s
  The Dears
  Dear and the Headlights
  The Dear Hunter
  Death Cab For Cutie
  Death from Above 1979
  The Death Set
  The Decemberists
  The Declining Winter
  Deerhoof
  Deerhunter
  Deer Tick
  The Dentists
  Delays
  Denali
  Department of Eagles
  The Departure
  Desaparecidos
  Destroyer
  Detachment Kit
  dEUS
  Devendra Banhart
  Devin Davis
  DeVotchKa
  The Diableros
  The Dinner Is Ruined
  Dinosaur Jr
  The Dirtbombs
  Dirty Pretty Things
  Dirty Projectors
  Dismemberment Plan
  Dispatch
  The Displacements
  The Divine Comedy
  Do Make Say Think
  The Dodos
  Dogs
  Dogs Die in Hot Cars
  Don Caballero
  Dolour
  Charles Douglas
  Doves
  Dr. Dog
  Dressy Bessy
  Drive Like Jehu
  Drums and Tuba
  The Dudes
  Duotang
  Dustin Kensrue
  Thomas Dybdahl
  Ronny van Dyke
  The Dykeenies
  Eagle*Seagull
  Earlimart
  The Eames Era
  The Early November
  Echo Orbiter
  Edison Glass
  Editors
  Edward Sharpe and the Magnetic Zeros
  Efterklang
  Eggs
  Eisley
  El Perro Del Mar
  Elbow
  The Elected
  Electrelane
  Electric President
  The Electric Soft Parade
  Elefant
  Eleni Mandell
  Elephant Micah
  Eleventh Dream Day
  Elf Power
  Elle Milano
  Elliott Smith
  Eluvium
  Embrace
  Emily Haines
  Emperor X
  Empire of the Sun
  The Enemy
  Enon
  Envelopes
  Erase Errata
  Eric’s Trip
  Escanaba Firing Line
  The Essex Green
  Even
  The Evens
  Explosions in the Sky
  The Faint
  Fair to Midland
  The Fashion
  Faunts
  Feeder
  Feeding Fingers
  The Feeling
  Feist
  Fiction Plane
  Fields
  Film School
  Jeremy Fisher
  Five Times August
  The Flaming Lips
  Fleet Foxes
  Florence and the Machine
  Johnny Flynn
  Foals
  Johnny Foreigner
  The Format
  Fotos
  Fourteen Autumns & Fifteen Winters
  Franz Ferdinand
  The Fratellis
  French Kicks
  Friendly Fires
  Frightened Rabbit
  Friska Viljor
  Frontier Ruckus
  Fugazi
  The Futureheads
  Galaxie 500
  The Gamits
  Gang Gang Dance
  Gatsbys American Dream
  Get Him Eat Him
  Get Shakes
  The Get Up Kids
  Ghosts
  Giant Drag
  Girl In a Coma
  The Go! Team
  Glasvegas
  The Golden Dogs
  Gomez
  The Good Life
  Good Shoes
  Gorki
  The Gossip
  Gotye
  Graham Coxon
  Grandaddy
  Grand Archives
  Grant-Lee Phillips
  The Grates
  Great Aunt Ida
  The Great Lakes Myth Society
  Great Northern
  Adam Green
  Green Magnet School
  The Green Revolution
  Greenhornes
  Grifters
  Grizzly Bear
  Guided by Voices
  Guillemots
  Guster
  Jim Guthrie
  Guy Sigsworth
  Half Japanese
  Halifax
  The Halo Benders
  Handsome Furs
  Hard-Fi
  The Hard Lessons
  Juliana Hatfield
  Hawksley Workman
  Head Automatica
  Headlights
  Headphones
  Heather Duby
  Heavens
  Heavenly
  Hefner
  Helium
  The Helio Sequence
  Hella
  Help She Can’t Swim
  Henry’s Final Dream
  Her Space Holiday
  Hexes and Ohs
  Hey Rosetta!
  The Hidden Cameras
  The High Dials
  High and Driving
  Hinterland
  The Hippos
  His Name Is Alive
  Hit The Lights
  The Hives
  Hockey
  The Hold Steady
  Holly Golightly
  The Honorary Title
  The Hoosiers
  The Hours
  The House Of Love
  The Hush Sound
  Hot Chip
  Hot Club De Paris
  Hot Hot Heat
  Hot Water Music
  Howling Bells
  Brodie Foster Hubbard
  Hum
  Human Highway
  Husky Rescue
  Hymns
  I Love You But I’ve Chosen Darkness
  I Am The World Trade Center
  Ida
  Idaho
  Idiot Pilot
  Idlewild
  Iglu & Hartly
  Ima Robot
  I’m from Barcelona
  Immaculate Machine
  Imogen Heap
  In Case Of Fire
  Infadels
  In-Flight Safety
  Ingrid Michaelson
  Innaway
  Inspiral Carpets
  The (International) Noise Conspiracy
  Interpol
  Inviolet Row
  The Invisibles
  Iron & Wine
  Iron On
  Islands
  J Mascis and the Fog
  Jack’s Mannequin
  Jaguar Love
  Jale
  Jawbox
  Jayhawks
  Jejune
  Jem
  Jeniferever
  Jens Lekman
  The Jesus Lizard
  Jets to Brazil
  Jetplane Landing
  Jets Overhead
  Jimmy’s Chicken Shack
  JJ72
  Joan of Arc
  Johnossi
  Jonezetta
  June of 44
  Jumbo
  Junior Boys
  Just Jack
  Kasabian
  Kid British
  Kids In Glass Houses
  K’s Choice
  Kaiser Chiefs
  Kaizers Orchestra
  KaitO
  Kaki King
  Karate
  The Karl Hendricks Trio
  Kate Nash
  Kevin Blechdom
  Kevin Devine
  Kevin Drew
  Key Witness
  The Killers
  The Kills
  Kimya Dawson
  The Kinison
  Kind of Like Spitting
  King Cobb Steelie
  King Cobra
  Kings of Convenience
  Kinky
  Kiss Kiss
  Klaxons
  Klimt 1918
  Knapsack
  The Kooks
  Koos Kombuis
  Kut U Up
  La Rocca
  The Ladybug Transistor
  Ladyhawk
  Ladyhawke
  Ladytron
  Lali Puna
  Lambchop
  Larrikin Love
  The Last Shadow Puppets
  The Late B.P. Helium
  Late of the Pier
  Laura Marling
  LCD Soundsystem
  Le Tigre
  Lemon Demon
  Les Savy Fav
  Letter Kills
  Levitation
  Jeffrey Lewis
  Jenny Lewis
  Liam Finn
  Liars
  The Libertines
  Lifetime
  Lightning Bolt
  Lightning Seeds
  Lightspeed Champion
  The Like
  Limbeck
  Little Birdy
  Little Comets
  Little Joy
  The Little Flames
  The Little Killers
  The Little Ones
  Living Things
  Lodger
  The Long Blondes
  Longpigs
  Longwave
  The Long Winters
  Look See Proof
  Loris
  Los Campesinos!
  Los Dynamite
  Los Hermanos
  Los Bunkers
  Lost Ocean
  Louis XIV
  Love is all
  Lovedrug
  LoveLikeFire
  The Lovely Feathers
  The Lovely Sparrows
  Low
  Low Art Thrill
  Low Water
  Lydia
  Lykke Li
  M. Ward
  M83
  The Maccabees
  Madsen
  The Mae Shi
  The Magic Numbers
  Magneta Lane
  Magnetic Fields
  Major Maker
  The Make-Up
  Making April
  Malajube
  Man Man
  Manchester Orchestra
  Mando Diao
  Manic Street Preachers
  Margot and the Nuclear So and So’s
  Maria Taylor
  Marine Research
  Maritime
  The Mark Inside
  Mates of State
  Matmos
  Matt and Kim
  Matt Costa
  Matt Pond PA
  Maxïmo Park
  Erin McKeown
  Mclusky
  Mean Red Spiders
  Meg & Dia
  Memphis
  Meneguar
  Menomena
  The Mercury Program
  Mercury Rev
  Mesh-29
  Metavari
  Metric
  The Metros
  Mew
  MGMT
  The Microphones
  Midnight Choir
  Midnight Juggernauts
  The Midway State
  Milburn
  Milton and the Devils Party
  Mineral
  Miniature Tigers
  Minkus
  The Mint
  Minus The Bear
  The Minus 5
  Miou Miou
  The Miracle Workers
  Mirah
  The Myriad
  Model A
  Modest Mouse
  Mogwai
  The Moldy Peaches
  Moneen
  Monopoli
  The Moog
  Moonbabies
  The Mooseheart Faith Stellar Groove Band
  Moptop
  Morningwood
  Morning Runner
  Morrissey
  Mortimer Nova
  Motel Motel
  Mother Mother
  Mother Redcap
  Motion City Soundtrack
  Motocade
  The Mountain Goats
  Moving Units
  Mr Hudson & The Library
  Múm
  Mumford & Sons
  Mumm-Ra
  Murder by Death
  Muse
  My American Heart
  Mya Rose
  My Dad Is Dead
  My Brightest Diamond
  My Morning Jacket
  Myslovitz
  Mystery Jets
  Nada Surf
  The National
  The Night Marchers
  The Nein
  Neko Case
  Neon Horse
  Neon Neon
  Neutral Milk Hotel
  New Buffalo
  The New Pornographers
  The New Year
  Joanna Newsom
  Nightmare Of You
  Nine Black Alps
  No Motiv
  Noah and the Whale
  A Northern Chorus
  The Notwist
  Nova Social
  Novillero
  Now It’s Overhead
  Number Girl
  Nunatak
  The Octopus Project
  Of Montreal
  Office
  Oh No! Oh My!
  Okkervil River
  The Olivia Tremor Control
  One Night Only
  Oppenheimer
  Operahouse
  Oranger
  The Others
  Ours to Destroy
  Owen
  Owls
  Oxford Collapse
  P:ano
  P.K. 14
  The Paddingtons
  Page France
  Panda Bear
  Pandemonaeon
  The Parlotones
  Passion Pit
  The Pastels
  Patterson’s Curse
  Paulson
  Paul Collins
  Pavement
  Pedro the Lion
  Jack Peñate
  People in Planes
  The Perishers
  The Pernice Brothers
  Peter Bjorn and John
  Phantom Planet
  Phoenix
  Phofo
  Piano Magic
  Piebald
  The Pigeon Detectives
  The Pillows
  Pilot Speed
  Pinback
  The Pink Spiders
  PJ Harvey
  Plain White T’s
  Plunkett
  Pocket Symphonies
  Poets of the Fall
  Polvo
  Pony Up
  The Polyphonic Spree
  The Ponys
  The Popguns
  Portastatic
  Portugal. The Man
  The Postal Service
  Power Pirate
  Powerspace
  Pram
  Pretty Girls Make Graves
  The Primitives
  The Promise Ring
  Protein
  The Protomen
  Prototypes
  This Providence
  Psapp
  The Psychedelic Furs
  Pull Tiger Tail
  Pulp
  Punchline
  Pussy Galore
  Josh Pyke
  Quasi
  Q and Not U
  Rachel’s
  The Raconteurs
  Rademacher
  Radioactive Sago Project
  Randevyn
  Railroad Jerk
  Rainer Maria
  Raining Pleasure
  The Rakes
  The Rapture
  Ra Ra Riot
  The Rascals (English band)
  Ratatat
  The Raveonettes
  Razorlight
  The Real Tuesday Weld
  Red House Painters
  The Red Paintings
  The Redwalls
  Red Sparowes
  R.E.M.
  Fionn Regan
  Regina Spektor
  The Reigning Sound
  Ike Reilly
  Reindeer Section
  The Republic Tigers
  The Reputation
  Reverend and the Makers
  Rheostatics
  The Rifles
  Rilo Kiley
  Ringside
  Rio en Medio
  The Roaring 20’s
  The Robot Ate Me
  Rodan
  Rodrigo Y Gabriela
  Rogue Wave
  Rollerskate Skinny
  Rooney
  The Rosebuds
  Royal City
  Royal Trux
  The Rumble Strips
  Russian Circles
  Russian Red
  The Russian Futurists
  Roti
  Sajama Cut
  Salem Hill
  The Salteens
  Sam Roberts
  Santigold
  Sarge
  Saucy Monky
  Saves The Day
  Say Anything
  Say Hi
  Scarling.
  Scrawl
  Sea Wolf
  The Sea and Cake
  The Sea Urchins
  Sebadoh
  Secret Machines
  Seneca Hawk
  The Sequins
  The Servant
  Servotron
  Seventh Rain
  She and Him
  Shellac
  Sherwood
  Davetta Sherwood
  The Shins
  Shiny Toy Guns
  Shipping News
  Shitdisco
  The Shondes
  Shonen Knife
  The Shot Heard ‘Round the World
  Shout Out Louds
  Shout Out Out Out Out
  Shudder to Think
  Shugo Tokumaru
  Sick Puppies
  Sidonie
  Sigur Rós
  Silkworm
  Silversun Pickups
  Silverchair
  Simple Kid
  Chris Singleton
  The Six Parts Seven
  Skydiggers
  Sky Larkin
  The Slaves
  Sleater-Kinney
  Slint
  Elliott Smith
  The Smiths
  Smog
  Smoosh
  Smudge
  The Smugglers
  Snow Patrol
  The Softies
  So Shush
  Soltero
  Someone Still Loves You Boris Yeltsin
  Sondre Lerche
  Sons and Daughters
  Soul-Junk
  South
  The Sounds
  Sound Team
  Space
  Sparklehorse
  Spearmint
  The Spinanes
  The Spinto Band
  Spiritualized
  Spokane
  Spoon
  Stars
  Starflyer 59
  Starlight Mints
  Starsailor
  The Static Jacks
  Stellastarr
  Stereo Total
  Stereolab
  Stereophonics
  Subtle
  Sufjan Stevens
  The Stills
  Straylight Run
  The Strokes
  The Submarines
  The Subways
  Suit of Lights
  The Sundays
  Sunday’s Best
  Sun Kil Moon
  Sunny Day Real Estate
  Sunset Rubdown
  Sunset Valley
  The Sunshine Fix
  The Sunshine Underground
  Super Furry Animals
  Superchunk
  Superdrag
  Swirlies
  Sloan
  Tahiti 80
  Taken By Cars
  Taking Back Sunday
  Tally Hall
  Talkdemonic
  Tammany Hall NYC
  Tangiers
  Tapes ‘n Tapes
  Tav Falco’s Panther Burns
  Ted Leo and the Pharmacists
  The Teenagers
  Tegan and Sara
  The Tender Box
  Telenovela Star
  The Temper Trap
  Tender Trap
  Tera Melos
  Terminal
  Test Icicles
  Thee Oh Sees
  The Thermals
  These Are Powers
  These Arms Are Snakes
  They Shoot Horses, Don’t They?
  They Might Be Giants
  Thinking Fellers Union Local 282
  This Day and Age
  This Will Destroy You
  This Providence
  Three Mile Pilot
  The Thrills
  Throw Me the Statue
  Throwing Muses
  Thrush Hermit
  Thunderbirds Are Now!
  Tickle Me Pink
  Tiger Trap
  Tilly and the Wall
  The Ting Tings
  The Tiny
  Tiny Vipers
  Titus Andronicus
  Tokyo Police Club
  Tortoise
  Travis
  Trembling Blue Stars
  Tsarina
  Turn
  TV on the Radio
  The Twilight Sad
  Twilight Singers
  Twisted Wheel
  Two Door Cinema Club
  Two Hours Traffic
  Twothirtyeight
  Ugly Casanova
  Unkle Bob
  Vampire Weekend
  John Vanderslice
  Chad VanGaalen
  Velocity Girl
  The Velvet Teen
  Versus
  The Very Hush Hush
  VHS or Beta
  The View
  Kurt Vile
  Viva Voce
  Vive La Fête
  Volcano Choir
  The Von Bondies
  The Vox Jaguars
  Voxtrot
  The Walkmen
  Jeremy Warmsley
  Patrick Watson
  We Are Scientists
  We Are Wolves
  The Weakerthans
  The Wedding Present
  Weezer
  We Were Promised Jetpacks
  Wet Confetti
  What Made Milwaukee Famous
  Wheat
  White Lies
  White Rabbits
  Winter Gloves
  WinterKids
  Wintersleep
  Wolf Parade
  The Wombats
  The Woodentops
  The Wrens
  Xiu Xiu
  The xx
  Yeah Yeah Yeahs
  Yeasayer
  Yeti
  Yo La Tengo
  You Say Party
  Young Knives
  Youth Group
  Zoppo
  The Zutons

  kto kishte wiki

 17. Tom Meighan Says:

  I’m on it, get on it
  The troops are on fire!
  You know I need it, much closer
  I’m treading just a little more
  Step on it, electronic
  The troops are on fire!
  I’m much deeper, a sleeper
  Waiting for the final trip

 18. loer kume Says:

  🙂
  ceshtja eshte qe une si rob ,me smiley, para se te leshoja copezat e mia shtegtare letrare, jam mare seriozisht me muzike, dhe akoma luaj muzike 🙂
  meqe indie si tonus i modes underground te kohes, nuk eshte aspirata ime me e madhe nuk dmth qe te humbas ne limbon nihiliste muzikore. arcade fire i kam degjuar dhe me pelqejne. shakira me ka dhene me shume.
  teorite e mia muzikore nuk jane praktika ime muzikore. po flas per jeten. dhe nese prisni great depression apo ndonje lufte verdalle, mos shihni aq larg, se eshte afer, ngjitur me ne. kush ka sy te shikoje, kush ka veshe te degjoje. kur del nga zhgualli kupton qe lufte do besh cdo dite qe hap syte ne mengjes. dhe lufta duhet mare me alejandro qe te ece persembari, se ndryshe mer tone serioze dhe nuk te nxjerr askund sakte 🙂
  smile people!

 19. uninvit3d Says:

  Indie-t nuk jane rober depresive me lal, se ngele tu thene smile. Ka robi i fare serioziteti 😀 po sdo me thene qe sdime me qesh. Hajt i tqeshme per ty 😀 😛

 20. loer kume Says:

  thanks thanks, nuk ka si smiley 😛
  xixellonja, jam frymezuar per nje muzike underground vetem per ty 😛

 21. Xixellonja Says:

  Loer une pse s’te njoh dhe me paska shpetuar Shakira pa e cituar, nejse qendron dhe ajo qe te paska dhene me shume varet se cfare te ka dhene muzikalisht gjithmone po flasim. Ama po te jete keshtu s’po dua ti futem muzikes kurre se mos perfundoj qe te pelqej Gigi d’Alessio. Po te pergjigjem duke cituar uninvit3d: Indie-t nuk jane rober depresive me lal, se ngele tu thene smile e flm per kengen aq shume underground sa s’paska nevoje ta varrosesh 😉

 22. loer kume Says:

  une mendoj se muzikes xixe, nuk duhet ti veme borderline, e as ta kuadrojme neper suaza muzikpolitike, se eshte gjynah. nja tre breza pas nesh, i bie te thone, indie? pffff, e keshtu me rradhe. muzika eshte e bukur, dhe e pafundme, qe nga gili e gigi d alessio, e deri te absolutely QUEEN, dhe muzika klasike, elektronike, e muzika ritmike neper xhunglat e kongos. ja po ta them une, qe do kesh nej moment ne jete qe do jete nje kenge e d alessios ne sfond, te cilen do e kujtosh me nostalgji tere jeten ne vazhdim.
  stop klasifikejshen, sepse i bie te gjykejshen, e i bie te mekatejshen pastaj 😉
  xhust shijejshen

  (s po them absolutisht qe ti nuk e shijon arcade fire, dhe qe nuk ke te drejte te vrasesh xixellonjen, ate te gilit e? just stop pilitics e “ky ben, ky nuk ben”)
  😀

 23. El Perro Del Mar Says:

  meqe u hapen depot degjoni TALLAVA & TURBO FOLK pastaj… 🙂
  Loer, e kishe nisur mir, qe te thuash qe nuk me pelqen Indie nuk do te thote qe te gjykosh nje tjeter qe e pelqen! Indie dihet, eshte depressive, eshte per nje lloj te caktuar njerezish, ashtu si cdo rryme qe nuk degjohet nga gjithsecili!
  D’alessio Sucks per mua psh,; kjo nuk do te thote qe nuk jam romantik apo sme pelqejne romantiket! Ka romantike shume me te mire se ky! Per ata qe pelqejne Gigin ndaloj thjesht tek nje … No Comment!

 24. loer kume Says:

  ty s te pelqen gigua, ndersa une ne asnje sekonde te diskutimit nuk thashe qe s degjoj indie. kam degjuar dhe ditur permendesh dy albumet e para te the killers psh, kur ne shqiperi te tere 18 indie te tanishem ose sa kishim mesuar qe ka pasur nje bande qe quhej the doors, ose degjonin me jargavitje justinin dhe britneyn.
  meqe ra fjala, pse askush ketu nuk permend asnjehere nje bande fantastike te quajtur arctic monkeys?
  dhe meqe ra fjala, mua me pelqen shume gjithashtu dhe kjo kenga
  😀

 25. uninvit3d Says:

  Loer sa sh qe shkru, po sthu asigjo.
  Ose edhe mund te thush, po i rrenon gjitha me kto linqe kake qe ven.

  El Perro del mar,
  perkufizimin me te sakte per Indie e japin jo iNdiet, sh e forte. Me u mek nga te qeshmet. Mu me bejne commentet edhe linqet e loerit depresive psh, edhe tuck fuck ne moment i fus nji EELS me u qetesu, e me mendu qe jeten ashtu sic ta ruin-in edhe ta ndricojne kenge te bukura, edhe te lezetshme si kto qe degjoj, edhe di te degjoj vetem une. 😀
  Shnet edhe men o zot, qe mos flisni me brockulla ven e pa ven. 😛

 26. loer kume Says:

  me shume se sa kam thene une, ka thene kesha, blah blah blah!
  kur ti deklaron se ketu jane folur brockulla. me thuaj pak te lutem tani, me argumente bindese, ku ka brockulla ketu?
  ceshtja behet serioze, sepse ti ve gishtin dhe gjykon.
  gjykimi eshte mekat.
  mekati eshte pjese domethenese e realitetit.
  realiteti eshte i eger.
  muzika eshte instrument shkeputje.
  shkeputesh me ritme tamburesh.
  ritmet i gjen te disco jockey music.
  DJ i gjen verdalle.
  verdalle eshte gjere, ti mos u kufizo.
  kufiri frenon qejfin.
  bej qejf! 😀

  dhe mos shkel gazin te cilesosh brockulla fjalimet e njerezve qe nuk jane ty, “ven e pa ven” 😉

 27. uninvit3d Says:

  Keq kur perdor smiley, keq kur nuk perdor. 😀
  Sa harxhove gjithe kto fuqi me ket shkrim, kishe shkr naigje per ne Indiet , edhe do ta vleresonim shume.
  Se kshu eshte, degjon muzike kot me kot, aheng e shakira kesha, edhe e mer jeten edhe commentet e robve seriozisht 😀
  Kurse ne degjojme muzike te mire edhe paksa serioze, edhe commentet e robve i marim me i freskllik vollge anej nga darka ,prane detit. 😛

  E mos u merzit , hajt tkeqen. ♥ hahah

 28. loer kume Says:

  🙂
  viva la vida!

 29. El Perro Del Mar Says:

  (të gjithë sëbashku… 🙂

  Doo do doo do doo do do doo..

 30. El Perro Del Mar Says:

 31. loer kume Says:

  djemte u shperblyen mire mbreme 🙂

 32. desaparacidos Says:

  Morren vetem ate qe meritonin Loer.

 33. loer kume Says:

  po su ankova o burre! cke qe merzitesh?

 34. desaparacidos Says:

  Loer : vetem mos me dil para se do te shqyej! ( copyright A.T )

  Sidoqofte, seriozisht tani. Normal qe AF e meritojne. Emmy u kujtua te shikoje indie ( AF jane indie? ) tani, ndersa festa ka mbaruar. Mah!

 35. Wild`Honey Says:

  AF ishin Indie. Mbas cmimit … do njihen me shume. (Me verte, c’deshen me cmimin kto ier?)

  P.s
  Rrofte NICK CAVE! Ne te tilla raste ta shperblefshim.

 36. loer kume Says:

  grammy more jo emmy, po degjo, se mos i mer inat tani qe u vleresuan nga estabilishmenti? :D:D:D

 37. desaparacidos Says:

  Absolutisht jo. Edhe pse mendoj qe Emmy eshte nje budallallik, me behet qejfi sepse me siguri shume njerez do i degjojne AF.

  Pas shume muajsh, po vleresoj vertet edhe The Suburbs qe ne fillim nuk me bindi aq shume.

 38. loer kume Says:

  po ti bere namin per suburbs o burre, tani e gjete ta vleresosh? dhe kur? tani qe e kane vleresuar grammy (jo emy)
  kete do ta marrin vesh te tere. qe je bere cun grammy! rrofte LADY GAGA!

 39. Ridik Says:

  thjesht te magjishem!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: