Archive for June, 2010

Masakra e Manastirit

30/06/2010

nga L.Gërveshi

Pas përfundimit të revolucionit grek, ushtarët shqiptarë që ishin angazhuar me turqit u kthyen në fshatrat e lindjes duke shkaktuar trazira. Me pretekstin se nuk u ishin paguar rrogat ushtarëve, një varg komandantësh shqiptarë u larguan nga shërbimi zyrtar. Ndërkohë, Besëlidhja e Beratit  (krijuar më 1828) kishte mundur të tërhiqte në anën e vet edhe disa kapedanë grekë që qëndronin në krahinat e tyre për t’i mbrojtur nga dhuna osmane.

(more…)

Down Rock Qershor

29/06/2010

Gil Scott - Heron

 1. Human Jungle (Take It Easy Hospital)
 2. Measure (Field Music)
 3. Black Keys (The Minutes)
 4. Learn By Example (Tarlton)
 5. Hollywood (Codeine Velvet Club)
 6. Mixtapes (Plushgun)
 7. Me And The Devil (Gil Scott-Heron)
 8. Butch (Saint Motel)
 9. Arm Over Arm (Screaming Females)
 10. My Name Is Lion (The Morning Pages)
 11. Latin America (Holy Fuck)
 12. Colors (The Pass)
 13. You Won’t Be Happy With Me (Tenlons Fort)
 14. Six Is One (Free Electric State)
 15. Gloomy In Us All (Thunder Buffalo)
 16. Kandi (One EskimO)
 17. Hug the Harbour (Emma Pollock)
 18. Semaphore (Bettie Serveert)
 19. Symphonies (Dan Black feat. Kid Cudi)
 20. Twilight (Elliott Smith)

Një falenderim i përzemërt, si çdo muaj, miqve që bëjnë të mundur ndarjen e këtyre këngëve. Turma e Egër dhe Cabaldixit

Në seksionin ” Shkarkim” mund të gjeni akoma këngët e muajve të shkuar, e ti shkarkoni falas e ligjërisht ( egziston fjala ligjërisht në shqip? ) .

Patetikja te “1984” e te “I huaji”

28/06/2010

Pata folur, para ca kohe, për mediokritetin e disa veprave të famshme, respektivisht, 1984 dhe I huaji. Në mungese kohe s’kam pasur kohe të sqaroj më mirë së çfarë doja të thoja, deri më sot. Shyqyr Z-tit, është e dielë dhe mund të shpall bindjet e mia.

(more…)

Shkrimtari

24/06/2010
Saramago: “Kurrё nuk e besova se do bёhem dikushi nё jetё. S’kam qёnё aspak largpamёs.”

Njё udhёtim i mrekullueshёm nё Ishujt Kanarius. Mbёrritem aty nga darka. Lagёshtirё dhe vapё, turistё amerikanё e anglezё, me pije ndёr duar qё ua dehte shpirtin, tё gatshёm tё kalojnё çdo kufi mirёsjelljeje. Dhe unё mes tyre duke pritur tё kalojё nata, qё tё nesёrmen tё nisja udhёtimin pёr nё ishullin Lansarote, nё fshatin Tias pёr t’u takuar me shkrimtarin, vepra e tё cilit mё kish mahnitur duke e lexuar.
Njё shkrimtar i madh, njё shtёpi e mrekullueshme, njё bashkёshorte e çuditshme, 2 qenё qё na ngatёrroheshin nёpёr kёmbё, fotografi dhe piktura rreth nesh. Pёrtej dritares – kopshti me lule. Mё tutje oqeani – njё kaltёrsi pafund.
Shkrimtari vetё – ashtu si e kisha parё nё tё gjitha fotografitё deri atё çast, nje komunist qё kurrё nuk tha “shpresa mori fund”. Kurrё nuk u trishtua pёr vitet e humbura tё besimit nё njё mur qё u shemb pёrpara syve tё tij si njё ndёrtesё prej letre. Njё shpirt revolucionar, qё e jetoi revolucionin dhe tani ёshtё i dёnuar tё shohё popullin e tij tё notojё nё njё det boshёsie, mireqenieje dhe shpёrdorimi tё kotё. Njё njeri qё nuk hezitoi tё ngrejё grushtin kundrejt qёllimit absurd tё Europёs sё Bashkuar, t’iu kundervihet tё ashtuquajturve “europianё tё kulturuar”, tё cilёt mbyllin sytё pёrballё shumё problemeve politike si nё ish-Jugosllavi e nё shtetet pёrreth. Ky zotёri i letёrsisё bashkёkohore, pёr mendimin tim njё ndёr shkrimtarёt mё tё mёdhenj tё tё gjitha kohёrave, pranoi tё na priste pёr 30 minuta, por na duroi pёr 2 orё. Ishte i mrekullueshёm ju them…. e nёse nuk mё besoni lexoni faqet ne vijim. (more…)

Shtëpia ime

23/06/2010

 

poezi nga Edvin Kukunja

Gjuhë, shtëpi e shpirtit tim
mendimi, dëshirë e përjetësisë (more…)

Epilogu

19/06/2010

poezi nga Visar Zhiti

Jeta është më e pakët se shpresat

E megjithatë unë shkruaj poezi
pa m’i lexuar askush.
Ndoshta dhe era e natës nuk i lexon fare yjet,
mbase dhe shkëmbi në bregun e detit
s’ndien asgjë nga dufi i dallgëve (more…)

Beautiful Losers

18/06/2010

Dy jetë paralele. Një burrë i obsesionuar nga vdekja e gruas së tij Edith,e cila ka vrarë veten,dhe nga raporti i tij intelektual dhe seksual me F.,një personazh i çuditshëm,që do zbulohet më vonë të jetë dhe ish-dashnori i gruas,i cili e drejton drejt zbulimit të së vërtetës. (more…)

Atje ku horizonti është më i qartë

14/06/2010

Mbrëmje e freskët tetori .

Valixhet e përgatitura ishin mbi shtratin tim. Ndjeva si një buzëqeshje e hollë më kaloi rishtaz në fytyrë, e papërmbajtur, mbase e pataktë. Taksia po priste poshtë shtëpisë. Nuk kisha dashur  të më shoqëronte im atë dhe pse ai kishte këmbëngulur shumë, por  i thashë jo. Doja të ikja vetëm në statcion, doja t’i shijoja e vetme ato minuta transformimi… (more…)

duke peshkuar

11/06/2010

 

 

nga Edvin Kukunja

..a tribute to Cohen

Zoti është kut i shpresës time
Shpresa është kujtesë e së ardhmes
E panjohura, humnerë e kujtesës, kut
i besimit tim, rrugëtimi im është
ecejake përgjatë përshtjellimit
të gjuhës time në brendësi të Shpirtit (more…)

Zërat

08/06/2010

 

nga Arti Lushi

Zëri i parë: më ka marrë malli për fëmijërinë.
Zëri i dytë: sidomos për aranxhatat, këngët e Parashqevi Simakut dhe karrocat me guzhineta.
Zëri i tretë: (ndërkohë po mendonte rreth një fisi indianësh që tymosnin hashash në shkretëtirë; dimesioni shpirtëror i të cilëve arrinte deri në atë rrafsh intimiteti sa bashkëbisedonin me Krijuesin me të njëjtin zhargon siç bisedonin me gruan, femijët e tyre apo me gjarpërin e shtëpisë. Këtu djali gjente filozofinë e jetës: kaq mjaftonte për të qënë një Sokrat i vetpërkufizueshëm me… (more…)

Askush nuk di gjë për macet persiane

06/06/2010

nga Xixëllonja

Askush nuk di gjë për macet persiane…
Nuk di apo s’duhet të dijë? Jo, s’duhet të dijë është përgjigjja , në asnjë mënyre jo nëse keto mace jetojnë ne Iranin e sotëm të z.Ahmadijenad e obërrtarëve te tij.
Sensacion burgosjeje  alternuar me spazma periodike lirie të jep kjo ngjarje. (more…)

fuckin’ heshtje!

04/06/2010

nga Loer Kume

Njerëz njerëz! Ku janë njerëzit? Iku i fundit para pak…
Muzikë muzikë! Ku është dreqi i muzikës? Nuk ka asnjë notë për be. Jam në një hapësire të madhe me mure që vijnë era bojë. Pa muzikë. Asnjë tranzistor nuk ka përreth që të më japë ç’ka kërkoj e të më mbushë veshët. (more…)

Kalojnë gra që ty të ngjajnë

02/06/2010

nga Shkëlqim Çela

Kalojnë gra që ty të ngjajnë –

me gërshetin si litar mbi supe

dhe unë dënohem prapë

me varje në shtylla të ngurta grashë të huaja.

(more…)

Komunizmi vjen tash si pyetje

02/06/2010

nga Shkëlqim Çela

Detaj karboniferi, kërshëri

Adoleshentësh që fjalën “party

E përdorin në kuptimin e dëfrimit.

(more…)