5 këngë për Jezusin

by


Worship

nga Erold Dangëllia

Johnny Cash – Personal Jesus (Cover Depeche Mode)

Si çdo album American Recordings ku Cash ka dhuruar zërin për një seri të gjatë cover-ash , ka qëne gjithmonë as më shumë e as më pak sesa Rick Rubin prapa skenave, i cili ka bërë te mundur dhe ka menduar për të gjitha.Për këtë cover ai kërkoi ndihmën e John Frusciante për ta përshtatur këngën në një version akustik nën nuancën e “notave blu”.

Personal Jesus është mishrimi i Jezusit ,pasi personi që qëndron pranë nesh mendohet si një i tillë.Nuk e di a ka qënë ideja e Cash apo Rubin cover-izimi i kësaj kënge por mendimi i saj përcillet mjaft qartë nëpërmjet zërit kumbues të “njeriut me të zeza” ose Man in Black siç e quajnë amerikanet. Versioni i Cash mbetet një nga të preferuarit e mi.

U2 -Wake up dead man

Është viti 1997 kur U2 publikojnë albumin e tyre të nëntë .Albumi i titulluar “Pop” është një album koncept nga grupi ku kritikat duket sikur e mbytën këtë album në periudhën qe doli.Në pjesën e prapme të albumit kur gishti ndalon tek kënga e 12 dhe e fundit qëndron pikerisht “Wake up dead man”.

Ndoshta Bono e ka lënë me qëllim të fundit këtë këngë? Nuk e dimë. Por ajo qe dimë është që pjesëtarët e grupit kanë pasur që në fillim një interes mbi krishtërimin. Mund ta quajmë si kënga më e errët e albumit. Është një thirrje që i behet Krishtit për tu rikthyer ne toke pasi këtu situata duket e pashpresë. Teksti i kënges është gjithë shpresë për ato të cilët vazhdojnë ta kenë besimin.

Bob Dylan – Every grain of sand

Bob Dylan. Ah Bob Dylan, numri i këngëve të tij vazhdon e vetëm shtohet nga viti ne vit. Kënga më sipër publikohet në vitin 1981. ”Shot of love” quhet albumi. Kënga arrin të futet dhe ne kolonën zanore të filmit “Another day in paradise”. Nuk mbaron me kaq pasi kënga është performuar dhe tek varrimi i Johnny Cash ne vitin 2003 nga Emmylou Harris dhe Sheryl Crow. Për keto arsye nuk mund të mos futej në këte listë.

Kënga përmban shumë rreshta biblikë dhe ka që mendojnë që është marre nga rreshtat e William Blake “Auguries of Innocence”. Duke pasur parasysh qe Dylan kohet e fundit e ka deklaruar veten si nje kristian i devotshëm me sa duket fillimet e tij kanë qënë shumë më parë. Besimi tek Zoti dhe disa vergje të këngës të mara nga Bibla vendosin një tullë më shumë mbi piramidën që Dylan po ndërton prej dekadash.

Joan Osborne – One of us

Kënga është shkruar nga Eric Bazilian por meritat i ka marrë thuajse të tëra Joan Osborne. Kënga daton në vitin 1995. Është këngë që bën pjesë në albumin Relish.

Teksti i këngës është shumë i qartë ku dallohet fare mirë nje afrim i njeriut me zotin.Edhe një misherim të zotit pse jo. Ajo që çdokush mendon dhe bën në dëshire apo gezimi,vuajtje apo mundim . Janë disa pyetje dhe mënyra të përfytyruarit të Zotit sipas fantazisë te çdokujt.

Bob Dylan – Knocking on heavens door

Përsëri Dylan zë vend në këtë klasifikim dhe përforcon pozitën e tij në lidhje me besimin dhe Zotin. Kënga e performuar nga shumë e shumë artistë pas tij saqë të shumtë janë që kanë bëre pyetjen: “Pse Bob Dylan e ka bërë këtë këngë?”.

“It’s getting dark too dark to see
Feels like I’m knockin’ on heaven’s door”

Dy vargjet e mësipërme nga kënga…një situatë ku frika dhë ideja që gjithshka po merr fund shpalosen shumë mirë për dëgjuesin.Por jo vetëm kaq sepse shpesh herë kjo frikë kthehet dhe në çlirim, me mendimin që ndodhet një vënd që quhet Parajsë, ka arritur të ndihmojë të shumtët që besojnë tek Ajo. Por jo pjesën tjetër.

nga 00Genti

God’s gonna cut you down – Johnny Cash
Sa here qe dal nga shpia kjo esht kenga e pare qe ve ne ipod e me duket sikur jam ne noi skene filmi. Ka nje video bardhe e zi e nje seri artistesh te njohur brenda. Cash nga tekstet dukej se besonte ke krijusi dhe ideja e ksaj kenge qendron qe heret ose vone do marresh nje shperblim per ate qe ben ne jete e megjithse nuk jam besimtar e sbesoj qe esht zoti ai qe vendos por esht e natyrshme qe nese percon negativitet ne jete do te bej rikoshet heret a vone.

Hallelujah – Jeff Bucley
Ndoshta jo aq fetare sa tingellon ne titull po prape nje kenge shume e ndjeshme nga nje kantautor briliant qe te merr me vete siper reve e te kthen prape ne toke. Vargjet e preferume jane
“well, maybe there’s a god above
but all i’ve ever learned from love
was how to shoot somebody who outdrew you”
Eulogy – Tool
Nje nga grupet e mija te preferume ne 2001 – 2002 vetem kto dhe Kyuss degjoja gjith diten. Tekstet e tij shpjegojn me se miri bindjet anti fe dhe zot te Maynard.
“Come down. Get off your fuckin cross.
We need the fuckin space to nail the next fool martyr” thote nga fundi i kanges.

Jesus doesn’t want me for a sunbeam – The Vaselines
E regjistruar nga Skocezet The Vaselines nen titullin Jesus want’s me for a sunbeam. Kjo esht nje parody e nje kenge per femije te quajtur I’ll be a sunshine. The Vaselines e ironizuan dhe e re-nxoren me titullin Jesus don’t want me for a sunbeam. Nirvana bene nje kover te saj ne unplugged in New York ku Kurt thote “rendition of an old Christian song, I think. But we do it the Vaselines’ way”

Antichrist Superstar – Marylin Manson
Titulli flet, kenget e tija flasin vete, videot e tija ghithashtu. Si mund ta leja jashte Marylin nga kjo liste. I vetequajturi god of fuck krejt qart drejtohet
“the time has come it is quite clear
our antichrist
is almost here…
it is done”

nga Darien

Tom Waits & Gavin Bryars – Jesus Blood never Failer me Yet

Jacques Brel – Le bon D-eu

Fabrizio de Andrè – Via della Croce

John Lennon – G-d

Dylan Bob – In  the Garden

Bonus – Nick Cave – Jesus of the Moon


Nëse artikulli ju pëlqen na ndihmoni ta shpërndajmë, ndajeni me miqtë tuaj në Facebook

Tags:

6 Responses to “5 këngë për Jezusin”

 1. squarepusher Says:

  Spaceman 3 – Walkin’ with Jesus

  Wilco – Jesus, etc

  Bonnie “Prince” Billy – I See a Darkness

  Tom Waits – Jesus Gonna Be Here

  Sufjan Stevens – The Transfiguration

 2. Xixellonja Says:

  Po ve 5 kenget e para qe me erdhen ne mend menjehere dhe duke perjashtuar ato me siper qe keni vene. S’jane te gjitha per Jezusin por dhe per zotin, nejse po ne te njejten familje jemi.

  1. Bob Marley – Redemption song (dhe cover-i i Strummer eshte i bukur)

  2. Emmylou Harris – Jerusalem Tomorrow

  3. Sufjan Stevens – To Be Alone With You

  4. Tori Amos – Mrs. Jesus

  5. Francesco Guccini – Dio è morto

  ps.megjithate 5 eshte nr shume i vogel ufff sa te tjera mund te shtohen.

 3. al Says:

  ej nese sbeni nje shpjegim se cfare do te thote kenge per Jezusin ktu behet rromuje. Per jezusin- per cilin? – kunder – pro – majtas – ekstra?

  ca bashkon personal Jesus me redemption song?
  Ca lidhje ka mes Halleluia dhe Nockin on heavens door?

 4. 5 albume të çudiçme për çuna si puna jonë. | Tirana Calling Says:

  […] Mode – Best Of Këtu, Eroldi fliste për Personal Jesus (pavarsisht se ishte versioni Cash). Kënga është pasaporta e […]

 5. 5 albume të çuditshme për çuna si puna jonë. | Tirana Calling Says:

  […] Mode – Best Of Këtu, Eroldi fliste për Personal Jesus (pavarsisht se ishte versioni Cash). Kënga është pasaporta e […]

 6. 5 albume të çuditshme për çuna si puna jonë. | Media e lirë Says:

  […] Mode – Best Of Këtu, Eroldi fliste për Personal Jesus (pavarsisht se ishte versioni Cash). Kënga është pasaporta e […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: