El pueblo unido, jamás será vencido,

by

El pueblo unido, jamás será vencido,
el pueblo unido jamás será vencido…

De pie, cantar
que vamos a triunfar.

Avanzan ya
banderas de unidad.
Y tú vendrás
marchando junto a mí
y así verás
tu canto y tu bandera florecer.
La luz
de un rojo amanecer
anuncia ya
la vida que vendrá.

De pie, luchar
el pueblo va a triunfar.
Será mejor
la vida que vendrá
a conquistar
nuestra felicidad
y en un clamor
mil voces de combate se alzarán,
dirán
canción de libertad,
con decisión
la patria vencerá.

Y ahora el pueblo
que se alza en la lucha
con voz de gigante
gritando: ¡adelante!

El pueblo unido, jamás será vencido,
el pueblo unido jamás será vencido…

La patria está
forjando la unidad.
De norte a sur
se movilizará
desde el salar
ardiente y mineral
al bosque austral
unidos en la lucha y el trabajo
irán,
la patria cubrirán.
Su paso ya
anuncia el porvenir.

De pie, cantar
el pueblo va a triunfar.
Millones ya,
imponen la verdad,
de acero son
ardiente batallón,
sus manos van
llevando la justicia y la razón.
Mujer,
con fuego y con valor,
ya estás aquí
junto al trabajador.

Y ahora el pueblo
que se alza en la lucha
con voz de gigante
gritando: ¡adelante!

El pueblo unido, jamás será vencido,
el pueblo unido jamás será vencido…

1 maj 2009

Bertolt Brecht – Pyetjet e një punëtori lexues

Advertisements

2 Responses to “El pueblo unido, jamás será vencido,”

 1. dieyllka Says:

  heshtje dhe koken poshte: ka njerez e kliente qe kane nevoje per ty!
  jam ne pune (edhe sot!) dhe nuk kam mundesi te dal e te marr pjese ne manifestimin atje jashte, me gjithe rremujen qe vjen era urine, me muzike hardcore e drum’n’bass…
  por sa keqardhje! shumica e atyre qe ulerasin nuk kane punuar as nje te mallkuaren here ose nuk kane asgje per te bere, ne pergjithesi…
  ‘gezuar 1 majin’ do e them kur te me dhembin thembrat sonte ne darke…

 2. Darien L Says:

  Te kuptoj dieyllka, te kuptoj me mire se sa mund ta marr me mendje. Per fat te keq, per shume arsye, 1 maji sot urohet me ze te ulet, me nje fare turpi, duke i futur nje doze ironie qe nuk eshte aspak e nevojshme. E megjithate, edhe me thembra te lodhura e krahet te dobet si fidane, mos harro te urosh gezuar diten e 1 majit.

  Hidhi nje sy
  https://tiranacalling.wordpress.com/2009/12/13/ashpersimi-kerkimi-dhe-ekstremizimi-i-klases-as-ne-qiell-e-as-ne-toke/

  Konica ndoshta sot do kishte thënë që Shqipëria është e paaftë të krijojë një lëvizje të vërtetë, qoftë edhe e diskutueshme si ajo që po ndodh në Greqi, Shqipëria arrin vetëm të krijojë klientë që ngrenë zërin me kamarierin ndërsa dikutojnë se si te përmiresojnë jetën e kamerierit, e këta njerë kur pine shumë e janë shumë, mund të jenë të rrezikshëm ( e habiten se si kamarieri nuk i dashuron çmendurisht duke qënë se po punojnë për të, por gjejnë shpjegim tek fakti që kamarieri s’kupton, do jetë fshatar i shkreti).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: