Saharaja

by

poezi nga  Vilson Blloshmi

 

Saharaja, larg është Saharaja,

Saharaja shkëmb e rërë e gurë,

Që ka shok veç emrin e saja

Dhe ngaqë s’sheh ëndrra, s’sheh as drurë.

Saharaja s’di të ëndërrojë.

Ajo bluan gurë me mend’ e saj…

Saharaja s’ka këngë të këndojë,

Saharaja s’ka as lot të qajë.

Saharaja nuk ka miq e shokë,

Saharaja nuk ka bijë, as bir.

Saharaja është një copë tokë,

Thonë se dhe me natën s’shkon mirë.

Natës s’i pëlqen në Sahara,

S’i pëlqen të ketë veç gurë për shtrojë;

Fjalë e dashuri e njerëz s’ka;

Perç’ e saj e zezë s’ka ç’të mbulojë.

As dhe një s’e di si është kandisur

Me kët’ plagë mbi shpinë rruzullimi,

Por se thonë në botë është stisur

Kur i duhej njerëzisë mallkimi.

Kur ai për keq e mban në gojë,

Saharaja e mban vesh e qesh.

Saharaja fillon të gëzojë,

Kur ne mallkohemi mes nesh.

E kur bie ndrojtur rrez’ e diellit

Dhe mbi gurët e pamyshkët ndrit,

I ngjan vello savani i qiellit,

Shkretëtirës shket e shkrepëtit.

Prandaj, kur urrejtjen e fortë e nxehur

Mbi dikë mallon e shfryn e shan,

Që nga skuta del kujtimi i dehur

Dhe thërret menjëherë Saharanë.

Kur mallkimi shfryn e kur kujtimi

Në pusin e harresës tret…

Kur hyn dielli e kur hesht thëllimi,

Shkretëtirë e shkretë mbetet shkretë.

Advertisements

Tags: , ,

5 Responses to “Saharaja”

 1. xhenius Says:

  A denohet o Zot mendimi?!

 2. Darien L Says:

  Po, per fat te keq po.

  Armiku i çdo diktature eshte – apo le te themi, ka qene – gjithmone mendimi.

 3. ILIRJAN Says:

  po si gjithmone dalldauket dhe njerzit e perkedhelu nga nena parti(partia komuniste) mbaheshin kurse intelektualet denoheshin dhe sot jan po keta njerz qe drejtojne dhe flasin per demokraci si rasti i ARIANIT LEKES djali i AQIF LEKES qe ka dale dishmitare shume intelektualeve perfshire dhe HSAN BLLOSHMI (xhaxhai i VILSON BBLOSHMIT) kurse sot ky ARIANITI qe ka qene spiun (LAPSI ka qene pseudonimi i tij) sot drejton PD e librazhdit
  ILIRJAN BLLOSHMI

 4. Last man on earth Says:

  Vertet, siç ka ndodhur shpesh ne kete demokracine tone Ilirjan, kasapet jane kthyer ne viktima

 5. ab Says:

  Poezi brilante!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: