Fragment në shi

by

nga Dritan Mesuli

…me mujtë,
me mujtë
me ia shqy me dhambë fytin
trishtimit,
që shpeshherë vjen e më pushton
si një dimën i pakohë,
e i vetmum
harru n’boshsinë vet!!!


Strukun n’shi
çapitesh bri legjendes
si për ta mposht!!!
Sa herë i dogja ato pemë lilipute
me rrajë n’humnerë,
përgjërime të vrejtuna
mbi supe kështjellash t’përhumuna
në zgjimin e ditës.
Me mujtë,
Po,
Me mujtë,
me e shujtë vullkanin e brengës,
thinjë n’vetull,
që përplaset
* shqy prej vetemash ofshesh,
e prej dihatjes tande,
shpend i lodhun në mëdyshjen e lotit!!!
Si dalë prej legjende,
çapitesh n’shi
e në vete
Dhe ashtu
je ma e bukur se gjithçka!!!

poezi marrë nga  “Fjalët e rruzarës”

Tags: ,

7 Responses to “Fragment në shi”

 1. bubikacurrel Says:

  por nuk luftojme kunder brengave e trishtimit ,por kunder te afermit

 2. eleato Says:

  “Sa herë i dogja ato pemë lilipute
  me rrajë n’humnerë,
  përgjërime të vrejtuna
  mbi supe kështjellash t’përhumuna
  në zgjimin e ditës”

  kto poezi Tan eshte shume e bukur.urime i her asaj qe e ka perzgjedh kte poezi.
  Te kujton sa vler kane mendimet e lindura ne dite apo nate shiu apo dhe mes shiut.

 3. xhenius Says:

  eh,sa m’kishte marr malli me t’lexu o Dritan i shkabajve:)
  se ç’kan’ nje shije t’veçant’ vargjet e tua!
  sh.falenderime per prurjen!

 4. uncle walt Says:

  Bubi a do mas shpjegosh ku ke dasht me qellue me ate komnetin tan?dhe une te ta shpjegoj poezine…

  Eleato,Xhenius po u falenderoj pas nje nicknami qe nuk e njoh….eshte kenaqesi te te lexojne,e per me teper te kete akoma boje ajo c’ka shkruaj/shkruan dikush!!!!

  Modest si gjithmone dhe ne borxh njerez!!!!!

 5. BUBI Says:

  Pershendetje uncle walt , komenti im ,
  kur lexova

  me mujtë
  me ia shqy me dhambë fytin
  trishtimit

  thjesht mu kujtua nji pjese e nji monologu te santiagos te plaku dhe deti ,ku thote ,

  ne zgjohemi ne mengjes dhe luftojme peshqit ,qe jane vellezerit tane ,

  poezia me pelqeu , po sikur te shpjgoje dicka ( mua ) do ishte me bukur

 6. xhenius Says:

  a je si je Kapedan?!

  ta kam thene qe ne mes yjesh te kerkoj dhe te gjej,e keto dit t’ftofta ketu tek un’ ,mbas mjegullash te zymta e trishtim vjeshte,me ne fund,ç’do gje u kthjellua.yjet i shof perseri….

  GEZUAR FESTAT!

  me respekt Xheni!

 7. Uncle Walt Says:

  Xheni gezuar e pershumvjet!!!:):):):):):)

  Edhe stafit te T.Calling!!!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: