Unë, vjeshta e ndoshta ti.

by
Zyrtarisht vjeshtë

Zyrtarisht vjeshtë

Letargjia e rradhës nis me dilemën e ekzistencës tënde, e panjohura ime e shtrenjte. Flenë të qeta ëndrrat e brishta, mbuluar me gëzofin e butë të qetësisë, flenë të patrazuara nga demonet gjumëprishes. Prehesh dhe ti.
Më shoqërojnë besnikërisht sytë e kureshtareve kalimtarë. Një i huaj shet perla fallso me cmime të ekzagjeruara, në cepin përballë. Edhe një gotë verë pa ty. Në dantellat e pemëve vjeshta qëndis gjurmët e ngrohtesisë së fundit. Unë kërkoj pa pushim fytyra të njohura mes kalimtarësh të huaj. Vdesin me dhimbje dhe klithma kercitjesh të mekura gjethet nën shkelje. Vdesin të ngrira përpëlitjet e mia vjeshtore për të të gjetur, e panjohura ime fisnike. Kalitur në ëndërrime ngjethëse, ti ekziston gjithkund, përvec se këtu me mua.
Iluzion, fantazi apo thjesht mosekzistence?
Lapidar i një shpirti te bardhë.
Ti fli e paprekur në cerdhet e një ndjenje që stë largon dot, se ëndrrat do të ti ruaj unë.
Sytë e kureshtarëve mbeten të vetmit shoqërues në rrugët e vjeshtës. Një i huaj shet pikturat e kopjuara të nje artisti, dhe mbi të bie borë, nga ana tjetër e rrugës vjen erë gështenjash të pjekura. Por këtë dimër unë nuk do mbes vetëm.

Advertisements

9 Responses to “Unë, vjeshta e ndoshta ti.”

 1. Darien L Says:

  A larte

  Si ambientim biles me kujton shume kete

  plus nje poezi te Cohen qe tani s’gjej dot

 2. martian haemoglobin x Says:

  poetike. nje lexim i embel:)

 3. dori Says:

  e kendshme shume 🙂

 4. yummania Says:

  bukur

 5. dudla Says:

  po njehere vjeshte, njehere bie debore, ti vuan largimin, vetmine, je i paqarte, pastaj i jep leje te flej e qete….

 6. andinh Says:

  komenti i dudla eshte per tu shtuar te cikli “komente te nxituara nga lexues te pavemendshem”

 7. Darien L Says:

  Besoj Ando se c’orientohen nga fakti qe ka shume informacione e shume pjese ku mund te kapesh ne aq pak hapesire, ca paragrafe.

  Nga ana tjeter Hem thoshte gjithmone qe gjeja me e bukur qe ka shkrujt ndonjehere ishte Pertej lumit ( apo Kasollja e Tomit, s’e mbaj mend ) , nje veper qe eshte tip nje fqae ( gjithmone nese e mbaj mend )

  Eshte e zakonshme ne fakt kjo ngaterresa midis Madhesise e Cilesise

 8. Libellula Says:

  deget e zhveshura i bejne autopsine pemeve..gjethet dritherohen nen ererat vjeshtore qe ngrene me pertese siparin e dimrit..plot evokacionre zerash e imazhesh kjo pjese…esenciale si nje fragment arratises tashme i fshehur ne ndonje skute te amigdales, dhe te se kaluares.. V.

 9. Aira Says:

  me pelqen fryma , por mund ta kishe evituar pyetjen … ka nje fryme te qarte brenda turbullimit 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: