Shtatori ne T.C

by

Ka krijuar  polemike të pashjpegueshme një artikull mbi edicionin e 10 të K’tu ka art në blog. Kritika kryesore që i bëhet është ajo që duke mos njohur vështiresite mbrapa këtij organizimi, nuk duhet të kritikohet. E kemi thënë edhe në komente, dhe e përsëerisim, që presim këdo qoftë që dëshiron të shkruajë se sa e vështire është të organizosh një koncert për se gjalli në Tiranë. Per fat të keq pra, një diskutim që mund të bëhej interesant dhe i nevojshem, degjeneroi në çështje personale e në toka të djerra nga të cilat nuk lind asgjë. Si diskutim tifozësh, tha një mik, dhe ka të drejtë.

Nuk më ka pëlqyer kurrë teknika e strucit : fut koken në rërë dhe nuk sheh problemin = problemi zhduket. Me duket se në kete rast teknika është e njëjta, përziere ndoshta më pak mendjemadhësi a keqdashje e zakonshme në rrjet, aty ku opinionet merren si ofendime personale.

Lajme : The Germs në tur, lajm që atyre të informuar mirë mbi skenen punk amerikane u duket absurd. Do doja të shkruaja një artikull mbi ta por meqë s’do gjej kohë, ja diçka të shkurtër.

Ja si shkojne gjerat : The Germs janë, për shumë midis të cileve edhe une, grupi pank më i madh i të gjithë kohërave. Koncerte që mbaronin gjithmonë në sherre dhe asnjë talent muzikor nga asnjëri prej katër anëtarëve. Këngëtari mban pseudonimin Derby Crash dhe në një moment vendos që të vrasi veten vetëm e vetëm që të bëhen të famshëm. Ideja është që të gjitha gazetat do flasin për këtë sakrifikim të këngëtarit që është gjetur i vdekur në pozicionin e kryqit.  U tha u bë! Vetëm se dy gjëra shkojnë keq : e para, vdes në një pozicion çfarëdo, e dyta, zgjedh një datë të keqe për planin e tij. Nata në të cilën Crash vret veten është 7 dhjetor 1980, e natyrisht që askush nuk flet për të!

Sidoqoftë, mbas suksesit të filmit mbi grupin, titulluar What we do is secret, ndonjë gjeni ka menduar që është e mundur të bësh lek duke riformuar The Germs duke vënë në vend të Crashit Shayne West, aktorin që e interpreton në film. Absurde! Si të reformosh The Doors më Val Kilmer që këndon! Por biznesi është biznes.

Kthehemi te ne, Tirana Calling këtë muaj propozon se di as unë mirë se çfarë. Besoj se flasim për Arti magjik i dorës së djathtë, albumi solisti i 00Gentit.

Ndërkohë po dëgjoj Gillispie, janë një grup besoj kosovar shumë interesant.

Personazh i muajti Gusht mund të jetë pak Pink, si thoni? Organizojnë një koncert shumë të madh në Durrës, me surprizë brënda : Pink nuk është Pink por dikush tjetër, nje sozi me sa duket, që këndon në playback me sa më treguan. Bileta kushtonte 1500. Nëse ndokush e ka parë është shumë i lutur të tregojë se si shkoi. Thashetheme plazhi thonë që për vitin tjetër kanë prenotuar M.Jackson.

Ndahen Oasis. Qe në fund të fundit s’është se më vjen aq shumë keq për një grup që prej vitesh nuk thoshte asgjë të re, edhe pse bej pjese të ai brez femijria e të cilit është e lidhur ngushta më britpop. Para shumë vitesh kur kishte kuptim ndaheshim në fansat e Blur kunder fansave të Oasis. Une isha e jam akoma blurist.

Tani jam vetëm kurioz të shoh si do zhvillohen karrierat personale të vëllezërve Gallagher e shpresoj të mos ribashkohen të pakten për nja 5-6 vjet. Në fund të fundit ikin me një fare dinjiteti, nuk katandisen në nivelin e grupeve tip U2 apo R.E.M.

Një rubrikë e re në Tirana C : në gjuhë origjinale. Fillojmë këto ditë më të shumtën një postim në muaj, me shkrime në italisht apo anglisht, të pamundur për tu perkthyer por edhe të pamundur për tu injoruar. Federico Lorca, Umberto Eco, Elmore Leonard e presim sugjerime.

Takimi çdomujor më këngë për shkarkim, më të mirat e botës indie nga data 25 shtator!

E pastaj libra, filma, muzikë, serial, tregime, poezi e shumë e shumë ide të tjera. Qëndroni me në.

P.S
Muaji mbas muaji T.C. bëhet pikë riferime për atë qëka të bëjë me muzikë letërsi kinema. Nëse dëshiron mund të bëhesh pjesë, nëse ke ndonjë gjë të Vërtetë për ti thënë botës nga kjo faqe. Për gjërat e tjera është Fb.


Nëse artikulli ju pëlqen ndajeni me miqtë tuaj në Facebook

Tags: , , , , ,

5 Responses to “Shtatori ne T.C”

 1. ujku i humbur Says:

  T.C.,
  Shtatori po me duket shume interesant. Ide e bukur per te sjelle dicka ne gjuhe origjinale. Mezi po pres.
  Kam dy pyetje?
  1. Ai “koncert per se gjalli” do te thote koncert drejtpersedrejti/direkt (live)?
  2. C’u be me recensionin e filmit Public enemies?

 2. tiranacalling Says:

  Miredita Ujk-i-humbur.

  Shtatori, po, duket mjaft interesant edhe ne syte tane. Eshte edhe muaji i pare mbas pushimeve…na duhet pak kohe me u rui-fut ne te…

  Koncerti per se gjalli po, eshte ne ate kuptim, per te mos perdorur fjale te huaja. Pak qesharake ndoshta , po me mire qesharak ne shqip se sa i sakte ne gjuhe te huaj.

  Public enemies, ke te drejte, – je qepur me buke ne traste per kete P.Enemies – …askush se ka shkruar akoma per fat te keq. 😦

  Gjuha origjinale, me behet qejfi qe ti e vlereson te sakte, jemi menduar e kemi diskutuar mjaft nese eshte mire ta bejme apo jo por si perfundim vendosem qe ta provojme. Te shohim me kohen ça do ndodhi!

  Flm per vemendjen Ujk, e gjithe te mirat.
  T.C!

 3. 00Genti Says:

  nice and neat…M’pelqen me vertet ky site tani.E vertete shume grupe ribashkohen per te be diqka qe dikur kishte nje kulm njesoj si te fusesh Sir Bobby Charlton ne nje Premier Leauge team. It did work for Take That though hahaha
  Mendoj kur arrijne nje moshe nuk i shqeteson me asigjo ja disa shembuj rrenqethes konkret London Underground esht plot me reklama te Iggy Pop Car Insurance

  ose John Lydon i Sex Pistols ben reklame gjalpi tani

  dunno what to say, god works in mysteries ways I guess….

  So yeah do kem fatin te suportoj me ORCHID TRIP The Gems me 25 Nentor dhe do ju tregoj per experiencen dhe nese they’re still kickin ass…I really hope they won’t try and sing in tune…

  I like Gillespie very good band, ate albumin e regjistrun live te gjithin per 2 ore Isa e Guri jane klas njerez I love em…

  shiko kete mbi THE GERMS

  shiko “Orchid Trick” live nga ORCHID TRIP

  all the best guys keep on posting !!!

  00g

 4. qendrim.sabedini Says:

  Ka krijuar polemike të pashjpegueshme një artikull mbi edicionin e 10 të K’tu ka art në blog. Kritika kryesore që i bëhet është ajo që duke mos njohur vështiresite mbrapa këtij organizimi, nuk duhet të kritikohet. E kemi thënë edhe në komente, dhe e përsëerisim, që presim këdo qoftë që dëshiron të shkruajë se sa e vështire është të organizosh një koncert për se gjalli në Tiranë. Per fat të keq pra, një diskutim që mund të bëhej interesant dhe i nevojshem, degjeneroi në çështje personale e në toka të djerra nga të cilat nuk lind asgjë. Si diskutim tifozësh, tha një mik, dhe ka të drejtë.

  Nuk më ka pëlqyer kurrë teknika e strucit : fut koken në rërë dhe nuk sheh problemin = problemi zhduket. Me duket se në kete rast teknika është e njëjta, përziere ndoshta më pak mendjemadhësi a keqdashje e zakonshme në rrjet, aty ku opinionet merren si ofendime personale.

  Lajme : The Germs në tur, lajm që atyre të informuar mirë mbi skenen punk amerikane u duket absurd. Do doja të shkruaja një artikull mbi ta por meqë s’do gjej kohë, ja diçka të shkurtër.

  Ja si shkojne gjerat : The Germs janë, për shumë midis të cileve edhe une, grupi pank më i madh i të gjithë kohërave. Koncerte që mbaronin gjithmonë në sherre dhe asnjë talent muzikor nga asnjëri prej katër anëtarëve. Këngëtari mban pseudonimin Derby Crash dhe në një moment vendos që të vrasi veten vetëm e vetëm që të bëhen të famshëm. Ideja është që të gjitha gazetat do flasin për këtë sakrifikim të këngëtarit që është gjetur i vdekur në pozicionin e kryqit. U tha u bë! Vetëm se dy gjëra shkojnë keq : e para, vdes në një pozicion çfarëdo, e dyta, zgjedh një datë të keqe për planin e tij. Nata në të cilën Crash vret veten është 7 dhjetor 1980, e natyrisht që askush nuk flet për të!

  Sidoqoftë, mbas suksesit të filmit mbi grupin, titulluar What we do is secret, ndonjë gjeni ka menduar që është e mundur të bësh lek duke riformuar The Germs duke vënë në vend të Crashit Shayne West, aktorin që e interpreton në film. Absurde! Si të reformosh The Doors më Val Kilmer që këndon! Por biznesi është biznes.

  Kthehemi te ne, Tirana Calling këtë muaj propozon se di as unë mirë se çfarë. Besoj se flasim për Arti magjik i dorës së djathtë, albumi solisti i 00Gentit.

  Ndërkohë po dëgjoj Gillispie, janë një grup besoj kosovar shumë interesant.

  Personazh i muajti Gusht mund të jetë pak Pink, si thoni? Organizojnë një koncert shumë të madh në Durrës, me surprizë brënda : Pink nuk është Pink por dikush tjetër, nje sozi me sa duket, që këndon në playback me sa më treguan. Bileta kushtonte 1500. Nëse ndokush e ka parë është shumë i lutur të tregojë se si shkoi. Thashetheme plazhi thonë që për vitin tjetër kanë prenotuar M.Jackson.

  Ndahen Oasis. Qe në fund të fundit s’është se më vjen aq shumë keq për një grup që prej vitesh nuk thoshte asgjë të re, edhe pse bej pjese të ai brez femijria e të cilit është e lidhur ngushta më britpop. Para shumë vitesh kur kishte kuptim ndaheshim në fansat e Blur kunder fansave të Oasis. Une isha e jam akoma blurist.

  Tani jam vetëm kurioz të shoh si do zhvillohen karrierat personale të vëllezërve Gallagher e shpresoj të mos ribashkohen të pakten për nja 5-6 vjet. Në fund të fundit ikin me një fare dinjiteti, nuk katandisen në nivelin e grupeve tip U2 apo R.E.M.

  Një rubrikë e re në Tirana C : në gjuhë origjinale. Fillojmë këto ditë më të shumtën një postim në muaj, me shkrime në italisht apo anglisht, të pamundur për tu perkthyer por edhe të pamundur për tu injoruar. Federico Lorca, Umberto Eco, Elmore Leonard e presim sugjerime.

  Takimi çdomujor më këngë për shkarkim, më të mirat e botës indie nga data 25 shtator!

  E pastaj libra, filma, muzikë, serial, tregime, poezi e shumë e shumë ide të tjera. Qëndroni me në.

  P.S
  Muaji mbas muaji T.C. bëhet pikë riferime për atë qëka të bëjë me muzikë letërsi kinema. Nëse dëshiron mund të bëhesh pjesë, nëse ke ndonjë gjë të Vërtetë për ti thënë botës nga kjo faqe. Për gjërat e tjera është Fb.

 5. 24media Says:

  ky duket art apo?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: