Maj 2009 ne Tirana Calling

by
Skena nga In Bruges

Skena nga "In Bruges"

Ja ku jemi, perseri, si ne çdo fillim muaji, ndersa kerkojme te shpjegojme.

S”mund te mos ja dedikojme kete numer punetoreve, atyre qe jetojne akoma ne situate te njejta me 100 vjet, ata heronjte e perditshme te cilet nuk i shikojme tek shitemi te Blloku. Per kete arsye dje vume nje poezi madheshtore te Bertolt Brecht.

Po degjoj Gremzat, dhe duhet te them qe jane vertet nje grup me energji. Me pelqejne.

Kete muaj, nje fare permbledhje, flasim per Eyes Wide Shut, The hours, Koha e kometes, Che – Guerrilja , In Bruges. Letersi me artikuj mbi Visar Zhitin,  William Holding e per Simon de Bouvuar. Nga ana muzikore kthehemi me nje interviste teper interesante me Genc Salihun, zeri dhe ideja mbrapa Cute Babulja. Kenget per shkarkim falas dhe legale, diku nga data 25 maj. Ne date 15 Maj rikthehet kenga popullore, kete muaj perqendruar mbi atin e kombit, Ismail Qemal bej Kanina.

Perseri Gotan Project dhe hakmarrja e tangos, the Doors e James Morrison, Nick Cave, interviste me Genc Salihu, zeri mbrapa grupit Cute Babulja e ndonje tjeter qe po harroj.

Pastaj nje veshtrim ironik mbi gjuhen shqipe dhe mbi rinine tone.

Nderkohe mundohemi te kalojme ne .com apo .tk,  po mendojme edhe te bejme nje fare permbledhje te artikujve me te mire, 2 apo 3 here ne vit, ne forme PDF apo te shitshem neper site si Lulu. Nuk e dime sa interes mund te kete, ndaj kerkojme mendimet sugjerimet tuaja.

Muaj te mbare!

__________________________________________________

Tirana Calling o ne Fejsbuk. Nese artikujt ju pelqejne ju ftojme te na shtoni si miq, te na sugjeroni, te komentoni etj etj.

Tags: , , , , , , , , , , ,

2 Responses to “Maj 2009 ne Tirana Calling”

  1. ujku i humbur Says:

    Mezi po pres, m’u dukerkan prurje interesante, sidomos ajo e Doors dhe Nick Cave, por edhe in Bruges me ka pelqyer shume.

  2. bubikacurrel Says:

    film i bukur

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: