Prilli 2009

by

Prilli eshte muaji me mizor.
T.S. Eliot

Nje fare pembledhje.
Edhe kete muaj, do flasim per shume gjera, si gjithmone. Perseritet takimi mujor “ Ne rrenjet e muzikes popullore”, nje tentative per te shpjeguar historine e Shqiperise sipas kengeve popullore. Tema e ketij muaji jane nizamet.

Ne rubrikat fikse rikthehet Top 5, kete muaj perqendruar mbi 5 kenge per Zotin e mbi fene. Mbas disa protestave nga bashkepunetoret qe ankoheshin se nuk ka kenga mbi kete teme pergjigjem “ Vetem Nick Cave ka bere sa te hane qente”

Ne kinema kthim i madh i Klint Istvud me Gran Torino per te cilin do flasim ditet e ardhshme, ashtu si per The Big Lebowski. Arrin, me ne fund edhe ne Evrope, nje nga filmet qe prisnim me shume. Behet fjale per Guerrilja, mbi jeten e Che Guevares interpretuar nga nje Benicio del Toro, tashme nje siguri si aktor. Film i prodhuar ne Amerike nga Stephen Sodenberg. Mah. Amerikanet qe bejne nje film mbi anti-amerikanet. Po, ndoshta eshte fundi i botes. Nje film per te cilin do flasim me gjere, por qe e keshillojme, jo aq shume per idealet komuniste me te cilet sikur jemi ngopur, por per idene e lirise dhe te perpjekjeve per t’a fituar kete.

Pastaj muzike, me kenge per shkarkim dhe artikuj mbi Leonard Cohen, mbi muziken gjate komunizmit shqiptar, Ritfolk, Arcade Fire, Offlaga Disco Pax, Mark Lanegan, Pink Floyd, The Doors e Alban Skenderaj.

Po, do jete nje muaj fantastik.

Ca gjera.

Shikoj ndonjehere vizitat e sitit, dhe (kur arrij t’i kuptoj) me duket sikur ka goxha vizita. Nje menyre inkurajimi per te ecur para ne rrugen qe kemi nisur. Megjithate jemi gjithmone ne kerkim autoresh, artikujsh, njerez qe te kene deshire te punojne  e te shkrujne, per pasion e  per  loje.

Jemi edhe ne Fejsbuk. Nese artikujt ju pelqejne ju ftojme te na shtoni si miq, te na sugjeroni, te komentoni etj etj.

Tirana ( is ) Calling ( you )

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

5 Responses to “Prilli 2009”

 1. Mask Says:

  E famshme kjo shprehja nga Eliot, edhe e bukur.

 2. J.Joyce Says:

  “I’m a believer. I don’t go to church. I don’t belong to any particular religion, but I do believe in God. I couldn’t write what I write about and be creative without a certain form of belief.

  Nick Cave

 3. The Black Rider Says:

  Edhe Joyce ka thene diçka te afert si kjo e N.Cave.
  Nese nuk e mbaj mend keq pati thene ” Une jam nje ateist katolik”

 4. yummania Says:

  ju pergezoj per nismen ..nje nga blogjet qe lexoj me qef.

 5. tiranacalling Says:

  Flm Yummania
  Je gjithmone e mirepritur ne keto toka.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: