Archive for April, 2009

10 filmat aksion me te bukur sipas IMDB

30/04/2009

 

 

1.        Il buono, il brutto, il cattivo. (1966)
2.        The Dark Knight (2008)
3.        Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980)
4.        Shichinin no samurai (1954)
5.        Star Wars (1977)
6.        The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
7.        C’era una volta il West (1968)
8.        Raiders of the Lost Ark (1981)
9.        The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)
10.        Fight Club (1999)

Këtej

28/04/2009

Foto nga Ana Bicolli

nga Anileda Xeka

Këtej ,të mbërthyer nga shalli që gjyshja
mbante në dorë para se t’i zbrisja shkallët ,
më kanë mbetur heshtjet e hirta ,qafën
prej vajzash të Modilianit të më ngrohin.

(more…)

Robert Plant, ai që ulëriste rock-un.

27/04/2009

nga Andi N.H.
Nga takimet e mia më të paharrueshme është sigurisht ai i datës 9/6/2005 me Sir Robert Plant, , kalimtar thuajse anonim.

(more…)

Shkarko PINK FLOYD – The man, Live at Amsterdam 1969

26/04/2009

(more…)

Matrix

26/04/2009

nga Sybille Vane

A ke bere ndonjëherë një ëndërr që dukej me te vertetë reale? E në qoftë se nuk çoheshe nga kjo ënderr, si do e dalloje botën e endrrave nga realiteti?

(more…)

10 albumet me te mire sipas revistes Rolling Stones

25/04/2009

(more…)

Po vrasin Shekspirin ( monolog )

24/04/2009

nga Alket Bushi

Ja atje, zotërinj, atje po ndodh gjëma! Më dëgjoni? Oh, ju lutem shpëtojeni! Atë po e vrasin! (more…)

Bibloteka

23/04/2009

nga Loer Kume

Vuri re per here te pare dicka shqetesuese kur po mendonte ti keshillonte te dashures per te lexuar “ Jack London” te Irving Stone. Nuk e kishte pare verdalle kohet e fundit. Menjehere brofi na shtrati dhe kontrolloi ne biblioteke. Hic!

(more…)

Tirana viti zero, shiko online

22/04/2009

nga Lenci Deda
Eshte film i vitit 2001 dhe flet per realitetin shqiptar fill pas ’97 famekeqe.

(more…)

Këngë te reja për shkarkim – Prill 2009

21/04/2009
Omar Rodriguez Lopez

Omar Rodriguez Lopez

Ja ku jemi, përseri. Këtu mund të gjeni çdo muaj 20 këngë për shkarkim falas dhe legal.

(more…)

E hanë e Pashkës!!!!

20/04/2009

nga UNcle WAlt

Krisht,
qofsh ti si je….

Tash sa vjet
t’gozhdojmë pa i nryshu as edhe nji dhimbë
vujtjes tane,
e prap pranon me u fliju për ne…

N’kryq,
E n’uje t’pafun!!!

Alban Skenderaj – Melody dhe ftese per te riprovuar

19/04/2009

Deri ne nje fare pike, Skenderaj ka qene nje perralle e bukur, nga ato me happy end. Televizori i madh nga Tirana, talenti  nga rrethet, triunfi e kontrata diskografike, nje sukses sa i shpejte aq edhe marramendes.

(more…)

Che – Argjentinasi

18/04/2009

E mbaj mend mire kur qarkulluan lajmet e para se Soderbergh po mblidhte material mbi nje film per Ernesto Guevaren. Guavara ishte nje ideal me shume se sa nje njeri, nje Jezus modern, Soderbergh nje rregjizor qe bente  filma tip Ocean’Eleven,  1, 2 e 3. Ca dreqin donte me rivolucionarin argjentinas?

(more…)

1973 – The dark side of the moon

17/04/2009

Le te flasim per Zoterat e muzikes, me pretendim te shpjegojme sadopak mbi Pink Floyd, duke e pasur parasysh qe eshte nje histori teper e madhe per ne, per nje artikull, por te bindur  qe eshte nje histori qe duhet treguar, qofte edhe ne menyre siperfaqesore.

(more…)

Nizamët në këngën popullore

15/04/2009

nga L.Gërveshi

Dal ne breg e shikoj fshanë
derë me derë po qajnë
u venë djemtë nizamë
në Jemen, Arapistanë.

(more…)

Gran Torino dhe kthimi madheshtor i Clint Eastwood

14/04/2009

Nese kishim nevoje per nje konfermim te metejshem mbi talentin e mbi aftesite e Clint Eastwood, ja ku eshte filmi qe mund te konvertoje edhe heretiket anti-Clint.

(more…)

Haiku

13/04/2009

nga Anileda Xeka


–  Ditë dimri –
Mbajnë qiellin
krahë korbash.

Lehtesia e paperballueshme e te qenit

12/04/2009

nga DaNa.


E kam te veshtire te dal nga nje biblioteke apo libreri me duart bosh.

(more…)

Kjo nuk është një apologji për rininë!

11/04/2009

nga Andi N. H.

–  O çuno, i kafe dhe i uj’ pa gaz t’lutem!
E ç’të mos bëhesh sedentar kur dhe tek kjo fjali bazike ke difekte gramatikore?

(more…)

Muzika shqiptare pas komunizmit, pyetje dhe pergjigje

09/04/2009

nga Mateo  Çili

     Per te kuptuar mire historine e muzikes shqiptare duhet te kuptohet mire konteksti ne te cilin ka qene Shqiperia ne pasluften.

Dale ngadale filloi te behej nje Shtet komunist, i mbyllur ne vetvete, jo vetem pa dalje drejt te jashtmes ne kuptimin e kufireve fizike (shume te pakta ishin udhetimet turistike dhe pune qe njerezit mund te ndermerrnin jashte nga kufinjte fizike; nje perjashtim i vogel behej per vendet komuniste si Rusia dhe Kina), po edhe dhe mbi te gjitha i izoluar ne kuptimin e informazioneve mbi realitetet e tjera.

(more…)