Ritratti nga Francesco Guccini.

by

“Ritratti” eshte, kronologjikisht, albumi i fundit i Françesko Guçinit. Dhe titulli nuk eshte i rastesishem. Ritratti,ne fakt, pershkruan shume personazhe historik, duke filluar una Uliksi e duke perfunduar tek Karlo Xhuliani, nje i ri i vrare ne Xhenova gjate mbledhjes se G8, duke kaluar nga Kristoforo Colombo dhe Ernesto Ce Guevara.

Ideja eshte e bukur, normal, por nje disk i bazuar mbi nje ide te tille, kaq ambicioze, thoshin zerat e keqinj para se te dilte albumi, ndoshta eshte shume edhe per nje poet te paster si Guçini. ( “Kujtesa ngaterrohet nga harresa / kush ishte Nauzika, dhe ku ishin sirenat?” thote nje Odise qe udhetimin se ka kerkuar kurre, por “Zoterinjete e Olimpit dhe njerez/ me detyruan nje dite qe te udhetoja” )Per fatin tone te mire, natyrisht qe gaboheshin. Asgje nuk eshte shume per ate kengetar qe ngelet njeri nga te paktet poet italian ne qarkullim. Dyshime? Mosbesim? Atehere me sa duket nuk e keni degjuar.

Advertisements

2 Responses to “Ritratti nga Francesco Guccini.”

  1. Egli Says:

    Shume bukur

  2. Esmeralda Says:

    Si gjithmone ironik dhe poetik ne te njejten kohe… Me pelqen jashtmase 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: